TI BiH podnio dvije prijave RAK-u i Vijeću za štampu zbog medija koji su pravili ulične ankete

TI BiH podnio dvije prijave RAK-u i Vijeću za štampu zbog medija koji su pravili ulične ankete

TI BiH podnio dvije prijave RAK-u i Vijeću za štampu zbog medija koji su pravili ulične ankete

Transparency International u BiH podnio 50 prijava zbog nepravilnosti u predizbornom periodu.

foto: Mediacentar Sarajevo

U posljednjih mjesec dana Transparency International u Bosni i Hercegovini (TI BiH) podnio je nadležnim institucijama 50 prijava zbog nepravilnosti u predizbornom periodu koje se, kako je saopšteno iz TI BiH na današnjoj pres-konfrenciji, u najvećoj mjeri odnose na zloupotrebu javnih resursa i preuranjenu kampanju.

Saopšteno je i da je prijavio dva slučaja Regulatornoj agenciji za komunikacije (RAK) i Vijeću za štampu zbog objavljivanja predizbornih anketa koje ne sadrže relevantne podatke kao i uličnih anketa koje su pravili mediji a koje se predstavljaju kao reprezentativan stav birača o kandidatima, što je, kako je naglašeno, zakonom zabranjeno. 

Zabilježeno je i 12 primjera plaćenog oglašavanja institucija koje promovišu kandidate, te korištenja sredstava komunikacije za izbornu kampanju.

Po prijavama TI BiH strankama i kandidatima izrečeno je do sada 11 sankcija u iznosu od 43.000 KM, ali se one uglavnom odnose na preuranjenu kampanju.

TI BiH napominje da su otvaranje javnih radova pred izbore i podjela jednokratnih novčanih pomoći građanima i dalje dominantan oblik ponašanja javnih funkcionera u predizbornom periodu, a izmjene Izbornog zakona koje je nametnuo OHR i koje su trebale spriječiti zloupotrebu javnih resursa u praksi do sada nisu dale rezultat.

To pokazuje i podatak TI BiH da su svi nivoi vlasti kroz jednokratne pomoći građanima u proteklih mjesec dana podijelili preko 29 miliona KM različitim kategorijama stanovništva. Takođe, dodaje se da je TI BiH objavio interaktivnu mapu gdje je locirao 350 primjera predizbornih radova koji su počeli ili završili u proteklih mjesec dana čija vrijednost iznosi 139 miliona KM.

Centralna izborna komisija (CIK) je do sada izrekla samo dvije sankcije za zloupotrebu javnih resursa, koje se odnose na nezakonito korištenje sredstava komunikacije, dok po odredbi koja zabranjuje indirektnu kupovinu glasova kroz jednokratne novčane ili nenovčane pomoći građanima još niko nije sankcionisan.

“Razlog je taj što CIK sve isplate iz budžeta za koje vlasti tvrde da su planirane jer su isplaćene iz budžetskih stavki smatra ‘redovnim subvencijama’ i u tome ne vidi ništa sporno bez obzira što to nisu redovna mjesečna ili godišnja davanja nego jednokratna davanja najčešće od 50 ili 100 KM tempirana pred izbore”, kazala je Ivana Korajlić, izvršna direktorica TI BiH.

Zbog toga, kaže, odbačene su brojne prijave TI BiH za zloupotrebu javnih resursa, iako su CIK-u dostavljeni jasni dokazi da se radi o davanjima pred ove izbore i nisu se ranije isplaćivala.

TI BiH podsjeća da je već ukazao na brojne primjere gdje se isplate jednokratnih pomoći socijalnim kategorijama u Nevesinju i Istočnom Novom Sarajevu, besplatni izlet za penzionere kojeg je organizovala gradonačelnica Sarajeva, te  kartice za besplatan prevoz penzionerima koje je podijelio gradonačelnik Banjaluke, ne smatraju zloupotrebom javnih resursa. U slučajevima gdje su se stranke na društvenim mrežama promovisale preko infrastrukturnih projekata i socijalnih davanja, sankcije su izrečene protiv SDA, Naše stranke, SDP-a i SNSD-a ali samo za preuranjenu kampanju, dok je, kako dodaje TI BiH, teško očekivati sa ovakvom praksom da će iko biti sankcionisan za zloupotrebu resursa.  

TI BiH navodi da već dugo ukazuje da zloupotrebe javnih resursa daju neprimjerenu prednost pojedinim kandidatima na izborima, ali vlasti godinama nisu imale sluha da kroz izmjene zakonske regulative ovu pojavu adekvatno sankcionišu. Posljednjim izmjenama koje je nametnuo visoki predstavnik uvedene su nove odredbe koje se tiču ponašanja stranaka i funkcionera u predizbornom periodu i zloupotrebe javnih resursa, ali zbog različitih tumačenja samih odredbi i nespremnosti da se ove pojave sankcionišu, zloupotreba resursa i dalje ostaje dominantno obilježje kampanje. 

Pozvali su i građane da se uključe i putem aplikacije Reflektor prijave slučajeve kršenja izbornog zakona ili zloupotrebe javnih resursa u kampanji. 

Izvor: TI BiH

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.