Fedha, prva AI generisana voditeljica u Kuvajtu

Fedha, prva AI generisana voditeljica u Kuvajtu

Fedha, prva AI generisana voditeljica u Kuvajtu

Potez predstavlja “test potencijala umjetne inteligencije”.

foto: Screenshot / Twitter

Medij iz Kuvajta predstavio je prvu virtuelnu voditeljicu generisanu umjetnom inteligencijom (artificial intelligence AI) u toj zemlji, planirajući da “Fedha”, kako je nazvana, prezentuje vijesti.

Fedha se pojavila na nalogu na Twitteru kuvajtskog portala kuwaitnews.com sredinom aprila. “Ja sam Fedha, prva voditeljica u Kuvajtu koja radi sa umjetnom inteligencijom za Kuwait News. Kakve vijesti preferirate? Želimo čuti vaše mišljenje”, kazala je na arapskom jeziku.

 

Portal je povezan sa medijem Kuwait Times, osnovanog 1961. godine, kao prvog dnevnog lista na engleskom jeziku u regiji Zaljeva.

Abdullah Boftain, zamjenik glavnog urednika oba medija, rekao je da je ovaj potez test potencijala umjetne inteligencije da ponudi “nov i inovativan sadržaj”.

Kako je kazao, u budućnosti bi Fedha mogla usvojiti kuvajtski naglasak i prezentovati vijesti na Twitter nalogu stranice Kuwait News koja ima 1,2 miliona pratilaca.

“Fedha je popularno, staro kuvajtsko ime koje se odnosi na srebro. Uvijek zamišljamo robote srebrne i metalne boje pa smo kombinovali to dvoje”, izjavio je Boftain.

Voditeljicina plava kosa i svijetle oči odražavaju, navodi Boftain, raznoliku populaciju Kuvajćana i iseljenika u zemlji bogatoj naftom. “Fedha predstavlja svakoga“, kaže on.

Njen prvi video od 13 sekundi izazvao je poplavu reakcija na društvenim mrežama, piše Kuwait Times, među kojima su i reakcije novinara.

Kuvajt nije prva zemlja koja je predstavila voditelja vijesti generisanog umjetnom inteligencijom, podsjeća Euronews. Kineska državna novinska agencija je 2018. godine predstavila svog virtuelnog voditelja.

U izvještaju koji je prošlog mjeseca objavio Goldman Sachs, američka finansijska institucija, a koji prenosi Euronews, navodi se da bi umjetna inteligencija mogla zamijeniti ekvivalent od 300 miliona poslova s punim radnim vremenom širom svijeta.

U izvještaju se dodaje i da ova tehnologija može značiti i nova radna mjesta i povećanje produktivnosti.

Međutim, brzi uspon AI na globalnom nivou takođe je izazvao strahove da može dovesti do širenja dezinformacija, kao i da naruši povjerenje u mainstream medije, kaže Brandi Geurkink, savjetnica za strategiju i tehnologiju u Resetu, inicijativi koja se bavi programskim radom na tehnologiji i demokratiji.

Stručnjaci postavljaju pitanja da li bi zamjena ljudi umjetnom inteligencijom mogla dovesti do manje slobode izražavanja za novinare u zemlji.

“Mislim da je emitovanje vijesti bio posljednji bedem istine za mnoge ljude - da mogu vidjeti lice osobe, čuti njen glas i razumjeti ko je ta osoba i da li joj se može vjerovati”, kazala je Geurkink za Euronews.

“Mislim da usvajanje AI zapravo to samo čini komplikovanijim i još više zamagljuje granice. Mislim da je to prilično zabrinjavajuće”, dodala je.

Kuvajt je rangiran na 158 od 180 zemalja na Svjetskom indeksu slobode medija Reportera bez granica (RSF) 2022.

Izvor: Kuwait Times, Euronews

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.