• YouTube

Vijesti i događaji

Ugašen RFA na mandarinskom, tibetanskom i laoskom jeziku

Ugašen Radio Slobodna Azija

Ugašen RFA na mandarinskom, tibetanskom i laoskom jeziku

Reporteri bez granica apeluju na američki Kongres da poduzme mjere za obnavljanje servisa

foto: RSF

Reporteri bez granica (RSF) javili su da je obustavljeno emitovanje servisa Radio Free Asia (Radio Slobodna Azija – RSA) na mandarinskom, tibetanskom i laoskom jeziku. To je, kako je saopšteno iz RSF, jedini pouzdan izvor vijesti u regijama u kojima autoritarni režimi strogo kontrolišu pristup javnosti informacijama.

Uznemireni zbog obustavljanja emitovanja, RSF je pozvao američki Kongres da poduzme mjere kako bi obnovio RFA i ispoštovao svoje obaveze prema slobodi medija širom svijeta.

RSF u saopštenju podsjeća da je početkom aprila 2025. RFA objavio da radi sa skraćenim rasporedom radio emisija na kratkim talasima zbog smanjenja kapaciteta za prenos. To je uslijedilo nakon što su relejne stanice radija, koje su u vlasništvu ili u zakupu od američke vlade, bile zatvorene. Prekidi su uslijedili nakon izvršne naredbe koju je 14. marta potpisao američki predsjednik Donald Trump, kojom je ukinuto federalno finansiranje američke Agencije za globalne medije (USAGM), čime je paralizovana agencija koja podržava medijske kuće kao što je RFA.

“Zaustavljanjem RFA-ovih službi na mandarinskom, tibetanskom i laoskom jeziku milioni ljudi su lišeni ključnog izvora pouzdanih vijesti. Ukidanje RFA-a je neopravdana odluka koja rizikuje da se čitavi regioni - poput Tibeta, koji je pod kontrolom kineskog režima - pretvori u informacione crne rupe”, rekao je Thibaut Bruttin, generalni direktor RSF-a.

Ova organizacija je, kako je dodao Bruttin, uputila poziv američkom Kongresu i međunarodnoj zajednici da poduzmu mjere zbog ove alarmantne situacije.

Radio Slobodna Azija je osnovan 1996. godine i međunarodni je emiter koji prenosi vijesti u zemljama i regijama širom Azije u kojima je sloboda medija jako ograničena ili ne postoji, uključujući Sjevernu Koreju, Kinu, Laos, Mijanmar i Vijetnam.

RSF piše da RFA u Kini ostaje jedan od rijetkih medija koji još uvijek dokumentuje kršenje ljudskih prava u Tibetu, jednoj od najzatvorenijih regija u svijetu u pogledu pristupa informacijaama zbog, kako je navedeno, gušenja koje je izvršio kineski režim.

“Zatvaranje RFA-ove Tibetanske službe ozbiljno će uticati na to kako Tibetanci unutar Tibeta primaju necenzurisane vijesti, posebno na svom lokalnom dijalektu jer RFA servisi emituju na tri glavna dijalekta”, rekla je Lhakpa Kyizom, dopisnica RSF iz Tibeta. Poručila je da to neće uticati samo na način na koji Tibetanci primaju vijesti, već i na to kako svijet čuje o Tibetu kroz RFA.

Službe RFA na burmanskom, kmerskom, korejskom i ujgurskom jeziku takođe su se suočile sa ozbiljnim smanjenjima. U Mijanmaru pristup RFA-ovim emisijama postaje sve manji, iako je nedavni razorni potres učinio pristup pouzdanim izvorima informacija hitnijim nego ikad.

“Radio je oduvijek bio ključna linija spasa za ljude u Mijanmaru, posebno s huntom koja je nametnula gašenje interneta. Radio programi RFA stigli su čak i do najudaljenijih područja u najtežim vremenima”, kazao je dopisnik RSF-a iz Mijanmara.

RSF podsjeća da je RFA 27. marta podnio tužbu za vraćanje finansiranja, tvrdeći da je prekršen savezni zakon. Nekoliko dana prije podnošenja tužbe, kako dodaje RSF, emiter je bio primoran da otpusti većinu svojih zaposlenih. Uprkos smanjenom broju osoblja, RFA nastavlja da pruža ograničeno pokrivanje vijesti na svojoj web stranici i platformama društvenih mreža na devet jezika.

Trumpova izvršna naredba takođe utiče na druge novinske kuće koje finansira USAGM, kao što je Current Time TV, televizijski kanal na ruskom jeziku u koprodukciji Glasa Amerike (VOA) i Radija Slobodna Evropa (RFE). Kanal je primoran da obustavi svoje satelitsko emitovanje, ali ostaje dostupan na mreži i putem satelitskog paketa Svoboda, kojim upravlja RSF.

RSF podsjeća da je 28. marta ova organizacija osigurala svoju prvu sudsku pobjedu kada je američki sudija odobrio zahtjev za privremenu zabranu za poduzimanje bilo kakvih daljih radnji za provedbu ili izvršenje naredbe od 14. marta. Slučaj je pokrenuo RSF zajedno sa koalicijom zaposlenih u VOA i njihovim sindikatima kako bi spriječili Trumpovu administraciju da ukine javni servis.

Izvor: RSF

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.