Sajt protiv ‘cut-and-paste’ novinarstva

Web Sajt

Sajt protiv ‘cut-and-paste’ novinarstva

Britanski sajt Churnalism.com pomaže korisnicima da prepoznaju novinarske uratke koji uglavnom ‘prepisuju’ saopštenja za štampu.

Namera je pomoći ljudima da razlikuju originalno novinarstvo u koje je uložen trud istraživanja i provere od proizvodnje vesti po principu ‘cut-and-paste’.

Na sajtu Churnalism.com korisnici mogu da iskopiraju tekst nekog saopštenja za štampu koji onda biva upoređen sa više od tri miliona članaka koji su od 2007. objavljeni na sajtovima britanske štampe, BBC-a i Sky News.

Tako mogu da vide procenat saopštenja za štampu i broj karaktera koji je doslovno prekopiran u novinarsku vest, kao i koji su delovi kopirani.

“Nadamo se da će na duge staze praksa postavljanja linkova na saopštenja za štampu postati daleko uobičajenija i da će tako proces biti daleko transparentiji“, kaže Martin Moore, direktor Media Standards Trust, nezavisne neprofitne organizacije koja je pokrenula Churnalism.com, ukazujući na sadašnju blisku vezu novinarstva i PR-a, gde je moguće videti da je čak “50-60% članka kopirano iz saopštenja za štampu”.

Kovanica ’churnalism’ je nastala od reči ’journalism’ (novinarstvo) i glagola ’churn out’ (proizvoditi nešto mehanički ili u velikim količinama).

Veliki preokret u razotkrivanju ovakvog ‘novinarstva’ donela je knjiga “Flat Earth News” (2008) autora Nicka Daviesa u kojoj su izloženi intrigantni nalazi jednog istraživanja Univerziteta u Cardiffu. Prema ovoj studiji kvalitetne britanske štampe, čak 60% članaka sastojalo se u celini ili uglavnom od tekstova agencijskih vest ii PR materijala, a 20% je imalo jasno prepoznatljive elemente ovog materijala. Kod 8% članaka nije mogao jasno da se utvrdi izvor, što je istraživače dovelo do zaključka da je samo 12% članaka počivalo na informacijama koje su prikupili i napisali sami novinari.

Budući da se mnoga saopštenja za štampu šalju direktno medijima i/ili novinarima i nikada ne budu objavljena na internetu, tvorci sajta Churnalism.com pozivaju korisnike da ubacuju tekstove saopštenja za štampu u bazu sajta jer oni tako ostaju sačuvani i grade javno dostupan resurs.

Kako javlja IJNET, tvorci softvera na kojem počiva Churnalism.com planiraju da kod učine dostupnim kao open source, što bi značilo da bi slični sajtovi mogli da se pojave širom sveta.