Predstavljena Povelja građana BiH za odgovorno ponašanje na društvenim mrežama uoči izbora
Predstavljena Povelja građana BiH za odgovorno ponašanje na društvenim mrežama uoči izbora
Građani uputili zahtjeve političarima, korisnicima i medijima za odgovornije ponašanje na mrežama.
Povelja građana za odgovorno ponašanje na društvenim mrežama predstavljana je danas u Sarajevu. Povelju je pripremilo pedeset učesnika i učesnica Foruma građana, koji se održao ovog vikenda na Johorini, u organizaciji Centra za humanitarni dijalog (HD), švicarske organizacije privatne diplomatije posvećene sprečavanju i rješavanju sukoba širom svijeta.
Povelja građana ističe jasne standarde komunikacije na društvenim mrežama i ima za cilj poboljšanje ponašanja političara, stranaka, institucija i javnosti na društvenim mrežama uoči Općih izbora 2022. Povelja sadrži niz zahtjeva građana upućenih političkim partijama, korisnicima, društvenim mrežama, medijima, međunarodnim organizacijama i domaćim institucijama u cilju smanjene upotrebe govora mržnje, uznemiravanja, dezinformacija, upotrebe botova i trolova prije i tokom izbora.
“Standardi treba da podstaknu korisnike društvenih medija da se ponašaju odgovornije i da pomognu u stvaranju sigurnijeg online prostora”, rekao je učesnik Ivan Volić iz Travnika.
Učesnici i učesnice iz Sarajeva, Banja Luke, Mostara, Ljubuškog, Visokog, Brčkog i ostalih gradova iz ciijele BiH odrabani su stratificiranim slučajnim uzorkom, kako bi odražavala društvenu i regionalnu različitost zemlje. Tokom foruma uz pomoć facilitatora i facilitatorki i stručnjaka i stručnjakinja, pripremili su spisak zahtjeva za političare, društvene mreže, korisnike društvenih mreža, medije i novinare, institucije BiH i međunarodne organizacije.
“Veoma je važno da se naš glas čuje i da političarima kažemo da se ne slažemo sa njihovim ponašanjem na društvenim medijima i želimo da se to promijeni”, rekla je učesnica Milkica Milojević iz Banja Luke.
Građanska povelja će biti predstavljena i promovirana političkim strankama, međunarodnim institucijama i široj javnosti, uključujući i kampanju preko društvenih mreža Facebook, Instagram i Twitter, kako bi se potaklo razumijevanje i usvajanje smjernica.
“Važno je da svi građani znaju šta se dešava u izbornom procesu, da prepoznaju vjerodostojnost informacija i izvora, ali i da eliminišu dezinformacije, botove i trolove kako bi društvene mreže bile sigurnije platforme”, rekla je učesnica Jasmina Hadžić iz Sarajeva.
Kako bi pratili napredak prije i tokom izbora, vršit će se monitoring na društvenim medijima u BiH.
“S obzirom na izbore koji dolaze u oktobru, toksična upotreba društvenih medija može podstaći postojeće podjele u Bosni i Hercegovini", rekao je Mark Baskin, viši savjetnik HD-a za Euroaziju. “Građanski forum dao je ljudima jedinstvenu priliku da definiraju prihvatljivo online ponašanje kombinirajući deliberativnu demokratiju s naporima da se ojača odgovorna upotreba društvenih medija.”
Nakon Kosova, gdje je posredovao u izradi prvog regionalnog kodeksa ponašanja na društvenim medijima, HD ovim projektom nastavlja raditi na posredovanju u digitalnom prostoru na Balkanu.
Povelja je dostupna u draft verziji, a uskoro će biti prilagođena na sve jezike u Bosni i Hercegovini.
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.