Sirija ukinula akreditacije dvojici novinara BBC-a

Sirija otkazala akreditacije dvojici novinara BBC-a

Sirija ukinula akreditacije dvojici novinara BBC-a

Mediji pišu da je ukidanje akreditacija posljedica BBC-evog dokumentarca o drogi kaptagon.

foto: Facebook / BBC

Sirijsko ministarstvo informacija saopštilo je da je ukinulo novinarske akreditacije dvojici lokalnih novinara koji rade za BBC, optužujući britansku televiziju za "lažno i politizovano" izvještavanje, javlja Guardian.

Neidentifikovanom dopisniku i snimatelju oduzete su akreditacije nakon "subjektivnih i lažnih informacija i izvještaja" o Siriji, objavilo je Ministarstvo na svojoj web stranici u subotu. Ostale izvještaje BBC-a opisalo je kao "politizovane".

BBC je za agenciju Reuters naveo da njegova arapska informativna služba pruža nepristrasno i nezavisno izvještavanje razgovarajući s ljudima iz političkog spektra. "Nastavit ćemo da pružamo nepristrasne vijesti i informacije našoj publici arapskog govornog područja", navodi se.

Dodaje se i da Ministarstvo informacija Sirije nije odgovorilo na zahtjev Reutersa za dodatnim informacijama u subotu.

Sirija, razorena sukobima od 2011. godine, nalazi se na 175. mjestu liste od 180 zemalja Svjetskog indeksa slobode medija Reportera bez granica (RSF). Vlada i drugi organi vlasti nameću stroga ograničenja medijskom izvještavanju i zahtijevaju akreditacije i dozvole za izvještavanje.

Sirija nije precizirala na osnovu kojih izvještaja je ukinula novinarske akreditacija. Međutim, mediji pišu da je BBC prošlog mjeseca objavio dokumentarac o, kako je navedeno, "direktnim vezama" između trgovine amfetamina poznatim kao kaptagon i porodice predsjednika Sirije Bashara al-Assada, kao i sirijske vojske. 

Kaptagon je droga slična amfetaminu koja izaziva veliku ovisnost. Sirija je ranije negirala da je igrala ulogu u trgovini kaptagonom.

Sirijska vlada u svom saopštenju nije spomenula dokumentarac o kaptagonu. U njemu se navodi da je BBC, otkako je započeo građanski rat u Siriji 2011., povremeno pružao "subjektivne i lažne informacije".

Sjedinjene Američke Države (SAD), Velika Britanija i Evropska unija (EU) okrivile su sirijsku vladu za proizvodnju i izvoz droge. U martu su SAD i Velika Britanija uvele sankcije osobama koje su uključene u trgovinu, za koju se procjenjuje da bi mogla biti vrijedna do 57 milijardi dolara.

Associated Press piše da je proizvodnja i krijumčarenje tableta kaptagona procvjetala u ratom razorenoj Siriji posljednjih godina. Stručnjaci kažu da je to izvor prihoda za slabu ekonomiju zemlje i sankcionisano rukovodstvo. Susjedni Jordan i Saudijska Arabija, kao i druge zemlje Zaljeva, dugo su se žalile na pošast jeftine droge iz Sirije. 

Izvor: Guardian, AP, BBC

___
 

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.