Međunarodni dan ljudskih prava: Organizacije podsjećaju na kršenje prava novinara
Međunarodni dan ljudskih prava: Organizacije podsjećaju na kršenje prava novinara
Međunarodna federacija novinara podsjeća da su ove godine ubijena 104 novinara širom svijeta.
foto: Jasmin Brutus/Mediacentar
Danas se obilježava Međunarodni dan ljudskih prava, a medijske organizacije podsjećaju na kršenja i uskraćivanja medijskih sloboda, uključujući ubistva, zatvaranje novinara i drugih novinarskih prava.
Međunarodna federacija novinara (IFJ) je tim povodom objavila početne rezultate svog godišnjeg izvještaja za 2024. godinu o ubijenim novinarima i medijskim radnicima. Još uvijek nepotpuni podaci kažu da su od 1. januara ove godine ubijena 104 medijska profesionalca, uključujući 12 žena.
Iz ove organizacije ističu da je najveći broj medijskih radnika već drugu godinu zaredom ubijeno na području Bliskog istoka. Ove godine je tu zabilježeno 66 ubistava novinara i drugih medijskih radnika, a iz IFJ-a napominju da ubistva palestinskih (55), libanonskih (šest) i sirijskih (jedan) medijskih profesionalaca predstavljaju 60 posto svih ubijenih novinara u ovoj godini.
IFJ piše da je na području Azije i Pacifika ubijeno 20 novinara, u Africi osam, šest u Americi, dok su u Evropi ubijena četiri novinara.
Generalni sekretar IFJ-a Anthony Bellanger je rekao da ovi brojevi pokazuju koliko je krhka sloboda štampe, te koliko je novinarstvo opasna i rizična profesija. Bellanger je pozvao članice Ujedinjenih nacija da poduzmu mjere kako bi osigurale usvajanje obavezujuće konvencije koja će osigurati sigurnost novinara i zaustaviti ubistva i povrede prava novinara koja se događaju svake godine.
Prema podacima IFJ-a tokom 2024. je zatvoreno 520 novinara, a povodom obilježavanja Međunarodnog dana ljudskih prava na solidarnost sa zatvorenim novinara je pozvala i organizacija Index of Censorship.
Izvršna direktorica ove organizacije Jemimah Steinfeld je pozvala na solidarnost sa zatvorenim novinarima u Bjelorusiji, ističući da je sloboda izražavanja i dalje pod opsadom i da se nastavlja njeno gušenje pod režimom predsjednika te zemlje Aleksandra Lukašenka.
“Prošle su četiri i po godine od masovnih protesta, a represija nikada nije prestala - nijednog dana”, poručila je ona putem X-a.
Organizacija Article 19 je u svojim objavima na X-u, na Međunarodni dan ljudskih prava, podsjetila na poštivanje prava na slobodu izražavanja, napominjući da se ovo pravo često uskraćuje novinarkama koje se suočavaju sa nasiljem i ušutkivanjem.
“Braneći ljudska prava, štitimo slobodu izražavanja novinarki”, poručili su iz Article 19.
Sloboda izražavanja predstavlja jedno od osnovnih ljudskih prava i zaštićena je članom 10. Evropske konvencije o ljudskih pravima i članom 19. Univerzalne deklaracije o ljudskih pravima. Ipak, ova sloboda nikada nije potpuna, a razni pritisci na medije i novinare širom svijeta, prijetnje, zatvaranja i ubistva novinara pokazuju da se pravo na slobodu izražavanja ne poštuje.
Izvor: IFJ, Index of Censorship
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.