• YouTube

Vijesti i događaji

Savjeti za novinare ukoliko planiraju putovanje u SAD

Savjeti za novinare ukoliko planiraju putovanje u SAD

Savjeti za novinare ukoliko planiraju putovanje u SAD

Komitet za zaštitu novinara objavio je savjete za novinare zbog pooštrenih kontrola prilikom ulaska u Sjedinjene Američke Države.

foto: Pixabay / Ilustracija

Komitet za zaštitu novinara (CPJ) objavio je savjete za novinare koji namjeravaju putovati u Sjedinjene Američke Države (SAD).

Savjeti dolaze nakon izvještaja da administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa razmatra novi prijedlog za ograničavanje ulaska u SAD iz više od 40 zemalja. Takav prijedlog bi, kako je naveo CPJ, značajno mogao promijeniti politiku putovanja i useljavanja u SAD.

Nacrt liste zemalja sa ograničenjima koji su sastavili sigurnosni zvaničnici SAD-a, prema medijskim izvještajima iz marta, podijeljen je na tri kategorije: crvenu, narandžastu i žutu. Crvena lista uključuje listu od 11 zemalja na kojoj su Afganistan, Butan, Kuba, Iran. Na narandžastoj listi je 10 zemalja među kojima su Bjelorusija, Eritreja, Rusija, a na žutoj, na kojoj se nalazi 22 zemlje, su Kambodža, Angola, Čad, Zimbabve.

Organizacija piše da, iako je ograničenje putovanja odgođeno, ono bi mogla biti uvedeno brzo. U objavi CPJ-a piše i da novinski izvještaji već pokazuju da službenici agencije Carina i zaštite granica SAD-a s pojačanim oprezom provjeravaju putnu dokumentaciju posjetioca.

Newsweek piše da nekoliko zemalja upozorava građane koji žele putovati u SAD da bi mogao biti veći nadzor na granicama nakon što su neki strani putnici vraćeni.

Ovaj medij je prenio izjavu Negar Mortazavi, više saradnice Centra za međunarodnu politiku i voditeljice podcasta The Iran, koja je za Newsweek rekla da je već iskusila pretrese na granicama.
 
Mortazavi je za Newsweek rekla da će pretrage na granicama imati zastrašujući učinak na slobodu govora i slobodne medije ne samo danas, već i u mnogim godinama koje dolaze.
 
Catalina Cortes, privremena glavna službenica za hitne slučajeve CPJ-a, u izjavi za Newsweek je kazala da su primijetili porast zabrinutosti među novinarima čiji posao uključuje putovanja u SAD ili prelazak granice. 

CPJ navodi da u organizaciji nisu upoznati s tim da je neki novinar bio direktno pogođen ovom novom politikom, ali ističu da pojačana granična kontrola, nedosljedna provedba i široka diskrecijska ovlaštenja graničnih službenika ukazuju na nepredvidivo okruženje koje zahtijeva proaktivnu pripremu, uključujući i sigurnosne mjere.

U sigurnosnim savjetima za novinare CPJ navodi da novinari s liste zemalja s ograničenjima mogu očekivati pojačano ispitivanje graničnih agenata u vezi s političkim opredjeljenjima, radnom historijom i izvještavanjem o osjetljivim temama.

“Ako vaš rad pokriva politički osjetljiva pitanja koja bi američka administracija mogla smatrati kritičnim ili neprijateljskim, granični agenti bi vas mogli ispitati”, piše CPJ.

CPJ piše da granični agenti mogu zatražiti pristup elektronskim uređajima, uključujući šifre i podatke o društvenim mrežama.

Odbijanje pristupa uređaju pak, dodaje CPJ, može pobuditi sumnje i dovesti do produženog pritvora, oduzimanja uređaja ili daljnjeg ispitivanja. U nekim slučajevima odbijanje može zahtijevati dodatnu provjeru vize ili statusa boravka, što može dovesti do potencijalnih kašnjenja ili problema s budućom obradom ponovnog ulaska.

CPJ je naveo i da granični agenti zadržavaju široko diskrecijsko pravo da dopuste ili odbiju ulazak, čak i u rutinskim slučajevima.

Američkim državljanima i zakonitim stalnim stanovnicima, vlasnicima zelene karte, općenito se ne može uskratiti ulazak u SAD, ali, piše CPJ, odbijanje odgovaranja na pitanja može dovesti do odlaganja ulaska ili daljnje inspekcije.

Nositeljima viza koji nisu državljani SAD ili turistima može se uskratiti ulazak ako ne odgovore na pitanja službenika i preporučuje se da se pridržavaju njihovih uputa.

CPJ upozorava i da novinari koji imaju dvojno državljanstvo (npr. francusko-sirijsko ili britansko-iransko) mogu biti suočeni s dodatnom provjerom, odgodom izdavanja vize ili odbijanjem ulaska. Korištenje pasoša iz zemlje s ograničenjima povećava te rizike. Novinari s dvojnim državljanstvom trebaju pažljivo razmotriti koji će pasoš koristiti za ulazak.

Neke od mjera koje je novinarima, freelancerima ili stalno zaposlenima, preporučio CPJ su da odrede i vode popis kontakata za hitne slučajeve, kao što su pouzdani pravni savjetnici i grupe za slobodu medija koji mogu pomoći ako se pojave problemi, da se pripreme za povećan pregled, kao i da se podaci za kontakt u hitnim slučajevima čuvaju na papiru u slučaju da uređaji budu zaplijenjeni.

Novinari koji rade za medijsku kuću bi trebali razgovarati sa svojim poslodavcem i vidjeti koja se informatička podrška i savjeti o najboljoj praksi nude u vezi s prelaskom granice s uređajima.

Novinari koji prelaze američku granicu bi trebali razmotriti poduzimanje i određenih koraka prije ulaska ili izlaska iz SAD. Jedna od mjera za novinare koji su pod velikim rizikom od zadržavanja na granici je da bi trebalo razmisliti o ostavljanju svojih ličnih i/ili radnih uređaja kod kuće i umjesto toga nositi zasebne uređaje i novu SIM karticu. Ti bi uređaji trebali imati samo podatke potrebne za putovanje i ne bi trebali biti povezani s ličnim ili poslovnim računima. S tim u vezi je CPJ naveo i da novinar treba da bude spreman na pitanja graničara o tome zašto prelaze granicu bez ličnih ili radnih uređaja. CPJ je savjetovao i korištenje dvofaktorske provjere autentičnosti (2FA) i korištenje aplikacije kao što je  Google Authenticator umjesto SMS-a kao oblik 2FA. 

CPJ je oformio tim za hitnu pomoć kojem se novinari mogu direktno obratiti. Njihov tim je dostupan na ovom linku, kao i kompletan tekst o savjetima za novinare.

Izvor: CPJ, Newsweek

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.