Dodijeljena novinarska nagrada "Nino Ćatić"
Dodijeljena novinarska nagrada "Nino Ćatić"
11/07/2023
Nataša Tadić, Mirza Skenderagić, Sabina Mehmedović, Armin Durgut i Emir Bektić ovogodišnji dobitnici nagrade "Nino Ćatić".
foto: Facebook / Novinarska nagrada "Nino Ćatić"
U Memorijalnom centru Srebrenica-Potočari jučer je po četvrti put dodijeljena novinarska nagrada "Nino Ćatić", nazvana po novinaru koji se 10. jula 1995. posljednji put javio iz Srebrenice u program Radio-televizije Bosne i Hercegovine, nakon čega mu se izgubio trag.
Nagrada za najbolji televizijski prilog ove godine pripala je novinarki N1 Nataši Tadić iz Tuzle za rad pod nazivom "Majke Srebrenice koje su ostale same, starost provode u Domu za starije osobe".
Mirza Skenderagić je po ocjeni žirija dobitnik nagrade za radijski izvještaj pod nazivom "Poetska radiodrama – Nino Ćatić – Molitva za smrt".
Nagrada za najbolji pisani tekst objavljen na portalu i novinama pripala je Sabini Mehmedović za rad pod nazivom "Srebrena kolica", objavljen na portalu rtvtk.ba. Sabina je kao srebreničko dijete sa devet godina preživjela genocid.
Nagrada za najbolju fotografiju pripala je Arminu Durgutu za rad pod nazivom "Majka", a nagradu za najbolji blog/vlog dobio je Emir Bektić za rad pod nazivom "Kad osvaneš sam".
Dodijeljene su i specijalne nagrade inicijatora i Organizacionog odbora, i to: Ivi Martinović, novinarki Radija Slobodna Evropa iz Beograda, za doprinos širenju istine o genocidu u Srebrenici, dr. Eman Tahawy iz Egipta, profesoru Mirsadu Mustafiću, Aurori Rekić, koja se temom Srebrenice počela baviti prije tri godine kada je primijetila polarizirane medijske i javne reakcije na tada novi film Quo vadis, Aida u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Srbiji.
Istu nagradu poshumno su dobili i novinari Salih Brkić i Sakib Smajlović.
Ibro Zahiragić, rođen u Bratuncu, koji je kamerom bilježio dešavanja u opkoljenoj Srebrenici, takođe je dobitnik specijalne nagrade inicijatora i Organizacionog odbora za doprinos očuvanju istine o genocidu u Srebrenici.
Organizator dodjele nagrade je Udruženje "Biti novinar" iz Tuzle, a novinarska nagrada "Nino Ćatić" se dodjeljuje u pet kategorija i to radijski izvještaj, televizijski prilog, pisani tekst, fotografija i blog/vlog, a nagrada se dodjeljuje u okviru zvaničnog programa obilježavanja godišnjice genocida.
Udruženje "Biti novinar" je pokrenulo nagradu kako bi se ime Nine Ćatića spasilo od zaborava.
"Glas na koji nijedno ljudsko biće ne može ostati imuno, posebno na njegov posljednji vapaj iz Srebrenice. Taj glas se naprosto ne zaboravlja. On izaziva milion osjećaja, stvarajući slike i situacije užasa koji se Srebrenici dešavao. Tjera vas da reagujete, da učinite nešto da se ne zaboravi. Stoga je obaveza nas novinara da ne dozvolimo da njegovo ime padne u zaborav. Ne smije", navedeno je iz Udruženja.
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.