Izrael je postao treći najveći zatvor za novinare u svijetu

Gaza, najopasnija regija u svijetu za novinare

Izrael je postao treći najveći zatvor za novinare u svijetu

Novi izvještaj RSF-a ukazuje na alarmantan porast napada na novinare u zonama sukoba 
 
foto: Screenshot / RSF izvještaj
 
U 2024. godini u svijetu je ubijeno 54 novinara dok su radili svoj posao ili čija se ubistva dovode u vezu s njihovim poslom, pokazuju podaci iz novog izvještaja Reportera bez granica (RSF) objavljenog prošle sedmice.
 
Alarmantno je povećan broj napada na novinare, posebno u zonama sukoba kao što su Gaza, Irak, Sudan, Mijanmar i Ukrajina, gdje je ove godine stradalo više od polovine novinarskih profesionalaca obavljajući svoj posao, navode iz RSF-a.
 
Od 54 ubijena novinara, 52 su muškarca i dvije žene. Najopasnije države i teritorije za novinare u periodu od 1. januara do 1. decembra bile su Palestina, Pakistan, Bangladeš i Meksiko.
 
Podaci RSF-a pokazuju da je više od 145 novinara ubijeno u Palestini od oktobra 2023. godine, od kojih je najmanje 35 stradalo dok su bili na dužnosti. U 2024. godini, prema RSF-u, 16 novinara je ubijeno u Palestini obavljajući svoj posao, a izraelske oružane snage odgovorne su za trećinu ovih ubistava. Palestina je najopasnija zona za novinare, bilježeći veći broj smrtnih slučajeva nego bilo koja druga zemlja ili teritorija u posljednjih pet godina. Iz RSF-a podsjećaju da su podnijeli četiri prijave Međunarodnom krivičnom sudu (MKS) zbog ratnih zločina nad novinarima koje su počinile izraelske odbrambene snage.
 
Širom svijeta trenutno je zatvoreno 550 novinara, što predstavlja povećanje od sedam posto u odnosu na prošlu godinu, pokazuje RSF-ov izvještaj. Ovo povećanje je u velikoj mjeri posljedica nedavnih slučajeva zatvaranja novinara u Rusiji (osam) i Izraelu (više od 17).
 
Kina je i dalje država s najviše zatvorenih novinara – njih 124, uključujući 11 u Hong Kongu. Slijedi Mijanmar, u kojem je zatvoren 61 novinar, zatim Izrael sa 41 zatvorenim novinarom i Bjelorusija sa 40 zatvorenih novinara.
 
Izrael je država koja je zatvorila najviše novinara od početka rata u Gazi u oktobru 2023. godine i sada je treći najveći zatvor za novinare u svijetu.
 
RSF piše da se zatvaranje koristi kao oružje za represiju nad novinarstvom, posebno tokom ruske invazije na Ukrajinu i izraelske ofanzive u Gazi. Rusija, navodi RSF, koristi svoje zatvore kao sredstvo za represiju nad nezavisnim ruskim i ukrajinskim novinarima.
 
U svijetu se 55 novinara drži kao taoci, a 70 posto njih nalazi se u Siriji. Većinu je, navodi RSF, tokom rata kidnapovao ISIS, a deset godina kasnije i dalje je izuzetno teško doći do informacija o njihovoj sudbini i mjestu gdje se nalaze. Kolaps režima Bashara al-Assada otvorio je prozor nade, dodaje RSF.
 
Od 55 medijskih radnika koji se trenutno drže kao taoci širom svijeta, dvojicu su 2024. godine kidnapovali Huti u Jemenu.
 
Mali je bila jedina država sa novim taocima u 2023. godini. Direktora radija Coton, Salecka Ag Jiddoa, i voditelja Moustaphu Konéa 7. novembra 2023. kidnapovala je naoružana grupa i još uvijek se nalaze u zatočeništvu. Tražena otkupnina sada iznosi oko 6.150 eura.
 
RSF je naveo da se skoro 100 novinara i dalje vodi kao nestalo u 34 zemlje širom svijeta. Više od četvrtine njih nestalo je u posljednjih deset godina. Novinari su nestali u Meksiku (pet), Siriji (tri), Maliju (tri), Demokratskoj Republici Kongo (dva), Palestini (dva) i Iraku (dva).
 
RSF dodaje da je 45 posto nestalih novinara žrtva prisilnog nestanka. Ovi nestanci često se pripisuju autoritarnim ili nemarnim vladama, zbog čega je naglašena hitna potreba za borbom protiv nekažnjivosti i jačanjem zaštite novinara. 
 
Nasilje nad novinarima prolazi potpuno nekažnjeno, a njega često vrše vlade i naoružane grupe, navode iz RSF-a.
 
“Novinari ne umiru, oni bivaju ubijeni; nisu u zatvoru, režimi ih zatvaraju; ne nestaju, oni bivaju oteti. Ovi zločini — koje često organiziraju vlade i oružane grupe uz potpunu nekažnjivost — krše međunarodno pravo i prečesto ostaju nekažnjeni. Moramo pokrenuti stvari, podsjetiti se kao građani da novinari umiru zbog nas, da bi nas informisali. Moramo nastaviti brojati, imenovati, osuđivati, istraživati i osigurati da pravda bude zadovoljena”, izjavio je Thibaut Bruttin, generalni direktor RSF-a.
 
Kompletan izvještaj je dostupan na ovom linku.
 
Izvor: RSF

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.