• YouTube

Vijesti i događaji

Novinarima Glasa Amerike i Radija Slobodna Evropa prijeti deportacija iz SAD-a nakon isteka radnih dozvola

Blizu 40 nevladinih organizacija pozvalo Kongres SAD-a da zaštiti novinare USAGM-a

Novinarima Glasa Amerike i Radija Slobodna Evropa prijeti deportacija iz SAD-a nakon isteka radnih dozvola

Trideset sedam organizacija zahtijeva od Kongresa da zaštiti novinare Glasa Amerike i Radija Slobodna Evropa.

foto: RSF

Trideset sedam organizacija, uključujući Reportere bez granica (RSF), Komitet za zaštitu novinara (CPJ) i Article 19, uputilo je pismo članovima američkog Kongresa sa zahtjevom da zaštite novinare koji su radili za medije finansirane putem Američke agencije za globalne medije (USAGM), kao što su Glas Amerike (VOA), Radio Slobodna Azija (RFA) i Radio Slobodna Evropa/Radio Liberty (RFE/RL).

Organizacije traže od Kongresa da hitno djeluje kako bi zaštitio novinare kojima sada prijeti zatvor, deportacija ili povratak u zemlje u kojima su izloženi ozbiljnom progonu.

Najmanje 84 novinara USAGM-a, koji borave u SAD-u na radnim vizama, suočavaju se trenutno s mogućom deportacijom u zemlje gdje im prijeti krivično gonjenje i uznemiravanje. RSF navodi da je najmanje 15 novinara iz RFA i osam iz VOA porijeklom iz Bjelorusije, Kambodže, Kine, Hong Konga, Rusije i Vijetnama, te da im prijeti opasnost da budu uhapšeni odmah po povratku u svoje zemlje ako budu deportovani.

Ova situacija nastala je nakon izvršne naredbe predsjednika Donalda Trumpa od 14. marta, kojom je USAGM-u naloženo da svede svoje aktivnosti na minimum, a što je dovelo do raspuštanja zaposlenika Glasa Amerike i obustave finansiranja Radio Slobodne Evrope.

Organizacije apeliraju na Kongres da izvrši pritisak na Službu za državljanstvo i imigraciju SAD-a (USCIS) da ubrza i da prioritet obradi imigracione aplikacije i zaštitne mjere za novinare koji su radili za medije finansirane od strane USAGM-a. Pored toga, traži se suspenzija pravila po kojem novinarima pravo na boravak u SAD-u ističe 30 ili 60 dana nakon otkaza ili prekida zaposlenja.

Generalni direktor RSF-a, Thibaut Bruttin, istakao je da američki Kongres mora preuzeti odgovornost za zaštitu ovih novinara i svih medija koje finansira USAGM, a koje zapravo finansira sam Kongres.

“Ova odgovornost nije samo moralna – ona proizlazi iz posvećenosti Sjedinjenih Američkih Država odbrani principa demokratije i slobode medija”, izjavio je Bruttin.

RSF je naglasio da je 11 novinara USAGM-a zatvoreno širom svijeta – pet u Vijetnamu, dvoje u Rusiji, jedan u Bjelorusiji, jedan u Azerbejdžanu i dvoje u Mijanmaru. Neki od njih služe posebno stroge kazne, poput Shin Daewe, saradnice burmanskog servisa RFA, koja je, prema navodima RSF-a, osuđena pod lažnim optužbama za “podržavanje” terorizma na doživotnu kaznu zatvora, koja je kasnije smanjena na 15 godina.

Organizacije su pozvale Kongres da djeluje kako bi se oslobodilo 11 novinara USAGM-a koji su trenutno zatvoreni u inostranstvu.

Izvor: RSF

__

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.