U Italiji pokrenuta kampanja klevetanja protiv novinarki koje su doprinijele izvještaju o padu slobode medija
U Italiji pokrenuta kampanja klevetanja protiv novinarki koje su doprinijele izvještaju o padu slobode medija
Novinarke su optužuju da su protiv premijerke Meloni i da preuveličavaju prijetnje slobodi medija.
foto: The Coalition For Women In Journalism
Koalicija za žene u novinarstvu upozorila je da se vodi ciljana kampanja klevetanja novinarki koje su doprinijele izvještaju platforme Media Freedom Rapid Response (MFRR) koji je pokazao da je došlo do pogoršanja stanja slobode medija u Italiji.
Koalicija u saopštenju objavljenom jučer navodi da zahtijeva hitan prekid napada i upućuje poziv italijanskoj vladi da se pozabave suštinskim pitanjima istaknutim u izvještaju MFRR-a. Koalicija je pozvala Evropsku uniju da preduzme odlučne mjere kako bi Italiju smatrali odgovornom za pogoršanje slobode medija u toj zemlji.
U izvještaju MFRR-a, koji finansira Evropska unija, se ističe zabrinutost zbog stanja slobodu medija u Italiji, uključujući strateške tužbe protiv učešća javnosti (SLAPP) i pokušaje cenzure nacionalnog emitera RAI.
Klevetnička kampanja usmjerena na novinare, podsjeća Koalicija, eskalirala je 30. jula 2024., nakon članka Domenica Di Sanza koji posebno cilja novinare velikih italijanskih medijskih organizacija, uključujući La Repubblica, La Stampa, Radio Popolare, Il Fatto Quotidiano i Domani.
Među onima koji su navedeni u članku su Anna Bredice, Martina Castigliani i Francesca De Benedetti. Novinarke su optužene za pristrasnost i da su koristile svoje platforme za potkopavanje vlade što je pridonijelo izvještaju MFRR-a u Italiji. U članku se insinuira da njihovi doprinosi izvještaju i njihovim medijima predstavljaju sukob interesa vođen političkim motivima, a ne novinarskim integritetom.
“Ovaj narativ je transparentan pokušaj da se diskredituje izvještaj MFRR-a dovodeći u pitanje nepristrasnost njegovih saradnika”, piše Koalicija.
Kampanjom protiv novinarki koju, kako je saopšteno iz Koalicije vode provladini mediji, nastoje se delegitimizirati novinarke tako što se označavaju da su “protiv Meloni” i optužuju se da preuveličavaju prijetnje slobodi medija pod premijerkom Italije Giorgiom Meloni. Ovakvi pokušaji diskreditacije i izolacije novinara ne samo da ugrožavaju njihovu sigurnost već, kako su naglasili iz Koalicije, predstavljaju i širi napad na slobodu medija u Italiji.
Koalicija za žene u novinarstvu kaže da snažno osuđuje ovaj “cinični pokušaj potkopavanja legitimiteta izvještaja i vidi ga kao taktiku za skretanje pažnje sa alarmantnih nalaza izvještaja”.
Pod vodstvom Meloni, piše Koalicija, sloboda medija u Italiji opada, navodeći da je došlo do političkog uplitanja u javni emiter i stalnu upotrebu SLAPP-a.
“Italijanska vlada i pristalice Meloni moraju zaustaviti svoje napade na novinare i nezavisne novinske kuće i umjesto toga pozabaviti se pitanjima koja uzrokuju uništavanje slobode medija u zemlji”, saopšteno je iz Koalicije.
Pozvali su Evropsku uniju da zauzme čvrst stav protiv ovoga i da pozove Italiju na odgovornost za pogoršanje slobode medija pod vodstvom Meloni.
Italijanski novinarski sindikat, Federazione Nazionale Stampa Italiana (FNSI), osudio je kampanju, uporedivši etiketiranje novinara da su “protiv Meloni” sa stvaranjem crnih lista, odnosno taktikom koja se, kako je navedeno, obično povezuje s autoritarnim režimima. FNSI je naglasio da novinari moraju biti u mogućnosti da izvještavaju slobodno i nezavisno bez straha od političke odmazde ili prisile.
Koalicija podsjeća da su se od preuzimanja dužnosti prije skoro dvije godine Meloni i njena stranka “Braća Italije” našli na udaru kritika zbog vršenja pritiska na javni servis RAI. Koalicija navodi da postoje izvještaji koji pokazuju da su dugogodišnji rukovodioci i voditelji zamijenjeni političkim saveznicima. To je dovelo do toga da je emiter dobio nadimak “Tele Meloni”, što, kako je naglasila Koalicija, odražava širu zabrinutost za slobodu medija u Italiji.
Italija na Indeksu medijskih sloboda Reportera bez granica pala je sa 41. na 46. mjesto ove godine. Italijanski zakoni o kleveti, koji uključuju odredbe koje bi mogle dovesti do tri godine zatvora, često se iskorištavaju u slučajevima SLAPP-a. Političari, uključujući Meloni, optuženi su da koriste ove zakone da zastraše i ušutkaju novinare.
Ranije ovog mjeseca, novinarki Giuliji Cortese naređeno je da plati Meloni 5.000 eura odštete zbog ismijavanja njene visine na društvenim mrežama.
Meloni poriče optužbe Evropske komisije u vezi sa ulogom njene vlade u narušavanju slobode medija. U pismu predsjednici Evropske komisije Ursuli von der Leyen Meloni je odbacila navode da njena administracija pooštrava kontrolu nad RAI-om i guši kritiku, okrivljujući da su to “lažne vijesti” za izvještaj EU o vladavini prava u Italiji.
Izvor: CFWIJ
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.