Međunarodna federacija novinara upozorava na povećanje nasilja nad novinarkama

Međunarodna federacija novinara izrazila zabrinutost zbog porasta nasilja nad novinarkama

Međunarodna federacija novinara upozorava na povećanje nasilja nad novinarkama

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana borbe za eliminaciju nasilja nad ženama.

foto: IFJ/X

Uoči Međunarodnog dana borbe za eliminaciju nasilja nad ženama, koji se obilježava 25. novembra, Međunarodna federacija novinara (IFJ) i njeno Vijeće za rodna pitanja izrazili su zabrinutost zbog porasta nasilja nad novinarkama.

Podsjetili su da se novinarke širom svijeta suočavaju sa nesrazmjernim uznemiravanjem, prijetnjama i fizičkim napadima, i pozvali vlade zemalja širom svijeta da hitno implementiraju postojeće međunarodne mehanizme koji zabranjuju rodno zasnovano nasilje.

Online platfome su, kako navodi IFJ, postale plodno tlo mizoginije i zlostavljanja žena pri čemu novinarke, naročito freelance novinarke, bivaju izložene ciljanim kampanjama govora mržnje i drugim oblicima uznemiravanja na internetu. Kao takav primjer, IFJ navodi nedavni slučaj iz Indije, gdje je istraživačka novinarka Rana Ayyub primila preko 200 prijetnji smrću i silovanjem.

Osim toga, navodi se da se novinarke u realnom svijetu suočavaju sa seksualnim uznemiravanjem i drugim oblicima napada, i da zbog obavljanja svog posla budu čak i ubijene, naročito u ratom zahvaćenim područjima. Prema evidenciji IFJ-a, od 128 ubijenih novinara u 2023. godini, bilo je 14 žena.

IFJ je uputila i poseban poziv svojim članicama da u potpunosti provedu Konvenciju o eliminaciji svih oblika diskriminacije žena (CEDAW), Konvenciju MOR-a C 190 o nasilju i uznemiravanju na poslu i Rezoluciju Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda 2222/2015 i 1738/2006, koje osuđuju međunarodne napade na novinare i medijske radnike u situacijama oružanog sukoba.

Ovi instrumenti, kako je poručila predsjednica IFJ-a Dominique Pradalié, pružaju snažan pravni okvir za zaštitu prava novinarki, pravo na slobodu izražavanja i pravo na rad bez nasilja, uključujući i zone sukoba.

Iz IFJ-a su pozvali medijske organizacije da u svojim redakcijama usvoje rodno osjetljive pristupe, uključujući politike koje promovišu rodnu ravnopravnost i sigurnost na radnom mjestu. Ove politike bi, piše IFJ, trebale uključivati ​​mjere za sprječavanje i rješavanje uznemiravanja, diskriminacije i nasilja.

Predsjednica Vijeća za ravnopravnost spolova IFJ-a Maria Angeles Samperio podsjetila je na postojeću kampanju IFJ-a koja sadrži niz alata za podršku medijima i sindikatima u borbi protiv nasilja na internetu. Poručila je da je vrijeme da one budu iskorištene i da se na taj način pošalje jasna poruka napadačima da rodno zasnovano nasilje nije prihvatljivo.

"Nastavit ćemo raditi s našim produžnicama i partnerima na podizanju svijesti, zahtijevanju odgovornosti i stvaranju sigurnijeg okruženja bez rodno zasnovanog nasilja za novinare da obavljaju svoju profesiju bez straha od nasilja, bez obzira na spol", poručila je Angeles Samperio.

IFJ će se pridružiti i ovogodišnjoj UNITE kampanji, koja će se pod sloganom: “Svakih 10 minuta ubijena je žena. #NoExcuse UNITE za okončanje nasilja nad ženama” provoditi od 25. novembra do 10. decembra, tokom kampanje 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja.

Izvor: IFJ

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.