Turska: 16 od 18 privedenih pušteno na slobodu, među njima i novinarka Bianeta

Od 18 privedenih u Turskoj na slobodu pušteno 16, među njima je i novinarka Bianeta

Turska: 16 od 18 privedenih pušteno na slobodu, među njima i novinarka Bianeta

Još dvije osobe su uhapšene nakon prošlosedmičnih privođenja u nekoliko gradova u Turskoj

foto: Bianet

Tuğçe Yılmaz, novinarka Bianeta, partnerske organizacije Mediacentra Sarajevo i članice Mreže za profesionalizaciju medija u jugoistočnoj Evropi (SEENPM), puštena je na slobodu, javila je agencija Bianet u petak.

Od 18 pritvorenih osoba, među kojima se nalazilo devet novinara, pisac, režiser, karikaturista, nekoliko političara i aktivista za ljudska prava, 16 je pušteno na slobodu, dok su zvanično uhapšeni Hamza Kaan i Mehmet Uçar, učitelj i novinar.

Privedeni su bili optuženi za "članstvo u terorističkoj organizaciji", "propagandu terorizma" i "finansiranje terorizma". Yılmaz je, kako je ranije izvijestio Bianet, negirala sve optužbe i utvrdila da je njen rad isključivo novinarske prirode.

Racije su počele 26. novembra i provedene su u nekoliko gradova u Turskoj.

 

Iz Bianeta je nakon privođenja njihove novinarke rečeno da je Yılmaz dala izjavu u policiji i da su je ispitivali o platama koje je primila za članke koje je napisala kao freelancerka za prokurdske novine Yeni Özgür Politika između 2017. i 2020. Bianet je dodao i da su je pitali zašto je radila za Yeni Özgür Politiku, kako je komunicirala sa medijem i kakav je njen urednički stav. Novinarka je, piše Bianet, objasnila da su uplate koje je dobila od Yeni Özgür Politke bile za članke o kulturi i umjetnosti koje je proizvela za tu kuću.

Vlasti su je ispitivale i o njenim objavama na društvenim mrežama i intervjuu s američkim filozofom Michaelom Hardtom.

Međunarodne novinarske organizacije, među kojima je i SEENPM, i grupe za slobodu govora osudili su privođenje novinara u Turskoj. Iz SEENPM-a je nakon privođenja u saopštenju navedeno da Turska mora odmah osloboditi novinare i aktiviste koji su pritvoreni.

“Pritvaranja i nedostatak transparentnosti operacije koja se provodi naglašavaju kontinuiranu prijetnju slobodi izražavanja u Turskoj, uz praksu zloupotrebe zakonodavstva protiv terorizma kako bi se ušutkali branitelji ljudskih prava”, istaknuto je između ostalog iz SEENPM-a.

Ova organizacija se pridružila Međunarodnoj federaciji novinara (IFJ) i sedamnaest drugih organizacija za slobodu medija i ljudska prava u pozivu da Turska, kako je navedeno, ispuni svoje obaveze prema Zakonu o medijima, svom Ustavu i Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima. 

“Pozivamo vlasti da okončaju ugnjetavanje novinara i neopravdana pritvaranja, osiguraju njihovu sigurnost i podrže slobodu izražavanja. Dodatno zahtijevamo zaštitu novinarskih aktivnosti prema članu 10. Evropske konvencije o ljudskim pravima. Novinarstvo je kamen temeljac svakog demokratskog društva i mora biti zaštićeno od političkog uplitanja”, piše u pozivu, prenosi SEENPM.

Razlozi privođenja prvobitno nisu bili poznati jer je postojao sudski nalog o čuvanju tajnosti istrage koji onemogućava da pritvorenici i njihovi advokati budu obaviješteni o detaljima istrage i mogućim optužbama.

Izvor: Bianet

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.