Tri decenije učenja: Od BBC škole do Slobodnih glasova

Tri decenije učenja: Od BBC škole do Slobodnih glasova
Više od 450 edukativnih aktivnosti i do 5.000 polaznika u trideset godina rada.
“Edukacija mladih novinara osnovni je zadatak Centra” – podnaslov je teksta objavljenog u Oslobođenju povodom otvaranja Mediacentra Sarajevo u maju 1995. godine. Trideset godina kasnije, naša misija u osnovi ostaje ista – omogućiti učenje o novinarstvu i medijima, sada malo široj grupi korisnika.
Majstorska radionica Aleksandra Hemona “Pisanje za javnost - književnost i novinarstvo”, 2006.
Prošle sedmice održali smo diskusiju o budućnosti novinarstva u BiH, povodom trideset godina Mediacentra. Na njoj su prisustvovali brojni prijatelji, saradnici i partneri, ali i oni koji su prošli kroz jedan ili više naših treninga i obuka. Učesnik panela bio je Đorđe Vujatović, novinar Gerile, koji je također pohađao naše radionice, te Marija Arnautović, koja je edukovala brojne generacije polaznika naših edukacija. Kao gost bio je Tahir Žustra, polaznik edukacija Slobodnih glasova, koji je kasnije i sam postao trener na tom programu.
Izvještavanje o poslovnom novinarstvu, 2007.
Edukativni programi Mediacentra danas nude mogućnosti za učenje onima koji se novinarstvom bave profesionalno, ali i medijskoj publici, posebno mladim ljudima koji tek uče šta je zapravo profesionalno medijsko izvještavanje i kako ga prepoznati. Manje očigledan, ali jednako važan doprinos obrazovnoj misiji daju i naši drugi programi – medijska istraživanja, rad arhive štampe, pisanje za naš portal, zagovaračke aktivnosti. Posredno, sve je usmjereno na učenje, prikupljanje i organiziranje znanja i resursa koji na razne načine služe široj zajednici.
Radionica sa Aleksandrom Stankovićem, “Tajne uspješnog intervjua”, 2008.
Prvi veći edukativni program Mediacentra bila je BBC škola novinarstva, pokrenuta 1996. godine. Pohađati BBC školu značilo je učiti kroz rad u simuliranoj redakciji, na najnovijoj opremi, pod uredničkim vodstvom iskusnog BBC tima. Ciklus obuke trajao je deset sedmica i zahtijevao svakodnevno prisustvo polaznika: jutarnji redakcijski sastanak, raspored zadataka, rad na terenu, pregled snimljenog materijala s kolegama, bespoštedna kritika urednika, priprema marijala za emitovanje.
Program BBC škole i metod rada osmišljeni su s namjerom da ponude ono što je u datom trenutku nedostajalo, a za čim su potrebe bile velike – priliku za mlade da steknu praktično novinarsko iskustvo, savladaju osnovne profesionalne norme, sustignu tehničke i produkcijske standarde s kojima su izgubili korak tokom rata.
Radionica sa Aleksandrom Stankovićem, “Tajne uspješnog intervjua”, 2008.
Mediacentar je ostao dosljedan istom pristupu u razvoju edukativnih sadržaja. Nastojimo prepoznati šta nedostaje i razviti programe i resurse koji pomažu novinarima da prevaziđu početne izazove s novim temama, tehnikama, trendovima. BBC škola završena je 2001. godine, a fokus je tada bio samo na elektronskim medijima – radiju i televiziji.
Godine 2006. najposjećeniji treninzi bili su na temu online novinarstva: proizvodnja sadržaja i razvoj etičkih smjernica za online medije. Godine 2012. uveliko radimo radionice na temu organizacije rada u konvergiranim redakcijama i produkcije multimedijalnih sadržaja. Jedna od tema naših treninga 2014. je mobile journalism (nespretno prevedeno kao mobilno novinarstvo) i razvoj strategija za društvene mreže.
U pandemiji smo radili radionice o naučnom novinarstvu, interpretaciji naučnih izvora i statističkih podataka – tema koja, u svjetlu klimatskih promjena, ostaje važna i danas.
