• YouTube

Vijesti i događaji

Devetnaest organizacija traži oslobađanje novinara uhapšenih tokom junskih racija u Turskoj

19 organizacija traže oslobađanje novinara uhapšenih u junskim racijama u Turskoj

Devetnaest organizacija traži oslobađanje novinara uhapšenih tokom junskih racija u Turskoj

Novinari su optuženi za “članstvo u terorističkoj organizaciji”.

foto: Media and Law Studies Association (MLSA)

Devetnaest međunarodnih i medijskih organizacija zatražilo je od turskih vlasti da hitno oslobode novinare koji su u junu uhapšeni tokom racija u Istanbulu, pod optužbama za “članstvo u terorističkoj organizaciji”.

Organizacije podsjećaju da su 13. juna uhapšena četiri novinara, koji odlukom suda od 16. juna čekaju suđenje. Riječ je o Dicle Baştürk, Yavuzu Akenginu, Eylem Emel Yılmaz i saradniku portala Sendika.Org, Ozanu Cırıku. U okviru iste istrage, 26. juna uhapšen je i novinar Metin Yoksu, nakon što se dobrovoljno javio tužiocu kako bi dao iskaz.

Saopštenje su, između ostalih, potpisale Međunarodna i Evropska federacija novinara (IFJ i EFJ), Međunarodni institut za štampu (IPI), Article 19, kao i novinarska udruženja, sindikati i organizacije iz Turske, Gruzije i Rusije.

U saopštenju se navodi da se kao osnov za krivično gonjenje u istražnom postupku navode pružanje tehničkih usluga novinskim portalima, honorari koje su novinari primali za svoj rad, kao i njihova profesionalna komunikacija. Organizacije ističu da se novinari kažnjavaju isključivo zbog obavljanja svog posla i primanja naknade za rad.

Podsjećaju da je, prema domaćim i međunarodnim propisima koji štite slobodu medija, kriminalizacija novinarske djelatnosti neprihvatljiva. Novinarstvo, proizvodnja i distribucija vijesti, kao i primanje honorara za taj rad, nisu zločini.

“Mi, organizacije za slobodu medija i civilnog društva koje potpisuju ovu izjavu, smatramo ova hapšenja još jednim primjerom zloupotrebe nejasnih krivičnih optužbi s ciljem ušutkavanja medija. Neprihvatljivo je da se novinari optužuju za ‘članstvo u terorističkoj organizaciji’ samo zato što proizvode i objavljuju vijesti”, navodi se u saopštenju.

Organizacije upozoravaju da, u vremenu kada je novinarstvo već izloženo pritiscima nesigurnih radnih uslova, cenzure i sve češćih napada, a novinari bivaju hapšeni zbog saradnje s određenim medijima, organizacijama kojima pripadaju ili prirode svog zaposlenja, ova hapšenja predstavljaju direktan udar na pravo javnosti na pristup informacijama.

Organizacije zahtijevaju od turskih vlasti da hitno oslobode pritvorene novinare i prestanu s pokušajima ušutkavanja medija.

Izvor: IFJ, MLSA

__

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.