Reforma Zakona o medijima u Hrvatskoj mora biti transparentna

Reforma Zakona o medijima u Hrvatskoj mora biti transparentna

Reforma Zakona o medijima u Hrvatskoj mora biti transparentna

Objavljena procjena stanja slobode medija u Hrvatskoj delegacije Media Freedom Rapid Response.

foto: Pixabay: Engin_Akyurt

Media Freedom Rapid Response (MFRR) objavila je jučer saopštenje o stanju medijskih sloboda u Hrvatskoj, nakon posjete toj zemlji. Iz ove delegacije, koja evidentira, prati i reaguje na slučajeve kršenja slobode medija u državama članicama EU i zemljama kandidatima, zaključili su da Hrvatska mora još mnogo toga poduzeti kako bi osigurala slobodno i nezavisno medijsko okruženje. Naveli su nekoliko ključnih problema, uključujući netransparentno državno oglašavanje u medijima i proces reforme Zakona o medijima.

Aktuelnu reforma Zakona o medijima kritikovale su organizacije civilnog društva, posebno u pogledu nedostatka konsultativnog procesa. Prethodni nacrt zakona sadržavao je, kako su naglasili iz MFRR-a, sporne odredbe koje bi omogućile izdavačima uticaj u uredničke odluke i politizaciju procesa imenovanja članova Agencije za elektroničke medije. Novi nacrt ovog zakona se očekuje na jesan, a iz MFRR-a naglašavaju da će pratiti proces kako bi se osiguralo da on bude transparentan i inkluzivan.

Slučajevi strateških tužbi protiv djelovanja javnosti (SLAPP) i dalje predstavljaju ozbiljnu prijetnju slobodi medija u Hrvatskoj uprkos obećanjima vlade da će se pozabaviti tim pitanjem. Ministarstvo kulture i medija Hrvatske formiralo je radnu grupu za borbu protiv SLAPP-a, ali u saopštenju se ističe da njena efikasnost tek treba da se utvrdi. U izvještaju se navodi i nedostatak jedinstvene metodologije za registraciju SLAPP-ova u državnim organima i civilnom društvu, te da će se u oktobru formirati nova radna grupa koja će izraditi mapu puta za transpoziciju evropskih anti-SLAPP instrumenata u Hrvatskoj.

Ministarstvo pravde trenutno analizira direktivu EU o SLAPP-u kako bi shvatilo kako se transpozicija može odvijati u sadašnjem zakonodavnom okviru, ali nema jasne planove za njegovu transpoziciju u nacionalno zakonodavstvo. Pored toga, civilno društvo naglašava potrebu za većom edukacijom u pravosuđu o SLAPP slučajevima jer brojni takvi slučajevi upravo dolaze iz pravosuđa. Kleveta je i dalje krivično djelo u Hrvatskoj, bez najavljenih planova za dekriminalizaciju, ističe MFRR.

Netransparentnost raspodjele državnog oglašavanja u medijima, posebno na lokalnom nivou, izaziva zabrinutost jer mnoge institucije ne otkrivaju ove informacije, naglašeno je u saopštenju. Kao jedan od problema naveden je nedostatak nezavisnosti javnog servisa HRT-a.

Iz delegacije su pohvalili nedavni sporazum između Ministarstva unutarnjih poslova, Hrvatskog novinarskog društva (HND) i Sindikata hrvatskih novinara (SHN), koji je rezultirao protokolima s ciljem poboljšanja sigurnosti novinara tokom javnih demonstracija i istrage napada na novinare. Međutim, naglašavaju da su potrebni dalji rigorozni koraci kako bi se protokoli dobro implementirali na lokalnom nivou.

Izvori: EFJ