Od 2020. godine aktuelne teme edukativnih programa Mediacentra su konstruktivno novinarstvo, novinarstvo zasnovano na rješenjima (SoJo) – pristupi koji pomažu redakcijama da prevaziđu fenomen “izbjegavanja vijesti” (news avoidance), kojim publika odgovara na prezasićenost lošim, negativnim vijestima. Teme radionica posljednjih godina bave se izazovima online okruženja – dezinformacijama, monetizacijom sadržaja, strategijama održivosti. Drugim riječima, stalno osluškivanje i prilagođavanje onome što se događa i što se nameće kao važno za medijsku zajednicu.
Trening “Kako izvještavati o korupciji”, 2012.
Ono što čini konstantu u edukativnim programima za novinare svih ovih godina su etički principi i primjena profesionalnih standarda u izvještavanju o osjetljivim grupama i temama: izvještavanje o maloljetnicima u sukobu sa zakonom, oboljelima od HIV/AIDS-a, marginaliziranim skupinama, rodno zasnovanom nasilju, različitostima. To su samo neki od primjera nastojanja da podignemo nivo profesionalizma i društvene odgovornosti u medijskom izvještavanju o marginalizovanim grupama. Važno je pomenuti i serijale radionica iz oblasti istraživačkog novinarstva, koji su dopunjavani metodama primjene novih alata za pretraživanje, provjeru i analizu podataka.
Trening “Multimedijalna produckija i online mediji”, 2013.
Nastojimo barem jednom godišnje održati Slobodne glasove. To je program započet 2016. godine, namijenjen studentima novinarstva, koji kombinuje trening i tri sedmice plaćene prakse u nekoj od redakcija širom BiH. Studenti novinarstva trebaju priliku za sticanje praktičnog iskustva, da upoznaju kolege iz cijele zemlje i možda dogovore svoj prvi posao – što je često ishod Slobodnih glasova.
Slobodni glasovi 2016.
Od 2017. godine širimo edukacijske programe u domen medijske pismenosti. To je bio veliki zadatak za nas, jer do tada je publika edukativnih programa bila isključivo medijska zajednica. Obratiti se mladim ljudima i prosvjetnim radnicima s pozivom da uče od nas o medijima zahtijevalo je krenuti gotovo od početka – pažljivo razviti metodologiju rada s mladima, definirati ishode učenja, formirati i educirati trenerske timove, uspostaviti saradnju sa školama i zadobiti povjerenje nastavnika i roditelja. Održali smo veliki broj kampova medijske pismenosti za mlade iz različitih dijelova BiH, na kojima smo razvili raznovrsne formate učenja – od debata do simulacija novinarskog rada – uz podršku trenera i edukatora iz brojnih organizacija i medija. Danas smo ponosni na bogat program medijske pismenosti namijenjen mladima: radionice, debatne kampove i studijske posjete koje okupljaju mlade ljude iz cijele BiH.
Kamp medijske pismenosti, Jahorina, 2020.
Preciznu evidenciju broja treninga i polaznika za svih 30 godina rada, kakva bi bila primjerena za obilježavanje godišnjice, nemamo. Vrlo oprezna procjena je da se radi o najmanje 450 treninga, radionica, obuka i između 4.500 – 5.000 polaznika. Napisano u ovom tekstu samo je mali dio onoga što je urađeno u ovoj oblasti u okviru ovog malog tima.
Slobodni glasovi 2020, rad na terenu.
Za kraj, još jedan detalj. Dragocjeni ishodi treninga i radionica nisu samo unaprijeđeno znanje ili nove vještine. Svaki događaj koji okuplja ljude iz struke, iz svih dijelova zemlje, pa i regije, jedinstvena je prilika za razgovore koji prosto nemaju gdje drugo da se dese. Od milja ih nekada zovemo “trenuci kolektivne terapije”, i sami rado sudjelujemo u njima. Novinarstvo je težak i stresan posao, izazovi su brojni, a svi se s njima nose na različite načine. Kroz razgovore i druženje na radionicama brzo postane jasno da novinare povezuje puno toga – bez obzira na to iz kojeg su dijela zemlje, jesu li iz male, velike, javne, privatne redakcije, online medija, TV-a, radija…
Kamp medijske pismenosti, Teslić.
Znači nam puno da budemo našim radom – naročito kroz edukativne programe – platforma koja povezuje zajednicu. To namjeravamo i ostati u godinama koje dolaze. Teme i forme će se mijenjati, ali ostajemo posvećeni očuvanju suštine: edukativnim programima stvarati prilike za učenje i podizati standarde profesionalnog novinarstva.
Slobodni glasovi 2023.
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.