Mladi novinari na Zapadnom Balkanu koriste AI za prevođenje, pisanje tekstova i transkripciju

Mladi novinari na Zapadnom Balkanu koriste AI za prevođenje, pisanje tekstova i transkripciju
Istraživanje provedeno u Srbiji, Albaniji, na Kosovu i u BiH.
foto: Unsplash/Solen Feyissa
Dvije trećine mladih novinara i studenata novinarstva u regionu koristi alate umjetne inteligencije (AI) u svom radu ili obrazovanju, pokazalo je regionalno istraživanje o upotrebi umjetne inteligencije koje su proveli Udruženje novinara Srbije (UNS), Albanski centar za kvalitetno novinarstvo (ACQJ) iz Tirane, Medija centar iz Čaglavice sa Kosova i Centar za razvoj omladinskog aktivizma (CROA) iz Sarajeva.
U ovom istraživanju, baziranom na online upitniku i skalama procjene, učestvovalo je 493 mladih novinara, studenata novinarstva i srednjoškolaca zainteresovanih za novinarstvo. Od ukupnog broja ispitanika, 174 ih je iz Srbije, 127 iz Bosne i Hercegovine, 125 iz Albanije i 67 sa Kosova.
AI alate u najvećoj mjeri (70,4 posto) koriste novinari i studenti novinarstva u Albaniji, a najmanje oni iz Bosne i Hercegovine (63 posto). Istraživanje je pokazalo da ispitanici iz BiH imaju i najnegativniji stav prema AI u odnosu na druge ispitanike, dok najpozitivniji stav imaju ispitanici iz Srbije.
Iako dvije trećine novinara koristi AI u svom radu, istraživanje je pokazalo da je njena upotreba u redakcijama značajno manja. Rezultati pokazuju da 30 posto novinara koristi AI u medijskim kućama s kojima sarađuju, što ukazuje na to da primjena AI još nije postala dio redakcijske rutine.
Od ukupnog broja ispitanika, 32,9 posto navelo je da u najvećoj mjeri koristi AI alate za prevođenje i pisanje tekstova. Taj rezultat potvrdili su i učesnici (njih 60) radionica o AI koje su organizovane u Beogradu, Sarajevu, Čaglavici i Tirani. Učesnici radionica naveli su da najčešće koriste AI za prevođenje tekstova i generisanje sadržaja, a kao najpopularniji alat izdvojen je ChatGPT.
Učesnici koriste AI i za automatsko transkribovanje. Ispitani novinari, studenti novinarstva i srednjoškolci zainteresovani za novinarstvo naveli su da bi AI u najvećoj mjeri doprinijela brzoj proizvodnji vijesti (33,7 posto), što pokazuje da AI najčešće vide kao asistenta koji može da ubrza njihov rad.
Najveći broj ispitanika prema AI ima pozitivan (38,3 posto) ili neutralan stav (39,1 posto). Negativni stavovi su u manjini, te se u istraživanju zaključuje da AI nije široko percipirana kao prijetnja, iako se koristi s oprezom.
Najveću zabrinutost kod ispitanika izaziva kreiranje lažnih multimedijalnih sadržaja – posebno video snimaka (39,9 posto) i fotografija (22,2 posto).
Pored toga, generisanje tekstualnog sadržaja također predstavlja značajan izvor zabrinutosti (15,8 posto), što pokazuje da postoji strah od automatizacije pisanja, koje se tradicionalno smatra ključnom novinarskom vještinom.
Istraživanje je pokazalo da kao najveći dugoročni rizik upotrebe AI ispitanici vide gubitak autentičnosti i kreativnosti. Polovina ispitanika vjeruje da će AI smanjiti broj poslova u novinarstvu, dok veoma mali broj njih smatra da će otvoriti nova radna mjesta. Ovo, kako se navodi, odražava izraženu zabrinutost za sigurnost zaposlenja u medijskoj industriji.
Izvor: UNS
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.