Article 19 pozvao Hrvatsku da dekriminalizuje uvredu i klevetu

Article 19 pozvao Hrvatsku da dekriminalizuje uvredu i krevetu

Article 19 pozvao Hrvatsku da dekriminalizuje uvredu i klevetu

Article 19 tvrdi da bilo koji zakon koji kriminalizuje klevetu predstavlja kršenje prava na slobodu izražavanja

foto: Pixabay / Ilustracija

Article 19, međunarodna organizacija koja promoviše slobodu izražavanja, poziva Hrvatsku da dekriminalizuje uvredu i klevetu, prenosi Hrvatsko novinarsko društvo (HND).

Article 19, organizacija koja je dio konzorcija Media Freedom Rapid Response (MFRR), u svojoj objavi navodi da dijeli zabrinutost hrvatske medijske zajednice i civilnog društva zbog razornog učinka aktuelnog Krivičnog zakona.

“Prijetnja kaznenim progonom, često u kombinaciji sa zloupotrebom građanskih tužbi za uvredu, ograničava novinarstvo i guši javnu raspravu. Dekriminalizacija bi trebala biti praćena dubokom reformom građanskog zakonodavstva, uključujući mjere za suzbijanje strateških tužbi protiv javnog sudjelovanja (SLAPP), te promjenom pristupa njihovoj primjeni u sudskoj praksi. Zaštita ugleda trebala bi biti uravnotežena s javnim interesom i ne bi se trebala rješavati kroz krivične mjere”, ističe se u objavi Article 19 koju prenosi HND.

Hrvatski Krivični zakon sankcioniše “uvredu” (članak 147) i “namjernu klevetu” (članak 149). Iako je opseg ovog drugog krivičnog djela prethodno ograničen izmjenama Krivičnog zakona, namjerno širenje lažnih tvrdnji koje mogu naštetiti “časti ili ugledu” druge osobe ostaje krivično djelo. Nema izuzetaka, poput odbrane da su informacije bile u javnom interesu, navodi Article 19.

Article 19 podsjeća da je broj SLAPP tužbi u Hrvatskoj i dalje među najvišim u Evropskoj uniji. Pored navedenog, Article 19 smatra da zabrinjavajuća strategija dvostrukog progona — pokretanje krivičnog postupka protiv novinara i istovremeno podizanje građanske tužbe protiv njegovog ili njenog izdavača — guši novinarstvo u Hrvatskoj.

Organizacija je podsjetila da međunarodno pravo o ljudskim pravima priznaje da sloboda izražavanja može biti ograničena radi zaštite ličnog ugleda. Zakoni o kleveti kao i sva ograničenja moraju, međutim, biti proporcionalni učinjenoj šteti i ne smiju ići dalje od onoga što je potrebno u datim okolnostima.

Article 19 tvrdi da bilo koji zakon koji kriminalizuje klevetu predstavlja kršenje prava na slobodu izražavanja. Ne samo da su krivični zakoni o kleveti zastarjeli i pretjerano strogi, nego su i nepotrebne i nerazmjerne mjere za zaštitu ugleda drugih, naglasila je organizacija.

“Kazneni progon za klevetu kao odgovor na izjavu o nečemu u javnom interesu predstavlja posebno ozbiljan napad na slobodu izražavanja. Primjena kaznenih sankcija, ili prijetnja njihovom primjenom, proizvodi zastrašujući učinak na slobodan protok informacija i odvraća novinare i druge društvene aktere od obavljanja njihove bitne javne funkcije u demokratskom društvu”, smatra Article 19.

HND je naveo da međunarodne prakse favorizuju korištenje alternativih mjera koje nisu krivične prirode, što može uključivati objavu izvinjenja, ispravke te pravo na odgovor. Te bi mjere trebale biti dobrovoljne i ne bi smjele kršiti medijske slobode, posebno uredničku slobodu i nezavisnost. Umjesto ograničavanja slobodnog protoka informacija i obeshrabrivanja rasprave o pitanjima od javnog interesa, takve mjere predstavljaju bolje usklađen odgovor na neopravdan napad na nečiji ugled, omogućujući ispravljanje, pojašnjenje ili izravno osporavanje netačnih tvrdnji koje se navode kao klevetničke.

Article 19 je naglasio da bi Hrvatska hitno trebala dekriminalizovati klevetu i uvredu i provesti sveobuhvatnu anti-SLAPP reformu, počevši od učinkovite provedbe EU-ove Anti-SLAPP direktive.

Kompetan tekst Article 19 koji je preuzeo HND je dostupan na ovom linku.

Izvor: HND

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.