Zagrebačko psihološko društvo: Važnost etičkog izvještavanja o tragedijama
Zagrebačko psihološko društvo: Važnost etičkog izvještavanja o tragedijama
Psiholozi upozoravaju da neodgovorno izvještavanje povećava rizik od ponavljanja sličnih ponašanja
foto: Zagrebačko psihološko društvo / Facebook
Hrvatsko novinarsko društvo (HND) objavilo je saopštenje Zagrebačkog psihološkog društva koje se oglasilo nakon napada od petka u zagrebačkoj Osnovnoj školi Prečko.
Zagrebačko psihološko društvo je u saopštenju objavljenom na Facebooku podsjetilo na važnost načina na koji mediji izvještavaju o tragičnim događajima.
“Senzacionalistički način prenošenja vijesti, neprovjerene informacije, odavanje podataka koji bi mogli identificirati uključene u događaj, stavljanje slika s terena, mogu ne samo biti štetni po mentalno zdravlje uključenih već i predstavljati rizik za ponavljanje sličnih ponašanja”, navedeno je iz Zagrebačkog psihološkog društva.
Dodali su da ovakve tragedije najčešće utiču na puno širi krug ljudi od "samo" onih koji su direktno uključeni.
Saopštenje je uslijedilo nakon napada u osnovnoj školi kada je bivši učenik nožem napao učiteljicu i drugu djecu čime je povrijeđeno pet osoba, uključujući učiteljicu i djecu. Tom prilikom je jedno dijete preminulo nakon dobijenih povreda.
U saopštenju su objavljene i smjernice za građane koje im mogu pomoći u suočavanju s traumatskim događajima. Zagrebačko psihološko društvo preporučuje isključivanje televizora i portala barem na neko vrijeme, te posvećivanje pažnje sadržajima koje prate djeca i mladi. Posebno ističu važnost razgovora s djecom i mladima o informacijama koje mogu vidjeti na društvenim mrežama o ovom događaju te apeliraju na građane da, ako naiđu na slike ili videozapise "svjedočanstava", zaustave njihovo širenje.
Zagrebačko psihološko društvo podijelilo je i Smjernice za medijsko izvještavanje nakon kriznih događaja Odjeljenja za psihologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu koje sadrže preporuke za odgovorno izvještavanje o traumatskim događajima. Smjernice ističu kako nepouzdane i osjetljive informacije mogu imati ozbiljne posljedice, posebno na djecu i mlade.
Iz Hrvatskog novinarskog društva su nakon napada u zagrebačkoj osnovnoj školi objavili apel medijima da se prilikom izvještavanja o tragičnom događaju drže Kodeksa časti hrvatskih novinara i univerzalnih novinarskih etičkih načela.
“Objavljivanje detalja tragičnog događaja, neprovjerenih informacija, a posebno potresnih osobnih ispovijesti neposrednih svjedoka, pa i kada ih svojevoljno žele ispričati, može biti opasno. Ponavljamo da je objavljivanje imena i prezimena maloljetnih osoba kršenje prava djeteta”, istakli su iz HND-a.
Podsjetili su da se prema Kodeksu časti hrvatskih novinara posebna pažnja, obazrivost i odgovornost zahtijeva pri izvještavanju o samoubistvima, nesrećama, ličnim tragedijama, bolestima, smrtnim slučajevima i nasilnim djelima.
Izvor: HND, Zagrebačko psihološko društvo
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.