Šezdeset organizacija osudile odluku turskog regulatornog tijela da zatvori Acik radio

60 organizacija osudile odluku turskog regulatornog tijela da zatvori Acik radio

Šezdeset organizacija osudile odluku turskog regulatornog tijela da zatvori Acik radio

Odluka RTÜK-a uslijedila nakon ponovljenih kazni za korištenje termina "genocid nad Armenima" u programu radija Acik.

foto: Bianet

Šezdeset medijskih organizacija, medija i organizacija civilnog društva osudile su odluku turskog regulatornog tijela za telekomunikacije, RTÜK, kojom se službeno oduzima dozvola za emitovanje nezavisnoj radio stanici Acik Radyo, javila je prošle sedmice Evropska federacija novinara (EFJ).

“Ova akcija označava ozbiljan udarac nezavisnom radio emitovanju u Turskoj, utišavajući platformu poznatu po promovisanju različitih, kritičnih glasova i rješavanju pitanja od javnog interesa”, poručile su organizacije.

Prema pisanju Bianeta, Acik Radyo sa sjedištem u Istanbulu je odlukom RTÜK-a prekinuo svoje emitovanje 16. oktobra ove godine. Odluka je, kako se navodi, uprkos pravnim sporovima i novčanim kaznama nakon kojih je Acik Radyo nastavljao sa radom, uslijedila nakon ponovljenih kazni za korištenje termina “genocid nad Armenima” u jutarnjem terminu informativnog programa ovog radija.

Acik Radyo je, piše EFJ, osnovan 1995., a tokom protekle skoro tri decenije pružao je nezamjenjiv prostor za debate o ključnim temama, uključujući teme o ratu, miru, ekološke i klimatske teme, a bavio se i izvještavanjem o rodnoj ravnopravnosti i multikulturalizmu. Organizacije koje su osudile njegovo zatvaranje ističu da oduzimanje licence za emitovanje radija nije samo ugrozilo njegovo postojanje, nego da takva odluka ugrožava i djelovanje svih nezavisnih medija u Turskoj.

Pozivajući turske vlasti na hitno vraćanje licence ovom radiju, organizacije su zatražile i da se u toj zemlji osigura slobodan rad medija čije je izvještavanje od javnog interesa.

“Pozivamo turske vlasti da ispune svoje obaveze zaštite slobode štampe i izražavanja u skladu sa Ustavom Republike Turske i Evropskom konvencijom o ljudskim pravima”, navele su organizacije.

Organizacije su podsjetile da je odlukom suda u Ankari 10. jula privremeno bilo obustavljeno oduzimanje licence ovom radiju zbog toga što bi, kako su naveli iz suda, obustava njihovog programa mogla prouzrokovati nenadoknadivu štetu. Na tu odluku je RTÜK u avgustu ove godine uložio prigovor, što je sud odbio jer su ustanovili da nije bilo povrede zakona. Međutim, 11. oktobra Acik Radyo je izvijestio javnost da im je RTÜK zvanično oduzeo dozvolu za zemaljsko emitovanje. Emitovanje ovog radija, kako piše EFJ, je prekinuto 16. oktobra u 13 sati.

Organizacije koje su osudile odluku o oduzimanju licence za emitovanje radija navode da će to ostaviti značajne posljedice na slobodu medija i pristup informacijama u toj zemlji. Oduzimanje licence za emitovanje radija koji bi u novembru trebao obilježiti 30. godina postojanja, kako je navedeno, predstavlja ozbiljnu eskalaciju napora Turske u suzbijanja rada nezavisnih medija u toj zemlji.

Organizacije, među kojima su i EFJ, Međunarodni institut za štampu (IPI), Article 19 Europe, Asocijacija novinara iz Ankare, Komitet za zaštitu novinara (CPJ) i Koalicija za žene u novinarstvu (CFWIJ), Međunarodna federacija novinara, IFEX i druge, su pozvale RTÜK da poništi ovu odluku i prekine cenzurisati nezavisne medije u Turskoj.

Izvor: EFJ, Bianet

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.