Evropski mediji za provjeru činjenica usvojili su profesionalni Kodeks
Evropski mediji za provjeru činjenica usvojili su profesionalni Kodeks
16/09/2022
Objavljen Evropski Kodeks standarda za nezavisne fackt-checking organizacije.
Foto: Evropski Kodeks
Više od 40 evropskih medija za provjeru činjenica, uključujući Istinomer, usvojile su profesionalni Kodeks kojim se uređuju standardi za metodologiju, etiku i transparentnost neophodni kako bi borba protiv dezinformacija bila efikasna i sa integritetom, objavilo je Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS).
Evropski kodeks standarda za nezavisne fackt-checking organizacije, koji je objavljen u četvrtak 15. septembra, razvijen je kroz projekat koji je uključio medije za proveru činjenica iz više od 30 država Evrope.
On je rezultat višemjesečnog istraživanja, anketiranja i diskusije među evropskim fackt-checkerima, ali i predstavnika akademske zajednice i drugih eksperata u ovoj oblasti. Finalnu verziju Kodeksa odobrilo je 44 od 45 organizacija koje su učestvovale u glasanju.
Organizacije koje žele da postanu akreditovane članice Evropske mreže fackt-checkerima (European Fact-Checking Standards Network – EFCSN) obavezne su da poštuju standarde uređene Kodeksom – polazeći od kvaliteta izvora do nepristrasnosti i finansijske transparentnosti.
Članstvo u mreži, koja će da predstavlja i podržava ovu zajednicu, ukazivaće publici na to koji fackt cheking mediji su nezavisni, etični i posvećeni radu u korist javnog interesa.
Ovaj projekat je podržala Evropska komisija, a predvodi ga šest evropskih organizacija koje su fokusirane na borbu protiv dezinformacija: Fondacija Maldita (Španija), AFP (Francuska), CORRECTIV (Nemačka), DEMAGOG (Poljska), Pagella Politica/ Facta (Italija) and EU DisinfoLab (Belgija).
Izvor: NUNS
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.