Albanija će blokirati TikTok u cilju zaštite maloljetnika
Albanija će blokirati TikTok u cilju zaštite maloljetnika
Odluka je donesena nakon ubistva školarca u novembru ove godine.
foto: Pixabay/Amrothman
Albanske vlasti su 21. decembra najavile blokiranje društvene mreže TikTok u toj zemlji. Odluka je donesena nakon ubistva školarca 18. novembra, što je izazvalo zabrinutost zbog uticaja društvenih mreža na djecu, izvijestili su brojni mediji.
BBC piše da je TikTok zatražio pojašnjenja od albanske vlade u vezi s ovom zabranom te saopštio da nisu pronašli dokaze da je osoba koja je navodno ubila četrnaestogodišnjaka imala naloge na toj društvenoj mreži.
Zabrana bi, prema najavi premijera Albanije Edija Rame, trebala stupiti na snagu početkom 2025. Albanski premijer je okrivio društvene mreže, posebno TikTok, za poticanje nasilja među mladima. Na predstavljanju novog Akcionog plana za jačanje mehanizama sigurnosti u školama rekao je da će blokirati TikTok na godinu dana.
“Imajte na umu da smo u međuvremenu već proveli sva potrebna tehnološka istraživanja. Počevši od početka naredne godine, trebat će nam otprilike 6 do 8 sedmica da to provedemo, a u roku od jedne godine u potpunosti ćemo blokirati TikTok u Republici Albaniji. TikTok više neće biti dostupan ovdje!”, objasnio je Rama.
Albanski mediji izvještavaju da će zabrana TikToka bit sprovedena putem tehnoloških mjera koje će koordinirati Nacionalni autoritet za elektronsku certifikaciju i sajber sigurnost (AKCESK) i Nacionalna agencija za informaciono društvo (AKSHI), ne navodeći zakonske osnove i izmjene. Također su objavili da je vlada pokrenula javne konsultacije i razvija sveobuhvatan plan za unapređenje sigurnosti u školama, uključujući uvođenje inteligentnih kamera i alata za digitalno praćenje.
Ovaj potez albanskih vlasti uslijedio je nakon što je 18. novembra četrnaestogodišnji Martin Cani preminuo od posljedica napada nožem, koji je izvršio drugi učenik tokom sukoba maloljetnika u blizini osnovne škole Fan Noli u Tirani. Albanski premijer je ubrzo nakon toga najavio zabranu TikToka i Snapchata, dok je u Tirani održana protestna šetnja pod nazivom “Za život, sigurnost i obrazovanje djece”, tokom koje su roditelji i aktivisti zatražili od institucija veće mjere zaštite i sigurnosti djece.
Prema pisanju CNN-a, albanski mediji su izvijestili da je do incidenta između maloljetnika došlo nakon njihove svađe na društvenim mrežama, te da su se na TikToku pojavili video snimci maloljetnika koji podržavaju ubistvo.
CNN i BBC izvještavaju da je TikTok već zabranjen u nekoliko zemalja, uključujući Indiju, Iran, Nepal, Afganistan i Somaliju, dok se suočava s mogućom zabranom i u Sjedinjenim Američkim Državama. Američki Kongres usvojio je zakon kojim bi aplikacija bila zabranjena od 19. januara 2025. godine, osim ako je kineski vlasnik ByteDance ne proda. Vrhovni sud SAD-a pristao je saslušati pravne argumente TikToka protiv zabrane ili prodaje, a rasprava je zakazana za 10. januar, samo nekoliko dana prije krajnjeg roka. Američka vlada poduzima ove mjere zbog navodnih veza TikToka s kineskom državom, što su TikTok i ByteDance negirali.
Izvještavajući o zabrani TikToka u Albaniji, Deutsche Welle (DW) navodi da su mnoge evropske zemlje, poput Njemačke, Francuske i Belgije, uvele ograničenja za djecu u vezi s korištenjem društvenih mreža. U novembru ove godine, Australija je izglasala zabranu društvenih mreža za djecu mlađu od 16 godina zbog njihovog štetnog uticaja, za čiju implementaciju će trebati najmanje godinu dana.
Britanski sekretar za tehnologiju Peter Kyle izjavio je za BBC da je slična zabrana za mlađe od 16 godina na razmatranju u Velikoj Britaniji, ali je naglasio da želi vidjeti više dokaza prije donošenja konačne odluke.
DW također izvještava da su zemlje u blizini Albanije, poput Kosova, Sjeverne Makedonije i Srbije, nedavno prijavile negativan uticaj TikToka, posebno na mlade.
Brojni izazovi sa TikToka doveli su do velikog broja povreda među djecom i mladima, a takvi slučajevi zabilježeni su i u Bosni i Hercegovini. Početkom decembra mediji su izvijestili da je u banjalučkoj regiji osmero djece povrijeđeno zbog "superman izazova" na TikToku. U ovom izazovu, dvoje djece isprepletenih ruku bacaju treće dijete u zrak, koje potom pada na betonsku podlogu, imitirajući skok u more.
Izvor: BBC, CNN, DW, Top Channel
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.