Objavljen privremeni izvještaj OSCE-a o praćenju Lokalnih izbora 2024.

osce

Objavljen privremeni izvještaj OSCE-a o praćenju Lokalnih izbora 2024.

OSCE vrši monitoring šest TV kanala, tri online portala i tri novine u BiH
 
foto: OSCE / Facebook
 

OSCE-ov Ured za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) objavio je prošle sedmice privremeni izvještaj koji se tiče održavanja nadolazećih lokalnih izbora u Bosni i Hercegovini (BiH). Od 13 poglavlja, među kojima se nalaze informacije o registrovanju kandidata, registraciji birača i izbornoj administraciji, jedno poglavlje je posvećeno medijima.

ODIHR je od 6. septembra počeo sa kvalitativnim i kvantitativnim medijskim monitoringom šest TV kanala, tri online portala i tri novine. ODIHR vrši monitoring tri javna TV kanala, BHT-1, RTVFBiH i RTRS, te tri privatna kanala BN, Hayat i N1. ODIHR takođe vrši monitoring web-stranica Avaz.ba, Klix.ba, i Nezavisne.com, kao i dnevnih novina Glas Srpske, Oslobođenje i Večernji List. TV kanali se prate u terminima sa najvećom gledanošću, a kod online medija i novina prate se njihove dnevnopolitičke i izborne rubrike.

Regulatorna agencija za komunikacije (RAK), koja je nadležna za radijske i televizijske stanice, zbog nedostatka tehničkih sredstava i osoblja neće vršiti monitoring medija tokom perioda izborne kampanje, uprkos prethodnoj preporuci ODIHR-a. U izvještaju se zaključuje da RAK vrši svoju funkciju nadzora isključivo na osnovu prigovora treće strane, ali od 8. jula RAK je primio samo četiri relevantna prigovora. Iako se u izvještaju spominje i uloga Vijeća za štampu i online medije, koja je nadležna za online i printane medije, ipak se ne navodi koliko je i da li je bilo prigovora ovoj organizaciji.

Do 13. septembra Centralna izborna komisija (CIK), prema izvještaju, primila je oko 1.500 žalbi i pokrenula postupke po službenoj dužnosti, uglavnom u vezi s preuranjenom kampanjom, zloupotrebom javnih sredstava i imenovanjem predsjednika i potpredsjednika. CIK je do sada uveliko koristio svoja nova ovlaštenja, izricanjem mnogobrojnih novčanih kazni za preuranjenu kampanju, međutim u velikom broju slučajeva nije mogao pronaći dovoljno dokaza o zloupotrebi javnih sredstava, zaključuje se u izvještaju.  

Iz ODHIR-a pišu i da su javni emiteri odlučili da ne emitiraju debate, ponajviše zbog decentraliziranosti izbora i velikog broja izbornih subjekata, ali da najpopularniji domaći internet portal Klix.ba, kao i nekoliko lokalnih medija, organizuju niz debata. 

Lokalni izbori u Bosni i Hercegovini održati će se 6. oktobra 2024. godine. Birači će birati načelnike i članove općinskih zakonodavnih tijela u 143 općine u zemlji. 

Kompletan izvještaj je dostupan na ovom linku.

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.