Bivša novinarka tužila CNN zbog "nepravednog otkaza i rasne diskriminacije"

Bivša novinarka tužila CNN zbog "nepravednog otkaza i rasne diskriminacije"

Bivša novinarka tužila CNN zbog "nepravednog otkaza i rasne diskriminacije"

Saima Mohsin podnijela tužbu sudu u Londonu, jer je mreža, kako navodi, nije podržala nakon povrede koja joj je promijenila život.
 
foto: Instagram
 
Bivša novinarka CNN-a Saima Mohsin tužila je tu medijsku kuću zbog, kako navodi Guardian, nepravednog otpuštanja i rasne diskriminacije nakon što je dobila teške povrede dok je bila na zadatku u Izraelu.
 
Kamerman je automobilom pregazio stopalo od Mohsin dok je izvještavala iz Jerusalema o izraelsko-palestinskom sukobu, uzrokujući oštećenje tkiva zbog čega se britansko-pakistanska novinarka mučila da sjedi, stoji i hoda, kao i da se vrati na posao na puno radno vrijeme.
 
Nakon incidenta koji se dogodio 2014. godine, kazala je da je tražila da joj daju drugo radno mjesto kao i podršku zbog odlaska na rehabilitaciju, ali da ju je CNN odbio. Ona je dodala da je pitala CNN da li bi mogla da radi kao voditeljica kako bi smanjila količinu vremena provedenog na putovanju, ali joj je rečeno da "nema izgled kakav traže". Tri godine kasnije, piše Guardian, kanal joj je raskinuo ugovor.
 
Ona je rekla da je odlučila da podnese tužbu sudu u Londonu, jer je mreža, navodi, nije podržala nakon povrede koja joj je promijenila život. "Naporno sam radila da postanem međunarodna dopisnica i voljela sam svoj posao na CNN-u. Rizikovala sam svoj život mnogo puta na zadatku za CNN, vjerujući da će mi oni čuvati leđa. Nisu", izjavila je.
 
Mohsin navodi i rasnu i invalidsku diskriminaciju, kao i pritužbu na rodnu razliku u platama na CNN-u. Tvrdi da su joj bile uskraćene prilike za visoko profilisanje u eteru, i da su menadžeri birali da postavljaju "bijele američke dopisnike u eter", čak i kada je bila spremna da ide uživo sa terena.
 
Guardian piše da je CNN odbio da komentariše ove optužbe, kao i da se ova medijska kuća protivi tužbi, tvrdeći da uslovi Mohsinog ugovora znače da ona nema pravo pokrenuti slučaj u Londonu.
 
Također, Guardian ističe da ovaj slučaj dolazi u nezgodnom trenutku za medijsku informativnu mrežu koja je napravila duboke rezove i koja se suočava sa posljedicama brojnih skandala, pogrešnih koraka i loših rejtinga na svom ključnom američkom tržištu. 
 
Mohsin sada radi kao freelancerica za Sky News i napravila je program za ITV, britansku besplatnu javnu televizijsku mrežu, o životu i bolu sa nevidljivim invaliditetom. 
 
Novinarka je rekla da je njena tvrdnja pokrenula važna pitanja o sigurnosti novinara i tretmanu obojenih žena u novinarstvu. "Ovo bi trebalo da zabrine sve strane dopisnike koji putuju po svijetu i rizikuju da se bave novinarstvom u uvjerenju da će njihov poslodavac preuzeti brinuti o njima", rekla je.
 
"Također koristim priliku da istaknem probleme u vidu rasizma i rodne razlike u platama koje sam iskusila. Više puta sam bila iznevjerena i uskraćena u tome da ostvarim svoj potencijal dok sam bila na CNN-u. Želim da pozovem na promjene kako bi se osiguralo da novinarke, i obojene novinarke, budu bolje zaštićene", istakla je.
 
New York Post podsjeća da Mohsin od 2019. radi sa stručnjakom za bolove koji joj je pomogao u liječenju povrede od nagnječenja i da je dobila dozvolu za parkiranje za osobe sa invaliditetom, za koju kaže da joj je pomogla da "nauči o nevidljivom invaliditetu i priznanju da ima invaliditet".
 
Izvor: Guardian

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.