Novinarka Radija Slobodna Evropa osuđena na 6,5 godina zatvora u Rusiji
Novinarka Radija Slobodna Evropa osuđena na 6,5 godina zatvora u Rusiji
Alsu Kurmasheva uhapšena je u oktobru prošle godine pod optužbom da se nije registrovala kao “strani agent”.
foto: Pavel Butorin/X
Novinarka Radija Slobodna Evropa/Radio Liberty Alsu Kurmasheva je odlukom ruskog suda osuđena na šest i pol godina zatvora zbog širenja dezinformacija o ruskoj vojci, javile su organizacije za slobodu medija koje su osudile ovu odluku.
Prema pisanju Komiteta za zaštitu novinara (CPJ), saslušanje novinarke Kumasheve je bilo zatvoreno za javnost, a održano je 19. jula ove godine, isti dan kada je ruski sud kaznio reportera Wall Street Journala Evana Gershkovicha na 16 godina zatvora zbog optužbi za špijunažu.
"Užasan napad Rusije na medije nastavlja da eskalira tajnim izricanjem presude Alsu Kurmashevoj", rekla je direktorica za zagovaranje i komunikacije CPJ-a Gypsy Guillén Kaiser.
Budući da je Vlada Sjedinjenih Američkih Država ranije proglasila novinara Gershkovicha kao nezakonito pritvorenog američkog novinara u Rusiji, Kaiser je poručila da bi to trebalo biti urađeno i za Kurmashevu koja kao i Gershkovich ima rusko i američko državljanstvo.
Rusko-američka novinarka Kurmasheva živjela je i radila u Pragu, a 18. oktobra prošle godine je pritvorena u ruskoj regiji Tatarstanu gdje se suočila sa optužbama za kršenje zakona o "stranim agentima" i širenje lažnih informacija o ruskoj vojsci.
Kurmasheva je i prije toga bila privođena, i to u junu prošle kada kada je pokušala napustiti Rusiju nakon posjete majci. Tada je privremeno zadržana na aerodromu u Kazanju gdje su joj oduzeti američki i ruski pasoši. Međunarodna federacija novinara (IFJ) je tada izvijestila da su je ruske vlasti kaznile novčanom kaznom zbog toga što nije prijavila američki pasoš što predstavlja krivično djelo zbog kojeg je u Rusiji moguća kazna i do pet godina zatvora. Nakon toga je optužena da se nije registrovala kao “strani agent”, za šta se izjasnila da nije kriva.
Iz ove organizacije su istakli da Rusija često održava suđenja “iza zatvorenih vrata”, te da presude izrečene na takav način su krajnje neprihvatljive. IFJ i Evropska federacija novinara ponovo su pozvale ruske vlasti da odmah oslobode Alsu Kurmashevu, Evana Gershkovicha i 58 drugih novinara koje su ruske vlasti zatvorile.
Izricanje zatvorske kazne za novinarku Kurmashevu osudila je i organizacija Reporteri bez granica (RSF), koja je ranije pokrenula akciju u kojoj od SAD-a traže da je proglase “nepravedno pritvorenom” jer bi to, kako su naveli, omogućilo da se iskoriste svi vladini resursi u borbi za njeno oslobađanje.
Na jednom od ročišta na kojem je produžen pritvor novinarki RSE/RL, Kurmasheva je aprilu ove godine opisala loše uslove u zatvoru i rekla da joj se zdravstveno stanje pogoršalo jer nije imala pristup liječenju i da se ne osjeća dobro.
“Imam određene dijagnoze koje su se pogoršale. Fizički nisam baš dobro. Moji životni uvjeti su jako loši. Nemam uslova da brinem za svoje zdravlje”, rekla je tada Kurmasheva, čiji je govor objavljen u video na RSE/RL.
Kurmasheva je tada dodala i da u zatvoru dobija minimalnu medicinsku pomoć i da boravi u zatvorskoj ćeliji za dvije osobe koja ima pet kvadrata.
Izrečenu kaznu za Kurmashevu osudili su i iz Koalicije za žene u novinarstvu (CFWIJ) iz koje su naveli da je riječ o neprihvatljivoj sudskoj odluci. Naveli su i da ona mora biti odmah oslobođena, te da joj mora biti dozvoljeno da se vrati svojoj porodici koju nije vidjela više od godinu. “Kremlj mora zaustaviti nemilasrdni progon štampe”, naveli su.
Nakon izricanja presude njen suprug je na svom nalogu na društvenoj mreži X napisao da njihove kćerke i on znaju da novinarka nije uradila ništa loše. Novinarkin suprug Pavel Butorin i njihove kćerke žive u Pragu.
“I svijet to također zna. Trebamo je kod kuće”, napisao je Butorin.
Predsjednik RSE/RL Stephen Capus osudio je način suđenja i izrečenu kaznu za Kurmashevu opisavši to kao "izrugivanje pravde". Capus je dodao da bi jedini pravedan rezultat za bio njeno hitno puštanje iz zatvora.
Prema podacima Komiteta za zaštitu novinara Rusija je četvrta zemlja u svijetu po broju zatvorenih novinara. Njihova evidencija je pokazala da je u Rusiji do 1. decembra 2023. u zatvoru bilo 22 novinara.
Rusija se prema Svjetskom indeksu medijskih sloboda Reportera bez granica (RSF) za 2023. godinu nalazi na 162. mjestu od 180 zemalja. U opisu ove organizacije stoji da su od početka ruske invazije na Ukrajinu, od februara 2022., skoro svi nezavisni mediji u toj zemlji zabranjeni, blokirani i/ili su proglašeni ''stranim agentima'' ili ''nepoželjnim organizacijama'', dok ostali podliježu vojnoj cenzuri.
Izvor: RSE/RL, CPJ, RSF, EFJ, IFJ
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.