Hrvatsko novinarsko društvo organizuje protest protiv “zakona opasnih namjera”
Hrvatsko novinarsko društvo organizuje protest protiv “zakona opasnih namjera”
22/01/2024
Protesti na Markovu trgu u Zagrebu 31. januara
foto: HND
U srijedu 31. januara u 11 sati na Markovu trgu u Zagrebu bit će održan protest protiv “zakona opasnih namjera”, najavilo je Hrvatsko novinarsko društvo (HND) na konferenciji za novinare 19. januara na Markovu trgu.
Konferencija je održana pod nazivom “Stop zakonu opasnih namjera” povodom izmjena Krivičnog zakona Hrvatske kojim se uvodi krivično djelo neovlaštenog otkrivanja sadržaja izvidne ili dokazne radnje, takozvanog Lex AP.
Predsjednik HND-a Hrvoje Zovko pozvao je sve građane na protest.
“To se tiče svih nas i kroz ovaj prosvjed te svim drugim legitimnim sredstvima zajednički ćemo se oduprijeti i boriti protiv evidentne agresije na novinarsku struku. Treba reći dosta i stop državnoj agresiji koja se provodi od strane premijera Plenkovića, Vlade i koalicijskih partnera na javni interes”, izjavio je Zovko.
On je obrazložio zašto je ovaj zakon opasan i poguban za demokratiju te podsjetio na slučaj Klare Buntić iz Ljubuškog koja je krajem septembra prošle godine prijavila fizičko nasilje nakon što ju je suprug pretukao i upućivao joj prijetnje smrću. Budući da to nije bio prvi put da trpi nasilje, odlučila je da o svemu tome obavijesti medije kojima je ustupila audio snimak koji potvrđuje nasilje.
“Da je u trenutku kada je Klara Buntić iznijela svoju tešku i strašnu priču i sudbinu ovaj zakon bio na snazi, ona bi bila pod udarom ovog zakona. Prema tome, ovo je atak na sve nas, moramo zaustaviti donošenje ovog zakona. Svi oni koji u Saboru dignu ruku za ovaj zakon bit će sudionici u državnoj agresiji na javni interes”, kazao je Zovko te dodao da se sve događa u superizbornoj godini u Hrvatskoj.
“To što je predlagač stavio izuzetak na novinare ne znači ništa jer po zakonu novinarima mogu pregledavati mobitele, ispitivati ih i, dakle, sustavno maltretirati. Ako se ovaj zakon donese, mi nećemo stati. Nastavit ćemo s akcijama pa makar nas privodili, maltretirali ili što već radili”, dodao je.
Zovko je rekao i da će HND u svakom slučaju stati iza novinara i biti na braniku profesije.
Novinarka i predsjednica HND-ovog Ogranka internetskih novinara Ana Raić je rekla da su se problemi pojavili tek kada se u jednoj prepisci putem SMS-a pojavili inicijali AP.
“Mogu odgovorno reći da je problem nastao tek kada su se ti inicijali pojavili. Tada se krenulo s ovim kaznenim odredbama. Ne može mi nitko reći da smo ometali kaznene postupke i da smo odavali tajne. Farsa je da se ovim zakonom želi zaštititi privatnost ili onemogućiti probitak istražnog postupka”, rekla je Raić.
Dodala je kako novinari nikad neće odati svoje izvore, a da to znači i da će zbog toga biti maltretirani.
Goran Gazdek, član Izvršnog odbora HND-a, istakao je kako su i lokalni mediji i novinari i do sada imali velikih problema jer su novinarski izvori bili na meti.
“Ovaj će zakon potpuno onemogućiti bilo kakav kontakt s izvorima i mediji u lokalnim sredinama mogu se ugasiti”, kazao je Gazdek.
HND je ranije u saopštenju podsjetio da je premijer Hrvatske Andrej Plenković najavio uvođenje krivične odgovornosti za objavu podataka iz istraga koji, kako je navedeno, nanose štetu političkim interesima nakon što su mediji početkom 2023. objavili transkripte iz predmeta Josipe Rimac, najprije o “aferi AP”, a onda i o glasnogovorniku Vlade Hrvatske Marku Miliću i zapošljavanju u Hrvatskim šumama.
Hrvatsko novinarsko društvo od septembra prošle godine se protivi članu o neovlaštenom otkrivanju sadržaja istražne ili dokazne radnje te je prošle godine, zajedno sa Sindikatom novinara Hrvatske (SNH) izrazilo duboku zabrinutost i nezadovoljstvo. HND i SNH su istakli da taj prijedlog predstavlja ozbiljnu prijetnju novinarskoj profesiji i slobodnom novinarstvu.
I Evropska i Međunarodna federacija novinara (EFJ i IFJ) su u saopštenju od prošle sedmice pozvale na odustajanje od predloženog zakona, jer bi to, kako je navedeno, imalo alarmantne posljedice po novinarske izvore i pravo na informacije. Glavni sekretar EFJ-a Ricardo Gutiérrez rekao je da iz EFJ-a pozivaju zastupnike da odbace predložene amandmane koji će odvratiti izvore od razgovora s novinarima.
“Osnovna zaštita izvora nije privilegija novinara. To je uslov za garantovanje prava na informacije”, kazao je on.
HND je također krajem decembra 2023. uputilo Vladi Hrvatske peticiju s više od 2.000 potpisa prikupljenih protiv “zakona opasnih namjera”.
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.