Pobjeda Trumpa nije izazov samo za američko već i evropsko novinarstvo

Pobjeda Trumpa nije izazov samo za američko već i evropsko novinarstvo

Pobjeda Trumpa nije izazov samo za američko već i evropsko novinarstvo

Reakcije međunarodnih novinarskih organizacija nakon izbora Trumpa za američkog predsjednika

foto: Pixabay / Ilustracija

Nijedan novinar ne bi trebao ostati ravnodušan na izbor Donalda J. Trumpa za 47. predsjednika Sjedinjenih Američkih Država (SAD), piše Evropska federacija novinara (EFJ) u saopštenju nakon informacije da je Trump pobijedio na ovogodišnjim američkim predsjedničkim izborima.

Zajedno sa svojim podružnicama EFJ naglašava da se pridružuje svima onima koji su posvećeni odbrani novinarstva kao kamena temeljca demokratije.

U saopštenju od jučer EFJ naglašava da će odnos Trumpa prema novinarstvu i njegov pristup vršenju vlasti imati globalne posljedice.

“Više nego ikad prije, u Evropi i svuda u svijetu, profesija mora čvrsto stati u odbranu snažnih medija koji mogu slobodno izvještavati o činjenicama i sigurno pozivati na odgovornost”, piše EFJ.

Trump je, piše EFJ, pozivao da se novinari “zatvaraju i siluju jer nisu otkrili svoje izvore”. Trump je na jednom od svojih skupova, dodaje EFJ, “maštao o masovnom strijeljanju novinara”. Takođe, u saopštenju se dodaje i da je Elon Musk, vlasnik društvene mreže X, koji je glasno podržavao Trumpa, neposredno nakon njegovog izbora za predsjednika rekao da su mainstream mediji mrtvi, tvrdeći da je “većina mainstream medija lagala javnost”.

“Ove nečuvene optužbe samo su dio dragih ‘alternativnih činjenica’ Trumpa. Ovo je čista dezinformacija”, rekla je predsjednica EFJ Maja Sever.

“Kao nestranačka, neprofitna profesionalna organizacija, naša je dužnost da branimo prava građana na pristup besplatnim, nezavisnim i vjerodostojnim informacijama. Neprijateljska retorika Donalda Trumpa prema novinarima i medijima ne smije potaknuti evropske vlade da odustanu od svojih obaveza da osiguraju sigurnost novinara i da stvore povoljno okruženje za slobodu izražavanja, uključujući slobodu medija”, dodala je.

EFJ piše da je Trumpova retorika usmjerena protiv medija već navela mnoge njegove obožavatelje širom svijeta i u Evropi da “uzvrate” medijima. S njegovim povratkom u Bijelu kuću, naglašeno je iz EFJ, bit će osnaženiji da maltretiraju medije.

“Trumpova pobjeda nije samo izazov za američko, već i evropsko novinarstvo”, kaže generalni sekretar EFJ Ricardo Gutierrez.

“Prema mom mišljenju, najviše zabrinjavajući element je dosluh između predsjednika najveće svjetske sile i najbogatijeg čovjeka na svijetu Elona Muska koji ima zastrašujuću sposobnost da kontroliše javno mnijenje putem društvenih mreža. Pojavljuje se kao posebno uticajan politički akter ekstremne desnice. Sada je hitno da Evropska unija (EU), kao regionalna sila, reguliše dominaciju američkih i azijskih tehnoloških kompanija putem evropskih Zakona o digitalnim tržištima (DMA) i Zakona o digitalnim uslugama (DSA)”, istakao je Gutierrez.

Dodao je da EU takođe mora razviti tehnološku politiku usmjerenu na stratešku autonomiju Evrope.

“Bez zaštitnog tehnološkog okruženja, evropsko novinarstvo je osuđeno na marginalizaciju i nevidljivost”, poručio je.

Direktorica EFJ Renate Schroeder je kazala da EU više ne može tražiti od velikih tehnoloških kompanija da procijene sistemski rizik koji proizlazi iz korištenja njihovih usluga te da bi trebala razmotriti tehnološke divove i programere generativne umjetne inteligencije kao potencijalne visokorizične aktere protiv demokratije i poduzeti potrebne radnje za zaštitu javnog interesa.

“Bez sporazuma o pravičnoj naknadi i autorskim pravima, novinari i nezavisni mediji neće opstati. Veoma smo zabrinuti da će dalja koncentracija u sektoru umjetne inteligencije imati razoran uticaj na novinarstvo”, izjavila je Schroeder.

Komitet za zaštitu novinara (CPJ) takođe je reagovao nakon američkih predsjedničkih izbora. U saopštenju Odbora direktora ove organizacije ističe se poziv sljedećoj administraciji i donosiocima odluka u vladi SAD-a i biznisu da prepoznaju slobodne medije i činjenične informacije koje novinari pružaju kao bitnu komponentu demokratije, stabilnosti i javne sigurnosti.

Odbor direktora CPJ kaže da čvrsto stoji u odbrani snažnih medija koji mogu izvještavati o činjenicama i slobodno i sigurno pozivati na odgovornost.

“Osnovno pravo na slobodne medije, zagarantovano Prvim amandmanom Ustava SAD, ne smije biti narušeno. Pravni progon, zatvaranje, fizičko nasilje, pa čak i ubistva nažalost su postale poznate prijetnje novinarima širom svijeta. To sada ne smije postati uobičajeno u SAD-u gdje su prijetnje nasiljem i uznemiravanjem na internetu posljednjih godina postale rutina”, piše Odbor direktora CPJ.

Izvor: EFJ, CPJ

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.