Dopis Naše stranke je neviđen politički pritisak na medije

Dopis Naše stranke je neviđen politički pritisak na medije

Dopis Naše stranke je neviđen politički pritisak na medije

Medijska udruženja dopis Naše stranke nazvala pokušajem cenzure

foto: Pixabay /Pexels

Medijska udruženja u BiH oštro su reagovala na dopis koji je Naša stranka poslala medijima u petak. U dopisu se nalaze instrukcije kako mediji trebaju izvještavati o hapšenju i produžavanju pritvora ministra komunalne privrede Kantona Sarajevo Bojana Bošnjaka, člana Naše stranke.

Bošnjak je osumnjičen da je dao pozitivno mišljenje na izvještaj o strategijskoj procjeni utjecaja na životnu sredinu, s ciljem da se legalizuje nezakonita gradnja na Bjelašnici.

Medijska udruženja su ovaj dopis nazvala neviđenim političkim pritiskom i pokušajem cenzure.

Od medija su iz Naše stranke tražili poštivanje pretpostavke nevinosti Bošnjaka i odgovoran odnos prema procedurama i procesima koje vode nadležne institucije. Naglasili su i da se u proteklom periodu grubo ugrožavala pozicija ministra Bošnjaka ''na način da su pojedini mediji davali prostor i afirmirali stavove i izjave strane koja se javlja kao svjedok.'' 

''Takav pristup i odnos smatramo svjesnim uredničkim odabirom i mogućom strategijom da se putem medija vrši pritisak na pravosuđe, da se u startu javnost dovede u zabludu", stoji na kraju ove komunikacije.

BH novinari traže javno izvinjenje Naše stranke svim medijima koji su dobili dopis. Iz ovog udruženja su naveli da izvinjenje zaslužuju i građani Kantona Sarajevo zbog, kako su naglasili, nedemokratskog postupka usmjerenog protiv prava građana na informisanje o temi od javnog značaja.

„UO BH Novinara i FMHL ocjenjuju kako ni jedna politička partija, pa ni Naša stranka, nemaju pravo miješati se u rad urednika i novinara, a posebno je nedopustivo predlagati kako će mediji izvještavati i koje će izvore koristiti za autoske tekstove. Takvi se postupci u demokratskom svijetu nazivaju rigidnim pritiscima na slobodno novinarstvo sa ciljem ograničavanja prava na slobodu izražavanja i informiranja“, saopštili su BH novinari.

Dodali su da je posebno absurdno da Naša stranka od medija očekuje određenu vrstu 'povlaštenog' pisanja o nositelju javne funkcije, potpuno zaboravljajući da svaki javni zvaničnik, uključujući i Bošnjaka, prihvatanjem funkcije plaćene javnim novcem dobrovoljno pristaje na medijsku kritiku o načinima na koji obnaša svoje javne dužnosti.

Podsjetili su i na jedino zakonita i u skladu sa EU standardima reagovanja na medijske sadržaje kao što su demanti netačnih navoda, žalba Regulatornoj agenciji za komunikacije i Vijeću za štampu i online medije ili građanska tužba za klevetu. 

„Ovakav pritisak na uređivačku politiku medija jedne političke stranke koja u svojim programskim načelima tvrdi sa se zalaže za skoro neograničena ljudska prava i liberalizaciju svih segmenata društva, svojstven je samo autokratskim režimima“, saopštili su iz Vijeća za štampu i online medije u BiH.

Iz Vijeća za štampu i online medije naglasili su da je krajnje cinično to što je Naša stranka u „internom dopisu“ podsjetila medije na Kodeks za štampane i online medije BiH, jer se ova politička partija, kako su saopštili iz Vijeća za štampu i online medije u BiH, sudeći prema ovom potezu, ne pridržava svog etičkog kodeksa.

Društvo novinara također je osudilo ovaj postupak i zatražilo javno izvinjenje. Podsjetili su i da se se ugled bilo koje stranke gradi i na tome da bude dosljedna kada su u pitanju moguće kriminalne radnje i da ih tretira i komentariše jednako onako kada se procesuiraju članovi njihovih političkih protivnika.

Nakon objave o dopisu Naše stranke medijima javnosti se obratio predsjednik Naše stranke Edin Forto koji je uputio izvinjenje medijima koji su dopis te stranke doživjeli kao pritisak.

„Sadržaj dopisa shvaćen je kao pritisak na medije. Kao predsjednik Naše stranke izvinjavam se svima koji su ga tako doživjeli“, rekao je Forto, prenosi BHRT.

Duška Jurišić, zamjenica državnog ministrice za ljudska prava i izbjeglice, na Facebooku je objavila da je interni dopis greška i glupost te da se Naša stranka do sada više puta zalagala za slobodu izražavanja. 

O dopisu Naše stranke izvijestili su brojni mediji, nazivajući to lekcijama iz novinarske etike koje dolaze iz političke stranke. 

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.