Sud u Keniji: Meta se može tužiti u zemlji
Sud u Keniji: Meta se može tužiti u zemlji
06/02/2023
Bivši moderator za Facebook u Keniji tvrdi da je pretrpio psihičke povrede zbog izloženosti uznemirujućem sadržaju.
foto: Pixabay
Sud za zapošljavanje i radne odnose u Nairobiju presudio je da se Facebookova matična kompanija Meta može tužiti u Keniji nakon što je bivši moderator sadržaja na Facebooku podnio tužbu protiv te kompanije društvenih mreža zbog loših radnih uslova.
Sudija Jacob Gakeri u presudi od ponedjeljka odbio je brisati tužene - Meta Platforms Inc i Meta Platforms Ireland Ltd - iz slučaja koji je pokrenuo bivši južnoafrički moderator na Facebooku Daniel Motaung prošle godine.
“Moj nalaz je da drugi i treći tuženi neće biti uklonjeni”, naveo je sudija.
“Budući da su pokrenuta određena stvarna pitanja koja tek treba riješiti, bilo bi neprikladno da zemlja izbriše dvoje tuženika iz predmeta”, dodao je u odluci.
Meta je željela da bude uklonjena iz slučaja, tvrdeći da kenijski sudovi nemaju nadležnost jer strane korporacije nemaju sjedište niti trguju u Keniji.
Motaung je pokrenuo slučaj prošle godine, tvrdeći da su on i njegove kolege pretrpjeli psihičke povrede zbog stalnog izlaganja izuzetno uznemirujućem, eksplicitno nasilnom sadržaju u kombinaciji s toksičnim radnim okruženjem.
On je bio zaposlen kao moderator u Metinoj lokalnoj outsourcing kompaniji - Samasource Kenya EPZ ltd. U tužbi je tražio da mu se isplati odšteta za patnje koje je pretrpio tokom šest mjeseci koliko je radio u firmi, kao i za dodatno radno vrijeme bez naknade.
Tvrdio je da su mnogi moderatori napustili Samasource u januaru 2021. i umjesto da angažuju zamjenu za njih, kompanija je, kako je dodao, prisilila moderatore sadržaja da pokrivaju dodatne sate.
Reuters piše kako bi ova odluka kenijskog Suda za zapošljavanje i radne odnose mogla imati implikacije na način na koji Meta radi s moderatorima sadržaja na globalnom nivou. Podsjećaju kako ova američka kompanija radi s hiljadama moderatora širom svijeta koji su zaduženi za pregled osjetljivog i uznemirujućeg sadržaja objavljenog na njenoj platformi.
Meta se i ranije suočavala sa tužbama zbog moderiranja sadržaja, dodaje Reuters. Sudija u Kaliforniji je 2021. godine odobrio nagodbu od 85 miliona dolara između Facebooka i više od 10.000 moderatora sadržaja koji su optužili kompaniju da ih nije zaštitila od psihičkih povreda koje su nastale kao rezultat njihove izloženosti nasilnim fotografijama.
Takođe, u Keniji je protiv Mete pokrenuta još jedna tužba. U decembru su, kako piše Reuters, dva istraživača iz Etiopije i kenijska grupa za ljudska prava podnijeli tužbu u kojoj optužuju kompaniju Meta da je dopustila pojavljivanje nasilnih objava iz Etiopije na Facebooku, raspaljujući građanski rat u Etiopiji.
Iz Mete su pak kazali da su govor mržnje i poticanje na nasilje protivni pravilima Facebooka i Instagrama, druge platforme koja je u posjedu ove kompanije, te da ulaže velika sredstva u uklanjanje ove vrste sadržaja.
Metina lokalna outsourcing kompanija Samasource rekla je prošlog mjeseca da više neće pružati usluge moderiranja sadržaja za kompaniju. Ranije su iz te kompanije odbacili tvrdnje da su njeni zaposlenici bili nepravedno plaćeni ili da je proces zapošljavanja bio nejasan, između ostalog.
Izvor: Business Daily, Reuters
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.