• YouTube

Vijesti i događaji

Pad slobode medija na Kosovu zahtijeva hitnu reakciju vlasti

Pad slobode medija na Kosovu zahtjeva hitnu reakciju vlasti

Pad slobode medija na Kosovu zahtijeva hitnu reakciju vlasti

Predstavnici međunarodnih organizacija za slobodu medija su boravili u Prištini gdje su se sastali s premijerom Kosova, pravosudnim vlastima i novinarima

foto: Pixabay / Ilustracija

Sloboda medija na Kosovu bilježi pad od 2023. godine uslijed niza negativnih dešavanja, što zahtijeva hitnu političku reakciju vlasti, zaključila je delegacija međunarodnih organizacija za slobodu medija koja je bila u dvodnevnoj posjeti Prištini.

Delegacija, u kojoj su bili i predstavnici Evropske federacije novinara (EFJ) i Međunarodnog instituta za medije (IPI), utvrdila je da je vladajuća stranka Samoopredjeljenje (Vetëvendosje) na Kosovu, zemlji koja teži pridruživanju Evropskoj uniji, potkopala niz standarda slobode medija.

Iza ove procjene slobode medija u zemlji nalazi se nekoliko faktora, poput usvajanja zakona o medijima u parlamentu, koji je kasnije odbačen kao neustavan i koji bi povećao političku kontrolu nad Nezavisnom komisijom za medije, nedovoljnog finansiranja i političkih pritisaka na Radio-televiziju Kosova (RTK), kao i kontinuirano povećanje verbalnih napada i omalovažavanja novinara koje čine političari vladajuće stranke.

Ovi događaji su, kako su saopštile međunarodne organizacije, potkopali pozitivnu putanju slobode medija i razvoja medija na Kosovu od sticanja nezavisnosti zemlje. To je narušilo njen status regionalnog lidera u slobodi medija u procesu pristupanja Evropskoj uniji.

Što se tiče klime za sigurnost novinara na Kosovu, delegacija je pozdravila nedavno usvojenu Strategiju Sudskog vijeća Kosova o poboljšanju pristupa pravdi 2026-2028, koja daje prioritet slučajevima sigurnosti novinara, klevete i SLAPP tužbi usmjerenih protiv novinara. U tom kontekstu, kako se dodaje, čini se da je Strategija već imala uticaja, s obzirom na nekoliko slučajeva koje su sudovi brzo riješili. 

Pad fizičkih napada na novinare

Saopšteno je i da je porast fizičkih napada na novinare u 2023. godini opao, a da su nedavni slučajevi napada na medijske radnike rezultirali osuđujućim presudama. Također, nijedan novinar nije uhapšen posljednjih godina. 

Međutim, ukupan broj slučajeva koje je dokumentovalo Udruženje novinara na Kosovu (AJK), a koji uključuju omalovažavanje, diskreditaciju i online uznemiravanje novinara, posebno od političkih ličnosti, dramatično se povećao u posljednjih nekoliko godina, dostigavši ​​vrhunac 2025. godine.

Vodeći izvor ovih napada su političari pokreta Samoopredjeljenje. Posebno alarmantan trend koji su identifikovali medijski akteri bilo je korištenje toksičnih narativa od zvaničnika Samoopredjeljenja koji su lažno prikazivali novinare koji postavljaju legitimna pitanja kao „srpske plaćenike“ i „agente koje plaćaju strane sile“. U slučaju srpskih i drugih nevećinskih medija, ovi pritisci su pogoršani prijetnjama stranih vlada i nedostatkom pristupa javnim informacijama na njihovim jezicima.

Iako Kosovo ima raznolik privatni medijski sektor, medijsko okruženje se suočava sa izazovima zbog uticaja političkih i poslovnih interesa i slabih granica između vlasništva nad medijima i uređivačke politike. Ukorijenjeni sistemski problemi, uključujući nedostatak transparentnosti javnih vlasti, i dalje potkopavaju ulogu nadzora i istraživačkog novinarstva, slabeći uslove za nezavisno izvještavanje i smanjujući povjerenje javnosti u medije, rečeno je u saopštenju organizacija.

Poziv zvaničnicima da daju primjer društvu

Delegacija se sastala i s premijerom Kosova Albinom Kurtijem, kao i s urednicima i novinarima, pravosudnim vlastima, regulatornim tijelima i predstavnicima javnog emitera Radio-televizije Kosova (RTK).


Udruženje novinara Kosova (AJK) / EFJ

Delegacija je izrazila važnost nezavisnosti i dovoljnog finansiranja javnog emitera i zatražila od premijera da osigura adekvatne resurse i izmijeni zakonodavstvo u skladu sa članom 5. Evropskog zakona o slobodi medija (EMFA). 

Kako bi se pitanja transparentnosti vlasništva nad medijima riješila na demokratski i proporcionalan način, delegacija je pozvala premijera i njegovu vladu da daju prioritet usklađivanju domaćeg zakonodavstva sa članom 6. EMFA-e. Delegacija je također istakla premijerovu posvećenost ponovnom angažovanju s međunarodnim organizacijama na izradi novog zakona o medijima u skladu s evropskim standardima.

Misija je zatražila od vlade da izmijeni zakonodavni program kako bi uključio Zakon o Radio-televiziji Kosova i Zakon o zaštiti novinarskih izvora, u skladu s EMFA-om i ciljem Kosova da uđe u Evropsku uniju.

Istaknuto je i da je premijera Kosova, njegove ministre i stranačke zvaničnike, delegacija pozvala da daju primjer društvu osuđujući i suzdržavajući se od korištenja kleveta, kao i retorike protiv novinara. U tom kontekstu, kako je navedeno u saopštenju organizacija, premijer se nije obavezao da će javno osuditi takve napade.

Kurti: Kleveta neće biti kriminalizovana

Saopšteno je i da je Kurti tokom sastanka dao usmene garancije da kleveta neće biti ponovo kriminalizovana, što je, kako je navedeno, u suprotnosti s nedavnim pozivima visokorangiranih zvaničnika Samoopredjeljenja.

Dodaje se da pravni okvir za slobodu medija i sigurnost novinara na Kosovu ostaje uglavnom u skladu sa standardima Evropske unije. 

Posljednjih godina, presude Ustavnog suda, Vrhovnog suda i nižih sudova pokazale su nezavisnost pravosudnog sistema i njegovu sposobnost da zaštiti slobodu medija. Međutim, činjenica da je najviši sud u zemlji bio obavezan da poništi zakon koji ugrožava nezavisnost Nezavisnog medijskog komiteta bila je alarmantan događaj koji simbolizuje sve veći pritisak na temelje medijskog sistema na Kosovu, rečeno je nakon misije na Kosovu.

S obzirom na to da je sloboda medija ključni stub procesa pristupanja Kosova Evropskoj uniji, sadašnja vlada, kako je rečeno nakon misije, mora uložiti značajan trud kako bi obnovila povjerenje u svoje demokratske akreditive i vratila se na prethodni put napretka u slobodi medija koji je zemlja iskusila u posljednjih 10,5 godina.

Kako bi podržali ovaj proces, organizacije koje su partneri misije će objaviti izvještaj u kojem će biti navedeni nalazi i preporuke vladi, a koji će biti podijeljen i sa Vijećem Evrope, Evropskom unijom, Ujedinjenim nacijama i OSCE-om.

Izvor: EFJ, IPI

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.