Britanskom istraživačkom novinaru zabranjen ulazak u Kambodžu
![Britanskom istraživačkom novinaru zabranjen ulazak u Kambodžu](https://media.ba/sites/default/files/styles/full_article/public/field/image/flynn_1.jpg?itok=1Voak27y)
Britanskom istraživačkom novinaru zabranjen ulazak u Kambodžu
Gerald Flynn je pet godina izvještavao o ekološkim pitanjima u Kambodži
foto: Gerald Flynn / X
Geraldu Flynnu, britanskom istraživačkom novinaru koji je proveo pet godina izvještavajući o ekološkim pitanjima u Kambodži, zabranjen je povratak u tu zemlju, javile su međunarodne organizacije.
U zajedničkoj izjavi od 4. februara, Reporteri bez granica (RSF), zajedno sa 19 drugih nevladinih organizacija za slobodu medija, osudile su odluku kambodžanskih vlasti da odbiju ponovni ulazak u zemlju Flynnu.
Flynn je pisao za Mongabay, nezavisnu online medijsku organizaciju fokusiranu na ekološke teme. On je i predsjednik Overseas Press Cluba Kambodže (OPCC).
RSF je saopštio da je Flynn imao važeću radnu vizu, a da mu je odbijen ponovni ulazak na međunarodni aerodrom Siem Reap 5. januara nakon što se vratio sa odmora na Tajlandu. Rečeno mu je da je na “crnoj listi” od 25. novembra, da mora odmah napustiti Kambodžu i da mu je zabranjen povratak.
OPCC piše da vlada već mjesec dana od događaja insistira na tome da je podnio zahtjev za vizu kao električar, a ne kao novinar, i da odbija potvrditi da mu je zabranjen ulazak u zemlju ili pružiti bilo kakve informacije o mogućim žalbenim procedurama.
Prema izvještaju RSF-a, Flynn se tri dana prije nego što je stavljen na crnu listu pojavio u televizijskom izvještaju France 24 u kojem je razotkrio masovno uništavanje zaštićenih šuma u Kambodži. Ovaj izvještaj je kambodžansko Ministarstvo okoliša okarakterisalo kao “lažnu vijest”. Dodaje se da je nekoliko kambodžanskih aktivista prikazanih u dokumentarcu uhapšeno i kasnije pušteno pod uslovom da prestanu da rade sa stranim novinarima.
“Srceparajuće je biti tako naglo iseljen iz zemlje koju sam zavolio s obzirom na to da sam radio kao novinar u Kambodži. Na osnovu informacija imigracionih zvaničnika, čini se da je ovo gruba odmazda za moj novinarski rad i nadam se da će vlada preispitati svoju odluku da mi zabrani povratak u Kambodžu”, izjavio je Flynn, prenosi RSF.
Direktor azijsko-pacifičkog biroa RSF-a Cédric Alviani je rekao da vrijeme odluke kambodžanske vlade da stavi Flynna na crnu listu odmah nakon objave izvještaja o krčenju šuma ukazuje na odmazdu zbog njegovog izvještavanja o ekološkim pitanjima. Pozvao je kambodžanske vlasti da mu omoguće povratak u zemlju i apelovao da prekinu uznemiravanje ekoloških novinara.
Guardian prenosi reakciju organizacije Human Rights Watch odakle je rečeno da je odluka o zabrani Flynnu bila “očigledan napad na novinarstvo” i da služi kao još jedan podsjetnik na netoleranciju kambodžanskih vlasti prema istraživačkom novinarstvu.
Tajlandski klub stranih dopisnika (FCCT) takođe je osudio razvoj događaja, navodeći da je u toj zemlji posljednjih godina došlo do ozbiljnog zastrašivanja domaćih i stranih novinara i da su brojne novinske organizacije izbačene iz poslovanja.
FCCT je ukazao i na postupanje prema Mechu Dariju, jednom od najpoznatijih kambodžanskih istraživačkih novinara koji je uhapšen u septembru prošle godine i pušten tek nakon što se izvinio vlastima zbog objava na društvenim mrežama.
RSF podsjeća da je od 2012. godine dokumentovao jedanaest kršenja prava novinara specijalizovanih za pitanja životne sredine, što je svrstalo zemlju među najopasnije za te medijske profesionalce. U decembru 2024. novinar Chhoeung Chheng ubijen dok je izvještavao o ilegalnom krčenju šuma u prirodnom rezervatu na sjeverozapadu zemlje.
Nakon što je pala za devet mjesta u dvije godine, Kambodža je sada rangirana na 151. mjestu od 180 zemalja na RSF-ovom Svjetskom indeksu slobode medija za 2024., što je svrstava u kategoriju nacija u kojima se prijetnje slobodi medija smatraju “veoma ozbiljnim”.
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.