Održani protesti u svijetu zbog ubijanja palestinskih novinara

Protesti u svijetu zbog ubijanja palestinskih novinara

Održani protesti u svijetu zbog ubijanja palestinskih novinara

Reporteri bez granica poručuju da zbog ubijanja novinara u Gazi, uskoro više neće biti nikoga da informiše javnost

foto: RSF

Kako bi odali počast za više od 130 novinara i novinarki koji su za manje od godinu dana ubile izraelske snage u Gazi, Reporteri bez granica (RSF) su jučer održali proteste u deset zemalja svijeta, tražeći zaštitu palestinskih novinara.

Od 7. oktobra, kako je istakao RSF, izraelska vojska je u palestinskoj enklavi ubila preko 130 novinara, od kojih je najmanje 32 ubijeno dok su obavljali svoj posao. RSF ističe da je cilj ove globalne kampanje uputiti upozorenje na alarmantnu stopu ubijanja novinara što, kako je podcrtano, ugrožava pravo na slobodne i nezavisne informacije.

Protesti su se održali u deset zemalja: Njemačkoj, Brazilu, Španiji, Sjedinjenim Američkim Državama, Francuskoj, Velikoj Britaniji, Senegalu, Švicarskoj, Tajvanu i Tunisu. Novinarski prsluci prekriveni krvlju, koji simbolizuju užasavajući broj novinara koji su svojim životima platili svoju posvećenost informisanju svijeta, bili su postavljeni na simbolične lokacije u svakoj od ovih zemalja, poput Trga slobode u Tajpeju, ispred londonskog Big Bena ili blizu Ajfelovog tornja u Parizu.

Zajednička poruka, koja je bila istaknuta na transparentima na svim lokacijama, bila je: “Po ovoj stopi ubijanja novinara u Gazi, uskoro više neće biti nikoga ko će vas informisati”.

Thibaut Bruttin, generalni direktor RSF-a, istakao je da se masakr nad novinarima u Gazi mora okončati. Dodao je da eliminacija novinara u Gazi, koju čini izraelska vojska, prijeti da stvori potpuno medijsko zamračenje u ovom području.

“Ovi napadi ciljaju ne samo na palestinske medije, već i na pravo međunarodne javnosti na pouzdane, besplatne, nezavisne i pluralističke informacije iz jedne od najposjećenijih zona sukoba na planeti. Tražimo zaštitu novinara u Gazi, okončanje nekažnjivosti i da se stranim novinarima omogući pristup ovom pojasu. U pitanju je naše pravo na informacije”, izjavio je Bruttin.

RSF podsjeća da je podnio četiri prijave Međunarodnom krivičnom sudu (MKS) za ratne zločine počinjene nad novinarima u Gazi. Nakon prve dvije prijave, dodaje RSF, iz kancelarije tužioca MKS-a Karima Khana je rečeno RSF-u da su zločini nad novinarima uključeni u istragu o situaciji u Palestini.

RSF piše i da je zajedno sa lokalnom organizacijom Arapski reporteri za istraživačko novinarstvo (ARIJ) podržao više od 250 novinara u Gazi koji rade za lokalne i međunarodne medije. Ova podrška uključuje pružanje skloništa i opreme novinarima kako bi mogli nastaviti s izvještavanjem o ratu.

RSF je otvorio centar za slobodu medija u Bejrutu kako bi novinarima u regionu, posebno onima koji izvještavaju o ratu, pružio opremu, pomoć i resurse neophodne da nastave informisati svijet u najsigurnijim mogućim uslovima.

Izvor: RSF

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.