Oslobođeni novinari koji su bili oteti u Meksiku

Za tri dana oteto troje novinara u Meksiku

Oslobođeni novinari koji su bili oteti u Meksiku

Prema podacima RSF-a, u Meksiku je od 2000. godine ubijeno skoro 150 novinara.

Foto: IFJ/X

Troje novinara koja su oteta u periodu od 19. do 22. novembra ove godine u gradu Taxco u meksičkoj državi Guerrero, kako je izvijestio Reuters, oslobođena su u subotu nakon potrage koju su provele sigurnosne vlasti te zemlje.

Reporteri bez granica (RSF) pozvali su meksičke vlasti da učine sve što je potrebno da pronađu tri novinara i članove njihovih porodica. Među otetim novinarima je bio 59-godišnji Marco Antonio Toledo Jaimes koji vodi lokalnu sedmičnu novinu El Espectador de Taxco i izvještava za TV kanal N3 Guerrero i novinsku web stranicu La Crónica. Ovaj novinar je, kako su naveli iz RSF, tokom dugogodišnje novinarske karijere često izvještavao o lokalnoj politici i korupciji zbog čega je u prošlosti primao prijetnje. Otet je bio sa suprugom i sinom 19. novembra ove godine, a Reuters piše da su za sada oslobođeni on i njegova supruga, ali da vlasti još uvijek tragaju za njihovim sinom.

Novinari Alberto Sánchez Juárez i njegova supruga i kolegica Silvia Nayssa Arce Avilés, koji vode Facebook stranicu RedSiete, oslobođeni su, kako se navodi, u subotu. Njih su, kako piše RSF, oteli naoružani napadači u ulici blizu njihovog ureda 22. novembra ove godine.

Vijest o nestanku pet osoba je 23. novembra potvrdio glasnogovornik ureda glavnog tužitelja države Guerrero koji je, prema pisanju RSF-a, objavio da je u toku istraga o nestanku pet osoba u Taxcu, uključujući tri novinara. RSF su pozvali meksičke vlasti da pronađu i privedu pravdi naoružane napadače.

Direktor RSF ureda za Latinsku Ameriku Artur Romeu je prije pronalaska otetih novinara rekao da su ovakve otmice potakle klimu terora i kriminalnog nasilja koji okružuju medijske profesionalce u Meksiku. Romeu je tada pozvao nadležne institucije Meksika da što prije pronađu otete novinare i članove njihovih porodica, te da pruže pravi odgovor na “dramatičnu sigurnosnu situaciju, posebno u državi Guerrero, jednoj od najnasilnijih država u Meksiku za novinare”.

Iz RSF su također naveli da oteti novinari nisu imali koristi od meksičkog mehanizma za zaštitu novinara i da u Guerreru vlada konstantno nasilje nad novinarima. Podsjetili su da su u Guerreru u januaru ove godine oteta tri muškarca koji su pisali za jedan lokalni portal. Osim toga, u Guerreru je u junu ove godine u pucnjavi povrijeđen reporter Alan Castro Abarca, a 12 dana nakon toga, kako se navodi, ubijen je osnivač i urednik portala Lo Real de Guerrero Nelson Matus.

U Meksiku je od 2000. godine ubijeno skoro 150 novinara, a ta zemlja se, prema Indeksu medijskih sloboda Reportera bez granica, nalazi na 128. mjestu od 180 zemalja.

Izvor: RSF, Reuters

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.