U Srbiji zabilježeno 95 slučajeva kršenja slobode medija u 2025. godini

U Srbiji zabilježeno 95 slučajeva kršenja slobode medija u 2025. godini
Međunarodne organizacije upozoravaju EU na kontinuirano nasilje nad novinarima u Srbiji.
foto: Unsplash/Jovaughn Stephens
Ozbiljnu zabrinutost međunarodnih organizacija za slobodu medija izazvao je novi val nasilja, prijetnji i političkih pritisaka na novinare i medije u Srbiji. Organizacije među kojima su Evropska i Međunarodna federacija novinara, Article 19, Reporteri bez granica, Međunarodni institut za štampu i druge, upozoravaju da je riječ o drastičnom porastu napada na novinare, uključujući fizičke napade od policije i državnih službenika.
Prema podacima platforme Media Freedom Rapid Response (MFRR), u proteklih šest mjeseci zabilježeno je 95 slučajeva kršenja slobode medija prema 184 novinara, medija i novinarskih udruženja.
Organizacije ističu da je čitav medijski sistem u Srbiji pogođen. Novinari su, kako navode, fizički napadani, javno targetirani, izloženi prijetnjama i otkazima, ili su pod pritiskom bili primorani sami dati otkaz. Dodatno zabrinjava i proces netransparentnog izbora novih članova Savjeta Regulatornog tijela za elektronske medije (REM), zbog čega, kako upozoravaju, postoji ozbiljan rizik od političkog preuzimanja medijskog sektora.
Organizacije također naglašavaju da najnoviji izvještaj Evropske komisije o vladavini prava za Srbiju ne odražava stvarnu težinu situacije. U zajedničkom pismu jedanaest organizacija apeluje da se stalna zastrašivanja i nasilje više ne mogu tretirati kao uobičajena pojava.
Podsjećaju da je tokom proteklih sedmica, za vrijeme studentskih protesta u Srbiji, napadnuto najmanje 11 novinara, te da policija koristi prekomjernu silu, dok većina napada ostaje nekažnjena. Dodaju i da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić dodatno ugrožava nezavisne medije, nazivajući izvještavanje pojedinih redakcija “terorističkim” i podržavajući uklanjanje platformi medija N1 i Nove S.
Organizacije su pozvale Evropsku komisiju da hitno reaguje i zaštiti slobodu medija u Srbiji.
“Policijske snage Srbije moraju odmah obustaviti fizičke napade na novinare koji izvještavaju s protesta. Ovi napadi na medijske radnike omogućeni su atmosferom zastrašivanja koju kreiraju najviši nivoi vlasti, posebno nakon anti-medijskih izjava predsjednika Aleksandra Vučića”, poručio je Martin Roux, šef kriznog odjela Reportera bez granica.
Dodao je i da se proces pristupanja Srbije Evropskoj uniji ne može nastaviti ukoliko se ovakva očigledna kršenja slobode medija nastave, te naglasio da evropske vlasti moraju hitno djelovati.
Srbija je zemlja kandidatkinja za članstvo u Evropskoj uniji od 2012. godine. Prema posljednjem Indeksu slobode medija Reportera bez granica, zauzima 96. mjesto od 180 zemalja.
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.