Kalifornija: Država i tehnološke kompanije će novčano pomagati novinarstvu

Kalifornija: Država i tehnološke kompanije će novčano pomagati novinarstvu

Kalifornija: Država i tehnološke kompanije će novčano pomagati novinarstvu

Kritičari tvrde da je sporazum politički manevar tehnoloških giganata da izbjegnu plaćanje naknade medijskim kompanijama.

foto: Pixabay / Ilustracija

Kalifornija će biti prva američka država koja će izdvojiti milione dolara iz novca poreznih obveznika i tehnoloških kompanija kako bi pomogla novinarstvu ali i istraživanju umjetne inteligencije, piše Guardian.

Država i tehnološke kompanije će, prema sporazumu objavljenom u srijedu, tokom pet godina zajedno platiti oko 250 miliona dolara za podršku novinskim organizacijama u Kaliforniji i stvaranju programa za istraživanja umjetne inteligencije.

Associated Press (AP) navodi da će oko 110 miliona dolara doći od Googlea i 70 miliona iz državnog budžeta za jačanje novinarskih poslova. Google će također izdvojiti 70 miliona dolara za finansiranje programa za istraživanje umjetne inteligencije, koji bi napravio alate za rješavanje „problema iz stvarnog svijeta“, rekla je Buffy Wicks, članica Skupštine Kalifornije, donjeg doma zakonodavnog tijela Kalifornije, koja je posredovala u dogovoru. Fondom će upravljati Visoka škola novinarstva UC Berkeley. 

Wicks je također rekla da će se sa dogovorom početi 2025. godine kada će biti isplaćeno 100 miliona dolara novinskim organizacijama. Kazala je da ovo partnerstvo predstavlja međusektorsku posvećenost podršci slobodnim medijima, kao i osnaživanje lokalnih novinskih kuća u državi da nastave sa svojim radom.

Gavin Newsom, guverner Kalifornije, kazao je da sporazum predstavlja veliki napredak u osiguravanju opstanka redakcija i jačanju lokalnog novinarstva širom Kalifornije. Ovaj sporazum podržava Udruženje izdavača Kalifornije, koje predstavlja više od 700 novinskih organizacija, kao i kompanije Alphabet i OpenAI.

Novinari, uključujući i one iz Medijskog saveza Zapada, sindikata koji predstavlja novinare u Južnoj Kaliforniji, Arizoni i Teksasu, kritikovali su sporazum i rekli da će naštetiti novinskim organizacijama u Kaliforniji. Iz Medijskog saveza Zapada ističu da su novinari bili isključeni iz razgovora.

"O budućnosti novinarstva se ne bi trebalo odlučivati u kuloarskim dogovorima", navodi se u pismu sindikata koji je poslat zakonodavcima ranije ove sedmice, piše AP.  "Zakonodavstvo je krenulo u napore da reguliše monopol i nije uspjelo u tome. Sada se pitamo da li je država učinila više štete nego koristi", navedeno je.

Guaridan piše da sporazum dolazi nakon jednogodišnje borbe između tehnoloških divova i zakonodavaca oko prijedloga Wicks da se od kompanija poput Googlea, Facebooka i Microsofta zahtijeva da medijskim organizacijama plaćaju određeni postotak prihoda od oglašavanja za povezivanje sa njihovim sadržajem. Novinari i drugi stručnjaci iz medijske industrije sporazum nazivaju razočaravajućim i tvrde da on najviše koristi tehnološkim gigantima, prenosi AP. Kritičari kažu da je sporazum politički manevar tehnoloških giganata da izbjegnu plaćanje naknade medijskim kompanijama što je trebalo biti uređeno zakonom.

Podaci Medill škole novinarstva Univerziteta Northwestern pokazuju da je više od 2.500 novina zatvoreno u Sjedinjenim Američkim Državama od 2005. godine, prenosi Guardian. Iz ureda Wicks je rečeno da je Kalifornija izgubila više od 100 novinskih organizacija u protekloj deceniji.
 

Izvor: Guardian, AP

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.