„Karlina lista“
„Karlina lista“
Švicarski dokumentarac 'Karlina lista' demistificira rad bivše Glavne haaške tužiteljice Carle del Ponte, jedne od medijski najeksponiranijih osoba u regiji, prateći je kamerom po hodnicima Haaškog tribunala, na internim sastancima sa saradnicima i europskim liderima.
Naziv: La Liste De Carla
Produkcija: CAB Prods., koprodukcija: Television Suisse Romande, Televisione svizzera di lingua italiana.
Producirali: Jean-Louis Porchet i Gerard Ruey
Režija: Marcel Schüpbach
Trajanje: 100 minuta
Godina prozivodnje: 2006.
Zemlja porijekla: Švicarska
Film 'Karlina lista' švicarski je dokumentarac koji opisuje rad bivše Glavne haaške tužiteljice Carle del Ponte i neke od teškoća s kojima se susretala radeći posao koji je preuzela 1999. godine s ciljem provođenja sudskih procesa za neke od najozloglašenijih optuženika za ratne zločine na području bivše Jugoslavije.
Carla del Ponte je osam godina u Haagu posvetila i hvatanju preostalih bjegunaca kojih je danas, nakon završetka njezina mandata, još četiri. Tužiteljica je otišla iz Haaga u posljednjem mjesecu 2007; svoju je posljednju press konferenciju održala 13. prosinca/decembra. Jedna od medijski najeksponiranijih osoba u regiji ovim filmom prikazana je u okruženju u kojem je radila, u Tužiteljstvu ICTY-a, među kolegama s kojima je svakodnevno surađivala na procesima za ratne zločine.
Film prikazuje neke aspekte Tužiteljičina rada koji nisu uobičajeno dostupni. Interni sastanci sa suradnicima, izvještavanje Vijeću sigurnosti UN-a, ali i susreti s premijerima, predsjednicima i predstavnicima vlada zemalja u regiji ovim filmom gledateljima postaju nešto bliži i manje apstraktni.
U tom smislu ovaj dokumentarni film, sniman slijedeći Carlu del Ponte kamerom po hodnicima Haaškog tribuala, ali i odlazeći s njom na sastanke s europskim liderima kako bi ih izvijestila o tome kako Hrvatska i Srbija surađuju s ICTY-em, neka je vrsta demistifikacije njezina rada. To je možda osobito važno danas, kad se njezin mandat počinje promatrati s određene vremenske distance.
Dokumentarac ce posebno bavi Tužiteljičinim pokušajima da se uhapse i Tribunalu izruče dvojica ozloglašenih optuženika - Ratko Mladić i Radovan Karadžić. Ta dvojica tema su posebno dijela filma koji se bavi komemoracijom u Srebrenici i žrtvama genocida. Vidljivi su različiti načini na koje je Carla del Ponte pokušavala dobiti podršku Sjedinjenih Država i zemalja Europske Unije u stvaranju pritiska na Srbiju da se osumnjičenici izruče kako bi im bilo suđeno pred Tribunalom.
Kao jedna od mana ovog dokumentarnog filma, bilo kroz kritike ili nakon projekcija u gradovima regije, navodilo se to što se u njemu Carla del Ponte prikazuje romantičarski, kao neustrašivi borac za pravdu i istinu. Tako su mnogi zamjerili autoru što se nije bavio drugim ljudima koji su obilježili rad Tužiteljstva, već su sve zasluge tog ureda prikazali gotovo isključivo kao zasluge Carle del Ponte.
Napisala: Iva Vukušić