Međunarodna federacija novinara traži jednak medijski prostor za sportašice na Olimpijadi

Međunarodna federacija novinara traži rodnu ravnopravnost i zaštitu žena na Olimpijadi

Međunarodna federacija novinara traži jednak medijski prostor za sportašice na Olimpijadi

Novinari će sve incidente na Olimpijadi moći prijaviti preko posebne online aplikacije.

foto: Wikimedia

Uoči ovogodišnjih Olimpijskih igara koje će se održati od 24. jula do 11. avgusta u Francuskoj, Međunarodna federacija novinara (IFJ) podsjetila je Međunarodni olimpijski komitet (MOK) i medijske organizacije da promovišu politiku nulte tolerancije protiv bilo kojeg oblika nasilja, uznemiravanja i diskriminacije tokom Igara i ohrabrila medijske profesionalce da promovišu fer i nepristrasno izvještavanje.

IFJ podsjeća da su 4. jula ove godine u pismu upućenom predsjeniku MOK-a Thomasu Bachu, generalni sekretar IFJ-a Anthony Bellanger i predsjedavajuća Vijeća za ravnopravnost spolova IFJ-a Maria-Angeles Samperio istakli potrebu za sprečavanjem svih oblika uznemiravanja ili nasilja nad ženama, ukljućujući novinarke i sportašice koje će nastupiti na Igrama. U pismu su također pozvali na usvajanje protokola kako bi se olakšalo prijavljivanje i rješavanje takvih slučajeva.

Boch je, kako piše IFJ, u svom odgovoru potvrdio da je važno osigurati sigurnost svih učesnica i učesnika na Igrama i rekao da će svaki incident tokom trajanja Igara biti moguće prijaviti putem stranice MOK-a, Integrity Hotline, na kojoj postoji opcija koja je namijenjena isključivo novinarkama i predstavnicima medija koji izvještavaju sa Igara, a koji su “možda doživjeli povredu svoje slobode ili uznemiravanje, te žele podnijeti žalbu MOK-u“.

IFJ ohrabruje medijske organizacije da svoje novinare koji budu izvještavali sa Olimpijskih igara upoznaju sa ovom opcijom prijavljivanja eventualnih povreda njihovih novinarskih prava.

Potvrđujući da još uvijek postoje razlike u načinu na koji se sportašice i ženski sport prikazuju u odnosu na muškarce u medijima, MOK je ažurirao svoje Smjernica o prikazivanju za rodno ravnopravnu, pravednu i inkluzivnu zastupljenost.

Vijeće za ravnopravnost IFJ-a ohrabruje medijske radnike da se pridržavaju ovih smjernica koje uključuju definiciju ključnih pojmova, prijedloga i primjene kako prevazići pristrasnost u različitim aspektima prikazivanja u medijima.

“Pozivamo svjetske medije koji šalju svoje zaposlenike na Olimpijske igre u Parizu da preduzmu sve mjere predostrožnosti kako bi osigurali da su novinari u potpunosti svjesni procedura koje osiguravaju njihovu sigurnost i da im pruže podršku u svim poteškoćama s kojima se mogu suočiti, uključujući diskriminaciju, nasilje i uznemiravanje”, rekao je generalni sekretar IFJ Anthony Bellanger.

Maria Angeles Samperio je dodala da se nada kako ćemo ove godine svjedočiti medijskom izvješavanju koje će održavati “jednakost, različitost i inkluziju”, fokusirajući se na postignuća sportašica i osiguravajući jednako vrijeme i prostor za žene i muškarce sportiste.

“Potrebna nam je fer reprezentacija, bez rodnih predrasuda tokom Igara”, rekla je Angeles Samperio.

Izvor: IFJ

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.