Slovenska vlada usvojila nacrt novog zakona o medijima
Slovenska vlada usvojila nacrt novog zakona o medijima
Novi zakon propisuje obavezno označavanje upotrebe vještačke inteligencije u medijima.
foto: Mediacentar Sarajevo
Vlada Slovenije usvojila je nacrt novog Zakona o medijima i uputila ga na razmatranje parlamentu Republike Slovenije, javili su 31. decembra 2024. iz slovenskog ministarstva kulture.
Riječ je prvoj sveoubuhvatnoj reviziji zakona o medijima u više 20 godina, a iz Ministarstva kulture Republike Slovenije ističu da je glavna svrha ovog zakona osigurati pravo stanovnika te zemlje na sveobuhvatno informisanje i slobodu izražavanja.
Radiotelevizija (RTV) Slovenija izvijestila je da je slovenska vlada navela kako se postojeći zakon o medijima mora zamijeniti novim, jer trenutni ne uključuje razvoj tehnologije, promijenjene navike medijske publike, pojavu društvenih mreža i uspon umjetne inteligencije.
Osim toga, RTV Slovenija piše da stari zakon o medijima nije pratio najnovije zakonodavstvo Evropske unije (EU) u oblasti medija, naročito Evropski akt o slobodi medija čija pravila će se primjenjivati u potpunosti od avgusta ove godine. U izradi nacrta novog zakona, kako su saopštili iz ministarstva, vodilo se računa i o usklađivanju sa zakonodavstvom EU.
Ministrica kulture Slovenije Asta Vrečko je istakla da je riječ o jednom od “najmodernijih medijskih zakona u Evropi” . Rekla je da novi zakon predviđa veću transparentnost medijskog vlasništva i državnog oglašavanja, propisuje obavezno označavanje upotrebe vještačke inteligencije u medijima, kao i otkrivanje sukoba interesa koji mogu uticati na sveobuhvatno informisanje javnosti.
RTV Slovenija izvještava da zakon predviđa uspostavljanje novog registra medija, koji će sadržavati ažurirane podatke o formalnim i stvarnim vlasnicima medija, kao i informacije o državnom oglašavanju i primljenoj državnoj pomoći.
Poseban fokus zakona je na obnavljanju i jačanju finansijske podrške za sufinansiranje medijskih sadržaja, posebno za radijske i televizijske programe, kao i za nezavisne i specijalizovane medije. Zakon takođe predviđa finansijske šeme za podršku digitalnoj tranziciji štampanih medija i pomoć digitalnim medijima. Pravo na državnu finansijsku pomoć će pod istim uslovima imati svi mediji koji ispunjavaju određene kriterije.
Postupak procjene medijske koncentracije vršit će regulator, odnosno Agencija za komunikacijske mreže i usluge Republike Slovenije (AKOS). Novi zakon također zabranjuje instaliranje hakerskog softvera na komunikacijske uređaje novinara i drugih medijskih radnika i podrazumijeva veće pravo na zaštitu novinarskog izvora, što je normirano i u Evropskom aktu o slobodi medija.
Na zastarjelu zakonsku medijsku regulativu, kako piše RTV Slovenija, dugo je upozoravalo Društvo novinara Slovenije (DNS). Iz DNS-a su, između ostalog, uspjeli predložiti da novi zakon sadrži šire odredbe o državnoj podršci medijima i kvalitetnim medijskim sadržajima.
Ipak, iz ovog novinarskog društva kritikovali su neke od predloženih odredbi, te su najavili da će pažljivo analizirati verziju nacrta novog zakona, koji je slovenska vlada usvojila „baš posljednjeg dana 2024. godine“. Po potrebi, istaknut će sve njegove nedostatke.
Nacrt novog zakona dostupan je na ovom linku.
Izvor: RTV Slovenija, Ministarstvo kulture Republike Slovenija
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.