Više od 90 posto škola u Engleskoj zabranjuje korištenje mobitela tokom nastave

Više od 90 posto škola u Engleskoj zabranjuje korištenje mobitela tokom nastave
Predstavnik Nacionalnog sindikata prosvjetnih radnika pozvao na zakonsku zabranu telefona i društvenih mreža za mlađe od 16 godina.
foto: Pixabay/Luisella Planeta
Skoro sve škole u Engleskoj zabranjuju korištenje mobitela učenicima tokom nastave, pokazalo je istraživanje koje je naložila povjerenica za djecu u toj zemlji Rachel de Souza, javljaju britanski mediji.
Istraživanje koje je obuhvatilo više od 15.000 škola, kako piše Guardian, pokazalo je da 99,8% osnovnih i 90% srednjih škola ima neku vrstu zabrane u vezi s upotrebom mobitela za vrijeme nastave. U 79% srednjih škola obuhvaćenih istraživanjem učenicima je dozvoljeno da zadrže telefone kod sebe tokom nastave, ali im se zabranjuje njihovo korištenje. U osam posto srednjih škola traži se da se telefoni odlože prije dolaska na nastavu, dok samo tri posto škola zabranjuje unošenje telefona u školu. Guardian prenosi da skoro šest posto srednjih škola dozvoljava svojim učenicima korištenje telefona tokom nastave, ali samo uz odobrenje nastavnika.
Generalni sekretar britanskog Nacionalnog sindikata prosvjetnih radnika Daniel Kebede pozvao je na zakonsku zabranu telefona u školama i upotrebe društvenih mreža za mlađe od 16 godina. Kebede je dodao da je u toj zemlji prijeko potreban razgovor o korištenju mobitela, štetnim uticajima interneta i njegovom učinku na mlade. Naveo je i da prosječan dvanaestogodišnjak trenutno ima pristup najeksplicitnijoj pornografiji putem svog mobilnog telefona, što je “izuzetno štetno za dobrobit dječaka, kao i za njihove stavove o ženama i djevojčicama, seksu i vezama”.
Kebede je istakao da je s rastom društvenih mreža poput TikToka, Snapchata, Instagrama i drugih evidentirana kriza mentalnog zdravlja mladih, te da je društvene mreže potrebno posmatrati slično kao duhanske kompanije i na isti način ih regulisati.
Sličnog mišljenja je i britanska ministrica obrazovanja Bridget Phillipson, koja je izjavila da telefoni “apsolutno nemaju mjesta u učionicama” zbog potencijalnog ometanja nastave.
BBC izvještava da je po nalogu povjerenice de Souza ranije provedeno i posebno istraživanje o upotrebi mobilnih uređaja kod djece. To istraživanje je pokazalo da više od polovine (69%) od ukupno ispitane djece (502) uzrasta od osam do 15 godina provodi više od dva sata dnevno na nekom uređaju, dok 23 posto njih provodi i više od četiri sata dnevno.
Poručujući da “ta djeca ne provode te sate na telefonima dok sjede u školi”, de Souza je navela da škole trebaju učiti djecu o rizicima na internetu – ali i da roditeljima i starateljima treba više pomoći kako bi upravljali online navikama djece, te da tehnološke kompanije moraju “preuzeti odgovornost za stvaranje sigurnog online okruženja”.
Portparol britanske vlade je, kako prenosi BBC, izjavio da društvene mreže već imaju obavezu uklanjanja nezakonitog sadržaja prema Zakonu o online sigurnosti, te da će isti zakon uskoro štititi djecu i od drugog štetnog sadržaja na internetu. Iz britanske vlade je također navedeno da već postoje smjernice o tome kako škole mogu ograničiti korištenje telefona, a da je na direktorima škola da odluče kako će te smjernice primijeniti u praksi.
Daniel Kebede, generalni sekretar Nacionalnog sindikata prosvjetnih radnika, rekao je da vjeruje kako bi vladina zabrana pametnih telefona u školama “pomogla roditeljima, ali i smanjila pritisak na škole”.
O prijedlozima koji pozivaju na strožiju regulaciju društvenih mreža u cilju uklanjanja štetnog sadržaja, uključujući seksualno nasilje i nasilje nad ženama, kako je najavljeno, raspravljaće se na godišnjoj konferenciji britanskog Nacionalnog sindikata prosvjetnih radnika, koja se održava sljedeće sedmice.
Izvor: The Guardian, BBC
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.