Izraelske vlasti produžile odluku o zatvaranju ureda Al Jazeere u Ramallahu
Izraelske vlasti produžile odluku o zatvaranju ureda Al Jazeere u Ramallahu
Emitovanje Al Jazeere su od 1. januara zabranile i palestinske vlasti.
foto: Screenshot/Al Jazeera Network
Izraelske vlasti obnovile su jučer nalog za zatvaranje ureda Al Jazeere u Ramallahu na okupiranoj Zapadnoj obali, nekoliko dana nakon što je i Palestinska samouprava (PA) obustavila emitiranje programa ovog medija na četiri mjeseca, javila je Al Jazeera.
Naredbu o produženju ovakve odluke postavili su jučer izraelski vojnici na zgradu u kojoj se nalaze uredi Al Jazeere u Ramallahu, gradu na okupiranoj Zapadnoj obali. Ovim dokumentom se obnavlja zatvaranje ureda Al Jazeere od 22. decembra 2024. na 45 dana.
Osim zabrana izraelskih vlasti, Al Jazeera se od 1. januara ove godine susrela i sa zabranama palestinskih vlasti. Palestinska samouprava privremeno je obustavila emitiranje televizije Al Jazeera na Zapadnoj obali zbog “huškačkog materijala” i izvještaja, koji su, prema njihovim tvrdnjama, obmanjivali javnost i podsticali sukobe.
Ove zabrane su, kako su naveli, uslijedile jer kanali Al Jazeere navodno krše palestinske zakone i miješaju se u “palestinske unutrašnje poslove”. Nakon toga Magistratski sud u Ramallahu naredio je zatvaranje nekoliko Al Jazeerinih web stranica na četiri mjeseca.
Iz Al Jazeere su osudili ovu odluku PA i naveli da je to “u skladu s postupcima i [izraelske] okupacije protiv njenih zaposlenika".
Prethodno produženju odluke, izraelski vojnici su u septembru 2024. pretresli Al Jazeerin ured u Ramallahu i izdali naredbu o zatvaranju ovog medija u trajanju od 45 dana. Nakon izvršene racije i prekida programa uživo, maskirani izraelski vojnici su naredili zaposlenicima ovog medija da napuste zgradu u roku od 10 minuta, te ponesu svoju opremu. Izraelska vlada je kasnije objavila da također povlači novinske akreditacije novinarima Al Jazeere u zemlji.
Al Jazeera je tada raciju osudila kao “kriminalno djelo” i u svom sapštenju navela da izraelsku vladu smatra odgovornom za sigurnost svojih novinara. Izraelske vlasti su rekle da je ovaj čin opravdan, a ministar komunikacija te zemlje Shlomo Karhi je rekao da je Al Jazeera “glasnik” Hamasa u Gazi i Hezbolaha u Libanonu.
Ovim postupcima izraelskih vlasti prethodila je i odluka da se Al Jazeeri zabrani emitovanje iz Izraela zbog navodnih prijetnji po nacionalnu sigurnost te zemlje. Al Jazeerini uredi u Izraelu su prije toga također bili zatvoreni na 45 dana, a takvi nalozi su nekoliko puta produženi.
Vlada izraelskog premijera Benjamina Netanyahua već dugo je u sukobu s Al Jazeerom, a od 7. oktobra 2023. mreža Al Jazeere se suočila sa brojnim pokušajima da se ušutka kroz hapšenja, zatvaranje i napade njenih novinara.
Ovakav odnos izraelskih vlasti prema Al Jazeeri kritikovale su i osuđivale brojne organizacije za slobodu medija često navodeći da ovakvi pokušaji cenzurisanje Al Jazeere ugrožavaju pravo javnosti na informacije.
Prema informacijama Reportera bez granica, izraelske snage su za godinu u Gazi ubile više od 130 palestinskih novinara. Ta ubistva još nisu prestala a među ubijenim su i novinari Al Jazeere.
Izvor. Al Jazeera, IFJ, Reuters
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.