Za tri godine vladavine Talibana priveden i uhapšen 141 novinar

Tri godine od vladavine Talibana:

Za tri godine vladavine Talibana priveden i uhapšen 141 novinar

Reporteri bez granica naglašavaju da režim u Afganistanu želi da potisne svaku kritiku u zemlji.

foto: Screenshot / Google Maps

U tri godine od povratka Talibana na vlast u Afganistanu 15. augusta 2021., uhapšen je ili priveden 141 novinar, javili su Reporteri bez granica (RSF) osuđujući represiju nad novinarima.

Od 141 novinara koji su bili na meti u protekle tri godine, RSF navodi da su 94 uhapšena, od kojih su četiri dva puta, a da je 47 bilo zatvoreno. Ipak, dodaje se da nijedan novinar nije bio u zatvoru u vrijeme pisanja teksta.

Ovaj režim u Afganistanu, naveo je RSF, želi da potisne svaku kritiku u zemlji.

Novinari u Afganistanu koji rade sa međunarodnim ili prognanim medijima posebno su na meti, optužuje ih se za klevetu Talibana i špijunažu za strane subjekte. Pored navedenog, dodaje RSF, medijski radnici su također na meti ISIS-a i njegovih podružnica.

Célia Mercier, šefica odjela RSF-a za Južnu Aziju, podsjetila je da je glasnogovornik Talibana Zabihullah Mujahid, kada su se Talibani vratili na vlast u augustu 2021. godine, rekao između ostalog za RSF da novinari nisu kriminalci te da će uskoro biti u mogućnosti da rade kao i prije. No, dodaje Mercier, režim je ipak pokazao potpuno drugačije lice kada je u pitanju progon novinara.

„Talibani siju teror kroz mnoštvo hapšenja i pritvaranja. Sada postoji gotovo potpuna cenzura i ne toleriše se nikakva medijska kritika režima“, izjavila je Mercier.

Dodala je da RSF osuđuje ovu represiju i poziva vrhovnog vođu Talibana Mullaha Haibatullaha Akhundzadu da okonča hapšenja medijskih profesionalaca i vrati pravo na informacije u zemlji.

Khalid Qaderija, 29-godišnji novinar Radija Nowruz u Heratu, gradu na zapadu Afganistana, u svjedočenju za RSF navodi da je njegova noćna mora počela u martu 2022. Ispričao je da je trpio zlostavljanje zatvorskih čuvara koji su mu, između ostalog, pokrivali glavu krpom i poljevali lice vodom. Nakon mučenja, stražari su ga onesviještenog odvodili u ćeliju.

„Bilo nas je šestoro u ćeliji koja je dizajnirana za jednu osobu. Nalazila se tačno ispod sobe za mučenje pa smo mogli čuti vrisak, ponekad pucanj, a onda tišinu. Mislili smo da će nas sve pobiti i da nas muče samo zbog zabave“, dodao je.

U razgovoru za RSF je ispričao i da su njegovi roditelji bili pod nadzorom Talibana, te da je bio primoran da napiše dokument u kojem se navodi da ga „Izrael, Sjedinjene Američke Države i druge zapadne zemlje plaćaju da širi njihovu ideologiju u Afganistanu, da se stidi i da neće ponoviti prekršaj“.

Kada se nakon pritvora pojavio pred vojnim sudom rekao je sudiji da je bilo normalno da, dok su bili pod Republikom, kritikuju vlast, da je tako bilo 20 godina. Sudija je, kako je ispričao Qaderi, odgovorio da su novinari odgovorni za loš imidž Talibana.

Dodao je da je nakon što je dobio jednogodišnju kaznu bio smješten u blok političkih zatvorenika, ističući da su u njegovoj ćeliji od šezdesetak zatvorenika pola bili regruti ISIS-a, a druga polovina učitelji i pripadnici Nacionalnog fronta otpora Afganistana (NRF), grupe koja se suprotstavlja Talibanima.

Nekoliko dana nakon Qaderijevog oslobađanja, francusko-afganistanski novinar Mortaza Behboudi je uhapšen u glavnom gradu Afganistana dok je izvještavao ispred Univerziteta u Kabulu. Noću su, kako je rekao, a prenosi RSF, zatvorenike s lisicama na rukama i povezima preko očiju odvodili u prostoriju za mučenje. Kazao je da su stražari davali i električne šokove i simulirali utapanje. Njemu su izvadili pet zuba, a drugima su odsječeni prsti, ispričao je.

Prema Svjetskom indeksu slobode medija RSF-a, Afganistan se nalazi na 178. od 180 mjesta.

Izvor: RSF

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.