Apple ponovo na udaru kritika zbog lažnih AI sažetaka vijesti

Apple rekao da će ažurirati AI funkciju nakon netačnih sažetaka u notifikacijama

Apple ponovo na udaru kritika zbog lažnih AI sažetaka vijesti

Apple najavio da će ažurirati svoju funkciju da korisnici mogu lakše prepoznati upotrebu umjetne inteligencije.

foto: Pixabay / Ilustracija

U narednim sedmicama će Apple ažurirati svoju novu funkciju umjetne inteligencije Apple Intelligence koja je generisala netačne notifikacije za vijesti na njegovim najnovijim iPhone uređajima, javio je BBC.

Apple je najavio izmjene u načinu prikazivanja obavijesti sažetih pomoću AI tehnologije, nakon što su korisnici i mediji, poput BBC-ja, prijavili probleme s netačno sažetim sadržajem. Funkcija, koja je dio sistema Apple Intelligence, trebala je pružati sažete obavijesti, ali je ponekad kreirala pogrešne ili zbunjujuće informacije.

Kako bi povećao transparentnost, Apple planira softversku nadogradnju koja će jasno označavati kada su sažeci generisani pomoću AI. Kompanija je priznala da je funkcija još u fazi testiranja i pozvala korisnike da prijave greške radi unapređenja tačnosti.

BBC je prošlog mjeseca uputio prigovor nakon što je AI-generisani sažetak njihovog naslova lažno informisao neke čitatelje da je Luigi Mangione, čovjek optužen za ubistvo izvršnog direktora UnitedHealthcare-a Briana Thompsona, izvršio samoubistvo. 

Appleova AI funkcija je, kako je javio BBC, ponovo u petak netačno sažela notifikacije sa aplikacije BBC-a u kome je bilo navedeno da je Luke Littler osvojio PDC Svjetsko prvenstvo u pikadu satima prije nego što je takmičenje počelo. Takođe je netačno sažela informacije i da se španski teniser Rafael Nadal izjasnio kao gay.

“Ovi Appleovi AI sažeci ne odražavaju, a u nekim slučajevima su potpuno u suprotnosti sa originalnim BBC-evim sadržajem”, rečeno je iz BBC-a u ponedjeljak. Iz ove medijske kuće su dodali da je ključno da Apple hitno riješi ove probleme jer je tačnost njihovih vijesti ključna za održavanje povjerenja.

BBC je podsjetio i da je novinar ProPublica u novembru prošle godine izvijestio o pogrešnim Appleovim AI sažecima iz aplikacije New York Timesa u kojima se navodilo da je izraelski premijer Benjamin Netanyahu uhapšen.

Reporteri bez granica sredinom decembra 2024.  pozvali su Apple da povuče ovu funkciju. Naveli su da su vrlo zabrinuti zbog rizika koji novi alati umjetne inteligencije predstavljaju za medijske kuće.

“Ovaj incident ukazuje na nesposobnost AI sistema da sistemski objavljuju kvalitetne informacije, čak i kada se temelje na novinarskim izvorima”, navedeno je iz RSF-a. Takva greška, dodao je između ostalog RSF, ilustruje da su generativne usluge umjetne inteligencije još previše nezrele da bi proizvele pouzdane informacije za javnost i da ne bi trebalo da budu dopuštene na tržištu za takve upotrebe.

BBC je podsjetio da Apple nije jedini koji je uveo alate za generativnu veštačku inteligenciju koji mogu da kreiraju tekst, slike i drugi sadržaj na osnovu zahtijeva korisnika.

Googleova funkcija pregleda pomoću umjetne inteligencije, koja pruža pisani sažetak informacija iz rezultata na vrhu pretraživača kao odgovor na korisnička pitanja, suočila se prošle godine s kritikama zbog netačnih odgovora.

Tada je portparol Googlea izjavio da su to "izolovani primjeri" i da funkcija generalno radi dobro.

Tehnološke kompanije pokušavaju pronaći bolje načine za označavanje sadržaja generisanog pomoću AI-a. Prošle godine Meta je morala prilagoditi svoje oznake za slike objavljene na društvenim mrežama koje su generisane ili uređene pomoću AI-a, nakon što su fotografi prigovorili da nisu koristili AI alate za uređivanje svojih fotografija. Google je također počeo dodavati obavijesti za slike kreirane pomoću jednog od svojih AI alata.

Izvor: BBC, The Verge, TechCrunch

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.