Višestruki napadi na novinare i ometanje tokom praćenja protesta u Beogradu

Višestruki napadi na novinare i ometanje tokom praćenja protesta u Beogradu
Za većinu napada odgovorna je policija: u pojedinim slučajevima novinare su fizički napali, a u drugim nisu adekvatno reagovali na prijave
foto: Screenshot / Al Jazeera Balkans
Tokom izvještavanja sa Vidovdanskog protesta u subotu u Beogradu došlo je do višestrukih napada, ometanja i zastrašivanja novinara i medijskih radnika, javila su novinarska udruženja iz Srbije u nedjelju.
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) najoštrije je osudilo napade te u saopštenju istaklo da su većinu incidenata počinili pripadnici policije. NUNS je naveo i da pripadnici policije u više slučajeva nisu adekvatno reagovali na prijave novinara o napadima i ometanjima.
Ekipu Insajdera je, kako navodi NUNS, agresivni učesnik skupa Srpske napredne stranke fizički onemogućio da snimi anketu u ograđenom prostoru ispred Narodne skupštine u Beogradu. On je, kako se dodaje u saopštenju, uz prijetnje i uvrede ekipi naredio da napuste prostor. NUNS dodaje da je isti muškarac ometao i ekipe N1, Newsmaxa, Al Jazeere Balkans, agencije FoNet i lista Danas.
Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) u saopštenju, u kojem su upozorili na napade, a koje je prenio UNS, navela je da je član Stalne radne grupe za bezbjednost novinara i koordinator SOS telefona za prijavljivanje napada na novinare Veran Matić došao u prostor ispred Skupštine Srbije, te da je taj prostor bio “zabranjen” za novinarske ekipe pojedinih redakcija. Matić je, kako se dodaje, bezuspješno pokušao da ukloni osobu koja je ometala novinare i kamermane.
Tom prilikom se obratio pripadnicima prisutne interventne jedinice, ali je dobio odgovor da oni prate događaje i da nisu primijetili nasilje.
“Pokušao sam da dobijem kontakt tačke u MUP, zadužene za bezbednost novinara, ali one nisu bile dostupne. Potom sam nazvao dežurnu službu MUP i prijavio ovo nedopustivo, preteće ometanje prepuno uvreda. Posle izvesnog vremena pojavili su se pripadnici Odeljenja za javni red i mir MUP koji su rekli da će rešiti problem, što se i dogodilo vraćanjem nasilnika u ograđeni prostor”, rekao je Matić.
On je dodao da je uznemirujuće i nedopustivo da je maltretiranje i ometanje trajalo skoro sat vremena, a da prisutna policija nije reagovala preventivno.
Reporter N1 Nenad Nešić i ekipa Insajdera doživjeli su direktno ometanje rada, uz verbalne optužbe da provociraju. Reportera N1 Nenada Nešića, koji je pratio dešavanja ispred Narodne skupštine u Beogradu, ometao je u radu mladić koji ga je sve vrijeme snimao telefonom i pričao. Prema riječima Nešića, ista osoba ometala je i ekipu Insajdera, optuživši ih da provociraju i da napuste prostor sa kojeg izvještavaju.
NUNS naglašava da policija nije odmah reagovala uprkos brojnim apelima novinara.
Novinar Danasa Vojin Radovanović je takođe ometan u radu, a doživio je i udarac nogom od pripadnika policije.
U izjavi za Udruženje novinara Srbije (UNS), Radovanović je rekao da ga je jedan mladić uznemiravao, da se on pokušavao udaljiti od njega, ali je nastavljao da ide za njim. Kasnije je, kako je dodao, vidio da su mu meta bile i druge kolege.
O incidentu kada ga je udario policajac ispričao je da je krenuo da snimi oborenog demonstranta koji je udaran pendrekom te da su mu u tom trenutku prišla dva pripadnika žandarmerije u civilu koji su ga uz grube riječi otjerali, iako je imao press prsluk i novinarsku akreditaciju.
“Jedan me je dohvatio za ruku i par puta odgurnuo. Kada sam krenuo da se udaljim, šutnuo me. Vrlo nepotrebno i neprimereno jer sam već krenuo da se udaljavam. Očito im je bilo stalo da se ne snima privođenje demonstranata i potencijalna respresija koju su prilikom toga vršili”, rekao je Radovanović za UNS.
Asistent snimatelja N1 Jovan Pavlović povrijeđen je prilikom policijske intervencije. Uprkos tome što se legitimisao i rekao da radi za N1, policajci su ga oborili, prenijeli su i UNS i NUNS u saopštenjima.
Snimatelji agencije FoNet Darko Pavlović i Zoran Drekalović bili su meta fizičkog nasilja tokom intervencija žandarmerije. Pavlović je imao vidljivo istaknutu redakcijsku legitimaciju i držao je kameru u rukama kada je udaren nekoliko puta u leđa i zasut suzavcem prilikom intervencije kordona žandarmerije na raskrsnici kod Londona u centru Beograda.
Drekalović je udaren pendrekom po ruci u kojoj je držao kameru i štitom je oboren na zemlju prilikom intervencije kordona Žandarmerije u ulici Kralja Milana nedaleko od raskrisnice sa Kneza Miloša.
Novinarka sedmičnog lista “Vreme” koja je izvještavala o dešavanjima na ulicama Beograda izbačena je iz ulaza zgrade u Resavskoj ulici, gdje se sklonila zajedno sa demonstrantima, i pored toga što se predstavila kao novinarka, javio je NUNS. Policajac u civilu izričito joj je zabranio snimanje riječima: “Ne zanima me što ste mediji.“
Rad novinara Univerzitetskog odjeka i dopisnika Bete Božidara Milovca ometala je nepoznata osoba koja se pojavila iz pravca Pionirskog parka i pokušala da legitimiše novinara i da mu zabrani snimanje. Uprkos intervenciji policije, ta osoba je nastavila da ometa i napada Milovca.
NUNS očekuje da će još novinara i medijskih radnika prijaviti ometanje i napade.
Ovo udruženje ističe da je ponašanje policije tokom protesta neprihvatljivo, zabrinjavajuće i predstavlja nastavak višemjesečnog neadekvatnog i neprofesionalnog postupanja prema novinarima.
“Umesto da budu zaštićeni dok rade svoj posao, izloženi su nasilju i onemogućeni da obavlaju svoj posao i to bez ikakvih posledica po počinioce. Ovakvo ponašanje nije incident, već još jedan jasan dokaz potpunog urušavanja institucija u ovoj državi”, navedeno je iz NUNS-a.
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.