Poziv Atlantskom vijeću da preispita dodjelu nagrade premijerki Italije i premijeru Grčke

Poziv Atlantskom vijeću da preispita dodjelu nagrade premijerima Italije i Grčke

Poziv Atlantskom vijeću da preispita dodjelu nagrade premijerki Italije i premijeru Grčke

Međunarodne organizacije upozorile da se nagrade ne bi trebale dodjeljivati onima koji šire represivnu politiku i ugrožavaju medijske slobode.

foto: Screenshot/Global Citizen Awards

Osam međunarodnih medijskih organizacija i organizacija civilnog društva koje se zalažu za očuvanje i unapređenje vladavine prava, demokratije, slobode izražavanja i medija, kao i zaštite novinara, pozvale su jučer Atlantsko vijeće da preispita svoju odluku po pitanju dodjele nagrada Atlantic Council Global Citizen Awards italijanskoj premijerki Giorgiji Meloni i premijeru Grčke Kyriakosu Mitsotakisu.

Međunarodne organizacije, među kojima su Free Press Unlimited (FPU), Article 19 Europe, Access Now, Evropski centar za slobodu medija i OBC Transeuropa, u zajedničkom saopštenju su navele da je dodjela nagrade, kojom se odaje počast liderima zemalja za dobra postignuća, premijerki Italije i premijeru Grčke problematična jer bi se time mogle normalizovati njihove represivne politike i djelovanja protiv slobode medija. To, kako je istaknuto, može dodatno narušiti demokratske principe i dovesti do povećanja autoritarnih režima u obje zemlje.

Organizacije su podsjetile da je prema brojnima izvještajima, uključujući izvještaje Evropske komisije o vladavini prava, organizacije Article 19, Koalicije organizacija za slobodu medija i novinarskih grupa-Media Freedom Rapid Response (MFRR), Freedom Housea, tokom mandata italijanske premijerke Meloni, u toj zemlji došlo do pogoršanja medijskih sloboda. Posebno je istaknuti porast strateških tužbi protiv učešća javnosti (SLAPP) koje se vode protiv italijanskih novinara, a u kojima su, kako je istaknuto, Meloni i njena stranka direktno uključeni.

Organizacije su podsjetile da je u oktobru prošle godine, novinar Roberto Saviano osuđen za klevetu po tužbi koju je protiv njega pokrenula premijerka Meloni. Također, istaknuta je i tužba njene političke partije Fratelli d’Italia protiv dvojice novinara italijanskog medija Domani, Giovannija Tiziana i Nella Trocchia. Tužba je podignuta zbog njihovog teksta u kojem su istraživali donaciju ove političke stranke fašističkom udruženju Acca Larenzia, a u tužbi je od novinara zatražena odšteta od 30.000 eura. Osim toga, za Italiju se navodi i da je tokom mandata premijerke Meloni na javnom servisu te zemlje RAI došlo do ozbiljnih pokušaja cenzure i uticaja na program.

Među razlozima zbog kojih su organizacije osudile dodjelu nagrade premijeru Grčke ističe se da je još 2022. medij Politico objavio članak u kojem se Grčka navodi kao najgore mjesto u Evropi po pitanju slobode medija, a u kojem je navedeno da dominiraju provladini mediji, kao i da je povećan broj prijetnji i nadzora nad novinarima. Iz MFRR-a su podsjetili da je Grčka prema Svjetskom indeksu za slobodu medija Reportera bez granica najlošije rangirana zemlje iz Evropske unije. Prema izvještaju MFRR-a, sloboda medija je od 2023. u padu. Od tada je, kako se navodi, zabilježen slučaj ubistva istraživačkog novinara, kao i veliki broj prijetnji novinarima i njihovo špijuniranje.

Atlantsko vijeće, kako ističu organizacije, tvrdi da teži širenju slobode, demokratije i vladavine prava i smatra slobodu štampe vitalnom osnovom demokratskih društava. Međutim, zbog svega navedenog, premijerka Italije i premijer Grčke nisu trebali dobiti njihovo priznanje jer oni, kako ističu organizacije, nastavljaju ozbiljno ometati ova prava.

“Ne samo da odluka da im se dodijele nagrade Global Citizens Awards potkopava kredibilitet navedene svrhe i vrijednosti Atlantskog vijeća, već postavlja i opasan presedan koji bi mogao ohrabriti druge lidere da usvoje slične represivne mjere protiv neslaganja i nezavisnog novinarstva”, navele su organizacije.

Zbog svega navedenog, osam međunarodnih organizacija je pozvalo Atlantsko vijeće da preispita svoje odluke i pokaže privrženost temeljnim vrijednostima. Napominju da proces odabira dobitnika nagrada treba biti temeljit i tom prilikom osigurati da kriteriji budu usklađeni sa demokratskim principima i ljudskim pravima.

“Integritet ove, ranije prestižne, nagrade mora odražavati nepokolebljivu podršku ljudskim pravima i osnovnim principima na kojima počivaju slobodna i otvorena društva”, istakle su organizacije.

Izvor: FPU

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.