Južna Koreja blokirala DeepSeek u prodavnici aplikacija

Južna Koreja blokirala DeepSeek u prodavnici aplikacija

Južna Koreja blokirala DeepSeek u prodavnici aplikacija

Zabrinutost u vezi sa postupanjem s korisničkim podacima.

foto: Pixabay / Ilustracija

Južnokorejski zvaničnici su u subotu objavili da su privremeno ograničili preuzimanje chatbota kineskog AI startupa DeepSeek iz prodavnice aplikacija u zemlji. Ograničenje će trajati dok se ne procijeni kako kompanija postupa s korisničkim podacima, objavio je jučer TechCrunch.

Komisija za zaštitu ličnih podataka Južne Koreje saopštila je da će aplikacija chatbota, nazvanog R1, biti dostupna za preuzimanje nakon što bude u skladu sa zakonima o privatnosti i izvrši potrebne izmjene.

The New York Times piše da nakon odluke ta aplikacija više nije bila dostupna u Apple ili Google prodavnicama aplikacija u Južnoj Koreji, iako je i dalje chatbot bio dostupan putem web pretraživača. 

TechCrunch piše da ograničenja neće uticati na korištenje postojeće aplikacije i web usluge u zemlji, ali dodaje da je ova komisija saopštila da “snažno savjetuje trenutnim korisnicima da izbjegavaju unos ličnih podataka u DeepSeek dok se ne donese konačna odluka”.

Iz Komisije za zaštitu ličnih podataka su za TechCrunch povrdili da je njihova istraga otkrila da je DeepSeek prenio podatke južnokorejskih korisnika u ByteDance, matičnu kompaniju TikToka.

TechCrunch piše i da Južna Koreja nije jedina zemlja koja je oprezna s DeepSeekom zbog njenog porijekla. Australija je zabranila korištenje DeepSeeka na službenim uređajima iz sigurnosnih razloga, dok je italijansko tijelo za zaštitu podataka naredilo DeepSeeku da blokira svoj chatbot u zemlji. Tajvan je, piše TechCrunch, zabranio vladinim odjelima da koriste DeepSeekov chatbot, a Irska je prošlog mjeseca poslala zahtjev za informacije DeepSeeku, tražeći detalje o tome kako se obrađuju podaci njihovih građana.

DeepSeek iz Hangzhoua osnovao je Liang Feng 2023. godine, a njegov besplatni chatbot R1 je krajem prošlog mjeseca doživio veliki uspon na tržištu i doveo do pada američkih tehnoloških dionica. Ova aplikacija je prošlog mjeseca bila najpreuzimanija u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), a takođe je, prema pisanju The New York Timesa, na vrhu ljestvice najpreuzimanijih aplikacija širom svijeta. Aplikaciju pokreće sistem umjetne inteligencije čiji performansi pariraju vrhunskim proizvodima američkih kompanija i izgrađen je, kako je rečeno iz DeepSeeka, za djelić njihove cijene.

Izvor: TechCrunch, The New York Times

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.