Pamtit ćemo ga po ratnohuškačkom izvještavanju zbog kojeg su mnogi platili glavom
Pamtit ćemo ga po ratnohuškačkom izvještavanju zbog kojeg su mnogi platili glavom
Preminuo je Smiljko Šagolj, dugogodišnji novinar HRT-a, najpoznatiji kao ratni izvjestitelj iz hrvatsko-bošnjačkog rata. Vijest o njegovoj smrti mediji, po principu o mrtvima sve najbolje bez obzira na zasluge, prenose bez kritičkih nota, ni ne spominjući ono po čemu ćemo ga najviše pamtiti – ratnohuškačkom izvještavanju zbog kojeg su mnogi platili glavom. Radi se o čovjeku čije će ime ostati upamćeno kao jedan od simbola novinarskog beščašća. Ovom prilikom podsjećamo na tekst koji je Lupiga objavila lani kada su studenti Filozofskog fakulteta u Mostaru upravo Šagolja, o tempora o mores, prokazali kao najomiljenijeg profesora.
Screenshot: Feral
U pitanju je dugogodišnji novinar Hrvatske televizije, ratni izvjestitelj iz hrvatsko-bošnjačkog rata u BiH te ugledni & omiljeni profesor, nositelj titule dr.sc. Za početak, podsjetimo na posljednju rečenicu njegovog izvještaja iz 1993. godine o pokolju u Doljanima. Ovjekovječena je Feralovoj rubrici Greatest shits i dajemo je na ovom faksimilu.
Foto: Ostali.org
Nadalje, nudimo vam snimku Šagoljeve ankete o rušenju Starog mosta u Mostaru. U pitanju je tipičan primjer Šagoljevog izvještavanja iz tih dana.
Dakako, nije Smiljko radio za kurčevo zdravlje. Svoje medijsko bojovništvo višestruko je naplatio. Vijest iz 1993. godine kaže da je iz vojnostambenog fonda, kojim je upravljalo Ministarstvo obrane Republike Hrvatske, uglednom & omiljenom profesoru Šagolju dodijeljen stan u splitskoj Ulici Domovinskog rata 15. Na pitanje novinara kako je Šagolj iz vojnostambenog fonda dobio stan od MORH-a su svojedobno odgovorili: "Smiljko Šagolj stan je dobio kao obveznik Hrvatske vojske“. Informaciju o tome donio je, tko bi drugi, 7. rujna 1993. godine splitski Feral Tribune.
Prošle je godine Smiljko Šagolj, prema anketi provedenoj među studentima, pokupio titulu omiljenog profesora Filozofskog fakulteta u Mostaru. Da nam življenje na ovim mutnim balkanskim prostorima učini bizarnijim, Smiljko je čak napisao i udžbenik "TV abeceda uvod u novinarstvo", iz kojeg uče buduće generacije mostarskih novinara. U udžbeniku se autor, između ostalog, bavi "pojavama manipulacije riječju i slikom, ilustrirajući to primjerima medijskih konstrukcija iz ratnog perioda." Bog i vrijeme svjedoci su nam da o ovoj temi Smiljko Šagolj može govoriti iz prve ruke.
Preuzeto sa portala Lupiga.com