U Libanu od početka rata u Gazi ubijeno osam novinara i medijskih radnika

U Libanu od početka rata u Gazi ubijeno osam novinara i medijskih radnika

U Libanu od početka rata u Gazi ubijeno osam novinara i medijskih radnika

Napade na novinare u Libanu osudile su Međunarodna federacija novinara i Reporteri bez granica

foto: Google Maps

Najmanje osam novinara izgubilo je život u južnom Libanu usljed izraelskog bombardovanja od početka rata u Gazi, od 7. oktobra 2023. godine, javlja Međunarodna federacija novinara (IFJ).

Zajedno sa svojoj podružnicom, Libanonskim novinarskim sindikatom, IFJ je osudila ubistva i pozvala vlasti da odmah pokrenu istragu.

IFJ je izvijestio da je u izraelskom zračnom napadu od 25. oktobra ubijeno troje novinara dok su spavali u kompleksu koji se nalazi u gradu Hasbaya. Al Mayadeen Media Network u tom napadu izgubila je dvoje zaposlenih - snimatelja Ghassana Najjara i inženjera za emitovanje Mohammada Reda, koji su izvještavali o ratu. Treći medijski radnik, Wissam Qassim, kamerman na televiziji Al Manar, izgubio je život u istom vazdušnom napadu.

Vozač i dugogodišnji saradnik italijanskog javnog emitera RAI Ahmad Akil Hamzeh 8. oktobra preminuo je od srčanog udara nakon što je medijska ekipa Tg3, kanala koji je dio RAI-a, napadnuta u blizini Sidona. Naoružani muškarac je prvi napao grupu novinara dok su snimali u gradu Jiyeh. Nakon njega, napala ih je i grupa ljudi. Smrt Ahmada Akila Hamzeha IFJ je dokumentovao kao slučajno ubistvo.

Kamerman Al Manar TV Kamel Karaki ubijen je 24. septembra u izraelskom vazdušnom napadu u mjestu Qantara. Karaki je radio dvadeset pet godina na kanalu.

Al Mayadeen Media Network je 24. septembra 2024. izvijestio o ubistvu novinara Hadija Al-Sayeda. Izraelski zračni napad pogodio je kuću novinara 23. septembra u gradu Borj Rahhal. 

Reporterka Farah Omar i snimatelj Rabih Me'mari, koji rade za libanski kanal Al Mayadeen TV, ubijeni su 21. novembra 2023. u izraelskom napadu u gradu Tayr Harfa. Novinari su u jutarnjim satima odradili posljednje javljanje uživo u blizini libansko-izraelske granice.

Reutersov video novinar Issam Abdallah ubijen je 13. oktobra 2023. u izraelskom napadu u južnom Libanu. Šestero drugih, uključujući novinare Al Jazeere, agencije France-Presse i Reutersa, ranjeno je u istom incidentu u blizini grada Alma al-Shaab, blizu izraelske granice. IFJ je osudio ubistvo i pozvao vlasti da pokrenu detaljnu istragu.

Predsjednik Libanonskog novinarskog sindikata Joseph Al-Qasif rekao je da sindikat osuđuje brutalnu agresiju Izraela koja je, kako je kazao, odnijela živote mnogih i dovela do raseljavanja hiljada ljudi. Također, istakao je i da žale što su novinari i medijski radnici postali žrtve masakra koji je u toku.

„Zahtijevamo odgovornost za odgovorne za krvoproliće”, rekao je.

Generalni sekretar IFJ Anthony Bellanger rekao je da je broj novinara ubijenih u ovom sukobu nevjerovatan.

„Bilo da su ubijeni namjerno, ili da su kolateralna šteta, to predstavlja šokantno zanemarivanje ljudskih života, a posebno novinarske zajednice. Ne može da se nastavi nekažnjavanje Izraela. Počiniteljima zločina nad novinarima mora biti suđeno i moraju biti kažnjeni pred Međunarodnim krivičnim sudovima“, izjavio je Bellanger.  

Osude posljednjeg napada u Libanu stigle su i od Reportera bez granica (RSF). Naglasili su da je u pitanju očigledno ciljani napad na medije i pozvali su na nezavisnu istragu o ovom, kako je rečeno, mogućem ratnom zločinu.

„RSF poziva na hitnu zaštitu novinara u Libanu jer se rat nastavlja širiti“, naglasili su iz RSF-a.

RSF piše da se izraelski napad desio na zgradu za koju se znalo da su u njoj smješteni medijski radnici. Među ekipom su se između ostalih nalazili novinari iz Libana, Egipta i Turske.

„Ovaj najnoviji izraelski napad na zgradu za koju se zna da su u njoj smješteni novinari je sraman. Dokazi koje smo vidjeli ukazuju da se vjerovatno radilo o ciljanom napadu na medijske profesionalce što predstavlja ratni zločin. Kako bismo omogućili međunarodnu istragu ovog incidenta, pozivamo libanonsku vladu da bez odlaganja prizna nadležnost Međunarodnog krivičnog suda“, kazala je Rebecca Vincent, direktorica kampanja RSF-a.

Rekla je da, ukoliko do toga ne dođe, to će doprinijeti daljnjoj nekažnjivosti. Takođe je i ponovo pozvala izraelske snage da odmah prekinu napade na novinare u Libanu, Gazi i okolnim područjima.

Posljednji napad, piše RSF, bio je treći direktni napad Izraela na novinare u Libanu. I ova organizacija je podsjetila da je 13. oktobra 2023. izraelska vojska ubila reportera Reutersa Isama Abdallaha, uz podsjećanje i na druge novinare koji su ubijeni.

RSF je naglasio da su novinari od 23. septembra 2024. godine, kada je intenzivirano izraelsko bombardovanje u Libanu, suočeni sa nedostatkom zaštite u državi.

Izvor: IFJ, RSF

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.