Trump gazi slobodu medija od prvog dana svog predsjedničkog mandata

Međunarodne organizacije osudile Trumpove odluke usmjerene protiv medija

Trump gazi slobodu medija od prvog dana svog predsjedničkog mandata

Agencija Associated Press nastavlja koristiti termin Meksički zaljev, zbog čega joj je onemogućeno izvještavanje iz Bijele kuće.

foto: X / Donald Trump

Međunarodne novinarske organizacije – Komitet za zaštitu novinara (CPJ), Reporteri bez granica (RSF) i Međunarodni institut za medije (IPI) – izvijestile su o odluci Bijele kuće da onemogući agenciji Associated Press (AP) izvještavanje o zvaničnim događajima u Bijeloj kući.

Prema saopštenju CPJ-a, ova odluka predstavlja alarmantan obrazac odmazde protiv slobodnih medija, koji se dešava u prvim sedmicama administracije novog američkog predsjednika Donalda Trumpa.

RSF navodi da je AP kažnjen zbog upotrebe izraza “Meksički zaljev”, koji je predsjednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) nedavnom izvršnom uredbom preimenovao u “Američki zaljev”.

Nakon što je AP odlučio da nastavi koristiti međunarodno prepoznato ime “Meksički zaljev”, Bijela kuća zabranila je novinarima ove agencije praćenje dva zvanična događaja. AP navodi da Trumpova naredba o promjeni naziva u “Američki zaljev” ima pravne posljedice samo unutar SAD-a te da će, kao globalna novinska agencija, nastaviti koristiti tradicionalno ime staro 400 godina, dok istovremeno “priznaje novo ime koje je Trump odabrao”, piše CPJ.

Izvršna urednica AP-a Julie Pace izjavila je da je Bijela kuća prošle sedmice obavijestila agenciju da će joj biti zabranjen pristup događajima ukoliko ne postupi u skladu s izvršnom naredbom. AP je potom izvijestio da su njihovim novinarima prošle sedmice odbili ulazak u Bijelu kuću.

Glasnogovornica Bijele kuće Karoline Leavitt u obrazloženju odluke o zabrani AP-u izjavila je da se “izvršna vlast uhvatila u koštac s lažima”, saopšteno je iz CPJ-a.

“Odmazda protiv AP-a – jednog od vodećih svjetskih izvora vijesti zasnovanih na činjenicama – zbog njegovog sadržaja podriva deklarisanu posvećenost predsjednika SAD-a slobodi govora i uskraćuje publici u SAD-u i inostranstvu pristup vijestima”, izjavila je izvršna direktorica CPJ-a, Jodie Ginsberg.

Također je dodala da “ovakvi postupci slijede obrazac blaćenja i kažnjavanja medija od trenutne američke administracije i da su neprihvatljivi”.

RSF je osudio odluku Bijele kuće, ističući da predstavlja kršenje Prvog amandmana. Organizacija zahtijeva da AP-u bude u potpunosti dozvoljeno izvještavanje iz Bijele kuće.

“Nivo sitničavosti koji pokazuje Bijela kuća toliko je nevjerovatan da gotovo prikriva ozbiljnost situacije. Aktuelni predsjednik kažnjava vodeću novinsku agenciju zbog njenog ustavom zaštićenog izbora riječi. Donald Trump gazi slobodu medija od svog prvog dana na funkciji”, izjavio je Clayton Weimers, izvršni direktor RSF-a u SAD-u.

IPI je jučer uputio poziv Trumpovoj administraciji da poništi ovu odluku.

“Nijedna novinska organizacija ne bi smjela trpjeti odmazdu zbog svoje nezavisne uređivačke politike”, rekao je izvršni direktor IPI-a Scott Griffen ističući da su ograničenja nametnuta AP-u neopravdana i da smanjuju sposobnost agencije da izvještava o administraciji za milione čitatelja širom svijeta.

Dodao je da pritisak na AP dolazi usred porasta verbalnih i pravnih napada na novinare, uključujući tužbe za klevetu, što, prema njegovim riječima, dodatno ugrožava slobodu medija u SAD-u.

Pored zabrane AP-u da izvještava iz Bijele kuće, CPJ je naveo i druge slučajeve koji izazivaju zabrinutost.

CPJ piše da je američki predsjednik učestvovao u najmanje 29 tužbi za klevetu protiv medija od objave svoje predsjedničke kandidature 2015. godine. 

Iz CPJ-a izražavaju zabrinutost i zbog potencijalne zloupotrebe ovlasti Federalne komisije za komunikacije, koja ima moć da dodjeljuje i ukida dozvole za lokalno emitovanje. U proteklim sedmicama, podsjeća CPJ, komisija je pokrenula istrage protiv NPR-a i PBS-a zbog navoda da prelaze zakonske granice u komercijalnim oglasima. Također, regulatorno tijelo istražuje radio stanicu KCBS u sjevernoj Kaliforniji, koja je izvještavala o lokacijama racija agenata za imigraciju i carinu u SAD-u. CPJ ističe da ovakve vrste kaznenih mjera potkopavaju sposobnost novinskih organizacija da efikasno obavljaju svoj posao.

Obustava finansiranja Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) vjerovatno će imati značajne posljedice po slobodne medije na globalnom nivou, navodi CPJ.

Iz ove organizacije smatraju zabrinjavajućim vidjeti da visoki zvaničnici koriste pogrdan jezik protiv medijskih kuća poput Glasa Amerike i Radija Slobodna Evropa, koje, kako ističu, igraju ključnu ulogu u borbi protiv propagande koju šire autoritarni režimi širom svijeta.

Izvor: CPJ, RSF, IPI

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.