Julian Assange se može žaliti na odluku o izručenju SAD-u

Julian Assange se može žaliti na odluku o izručenju SAD-u

Julian Assange se može žaliti na odluku o izručenju SAD-u

Sud u Londonu danas donio odluku

foto: Free Assange / X

Britanski sud odlučio je danas da osnivač Wikileaksa Julian Assange može podnijeti novu žalbu na izručenje Sjedinjenim Američkim Državama (SAD).

Time je, kako piše BBC, sud dozvolio Assangeu da uloži žalbu na odluku britanskog suda kojom se odobrava njegovo izručenje SAD-u kako bi se suočio sa suđenjem po optužbama za špijunažu.

Assange, kako je rekao njegov advokat a prenijela Al Jazeera, nije prisustvovao ročištu iz zdravstvenih razloga. Assangeova supruga Stella pojavila se na sudu sa njegovim bratom i ocem.

Britanski sud je 2021. zatražio od administracije američkog predsjednika Joea Bidena da pruži diplomatske garancije da Assange neće biti držan u zatvoru s najvećom sigurnošću ili podvrgnut "posebnim administrativnim mjerama", koje dopuštaju američkoj vladi da ograniči kontakt zatvorenika s vanjskim svijetom. Kritičari tvrde da te mjere mogu dovesti do toga da ljudi budu držani u samici duže vrijeme.

SAD je odgovorio na oba zahtjeva pisanim garancijama, zbog čega je odlučeno da odlučujuće saslušanje o izručenju bude održano 20. maja, a sudije su danas u Londonu odlučile da garancije koje su ranije tražili od SAD nisu zadovoljavajuće.

Tokom posljednjeg ročišta pred sudom u martu ove godine Assangeu je, odlukom Visokog suda Ujedinjenog Kraljevstva, privremeno odgođeno izručenje SAD-u.

WikiLeaks je objavio stotine hiljada povjerljivih američkih vojnih dokumenata o ratovima Washingtona u Afganistanu i Iraku, najvećim, kako je naveo Reuters, sigurnosnim propustima te vrste u historiji američke vojske, zajedno s nizom diplomatskih depeša.

Optužbe protiv Assangea se odnose na objavljivanje ratnih dnevnika iz Iraka i Afganistana 2010. na WikiLeaksu. Ratni dnevnici su pružili detaljan prikaz američkih vojnih akcija između 2004. i 2009., a uključivali su i epizode poput videa "Kolateralno ubistvo" u kojem američki vojnici u helikopteru pucaju na nenaoružane civile, ubivši 12 njih.

SAD optužuje Assangea da je snimak nabavljen sredstvima koja krše Zakon o špijunaži, kao i druge zakone.

Brojne pristalice Assangea optužnicu nazivaju, između ostalog, napadom na novinarstvo i slobodu govora te osvetom za izazivanje sramote. Pozive da se odustane od slučaja upućivale su grupe za ljudska prava i međunarodne medijske organizacije, kao i australski premijer Anthony Albanese i drugi politički čelnici.

Izvor: Al Jazeera, BBC

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.